Lounský okres jediný v kraji bez babyboxu: Patron Ludvík Hess usiluje o jeho zřízení v Lounech či Žatci, boxy zachránily už 129 dětí

před dvěma roky  |  Zprávy |   0 komentářů

Louny, Žatec – Jediným okresem v Ústeckém kraji, v němž není babybox, je ten lounský. O jeho umístění v některém ze zdravotnických zařízení již probíhají jednání, prozatím ale bez výsledku.

 

Mezitím se ukázalo, že boxy zachraňují životy miminek již několikrát. Naposledy právě uplynulý víkend, v sobotu 5. prosince v půl sedmé večer, kdy někdo odložil novorozenou holčičku do babyboxu v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. „Jednalo se o páté děťátko za šest let existence tamní bedýnky. Novorozená holčička dostala jméno Andělka,“ řekl patron boxů Ludvík Hess. V republice je to již 129. dítě odložené po porodu do babyboxu. Babybox by v okrese Louny rád umístil jejich patron Ludvík Hess. Předběžně o tom vyjednával se záchrannou službou Ústeckého kraje. „Již delší dobu se pokouším prosadit zřízení babyboxu v Lounech nebo v Žatci, buď v nemocnicích, nebo na stanovišti záchranné služby. Osobně jsem přijel k jednání s ředitelem ústecké záchranné služby,“ řekl L. Hess. Podle jeho slov byla cesta do Ústí předem odsouzena k zániku, přestože ji domlouval s ředitelem Deylem jednoznačně proto, aby byl babybox umístěn na jedné nebo druhé stanici. Zřízení babyboxu v lounské nemocnici, kde jsou umístěna převážně lůžka následné péče a sociální lůžka, ale není vzhledem k nedostatku personálu možný. Jako nejvhodnější prostory se proto jeví nemocnice v Žatci. Podle babydědka, jak si L. Hess říká, se v tomto duchu i vedení lounské nemocnice vyjádřilo. Stejného názoru je i krajský úřad. „Ústecký kraj rozhodně nebrání aktivitě patrona babyboxů Ludvíka Hesse, aby bylo vybudováno další toto zařízení na území okresu Louny. Jsme si vědomi toho, že jde o poslední okres v kraji, kde box chybí,“ uvedla Lucie Dosedělová, mluvčí krajského úřadu v Ústí nad Labem. Pravdou je, že provozní situace na záchranné službě neumožňuje ve všech lokalitách trvalý dozor. Ředitel žatecké nemocnice zaujal také negativní postoj. Obecný princip fungování babyboxu je založen na bezodkladné pomoci. „Ano, s panem Hessem jsme jednali. Rozhodnutí o umístění babyboxu v žatecké
nemocnici předcházela diskuze s primariátem dětského oddělení. Vzhledem k velmi obtížné obsluze babyboxu a problémům s jeho umístěním jsme jeho instalaci odmítli,” uvedl Čestmír Novák, ředitel žatecké nemocnice. Obtížnou obsluhou se podle jeho slov rozumí pavilonový systém, tzn. vzdálenost mezi budovami novorozenecké části a dětského oddělení. Službukonající lékař z pediatrie by podle Č. Nováka musel docházet z dětského oddělení na novorozenecké oddělení a opouštěl by hospitalizované pacienty. „Tím by mohl ohrozit včasné poskytování zdravotní pěče,” vysvětlil ředitel.
Obecný princip fungování babayboxu je založen na bezodkladné pomoci lůžkového dětského a novorozeneckého oddělení. Personálně k tomu střediska záchranné služby nejsou ale nyní vybavena. „V praxi by se mohlo v nejhorším případě stát, že dítě odložené do babyboxu nebude mít v danou chvíli kdo vyzvednout, protože posádka jinak přítomná na základně bude zasahovat u jiného případu. Obvyklý systém rychlé odborné lékařské pomoci dítěti odloženému do babyboxu by pak mohl být ohrožen,“ vysvětluje L. Dosedělová. Jednání se žateckou nemocnicí má nyní vést radní Stanislav Rybák.
Většina babyboxů v republice je napojena na dětská resp. novorozenecká oddělení nemocnic, což představitelé Ústeckého kraje považují za správné, jak odborně, tak provozně. „Domníváme se proto, že vhodnou lokalitou pro zřízení babyboxu je logicky nemocnice v Žatci, s jediným dětským oddělením v okrese. Jsme proto připraveni, morálně i odborně podpořit zřízení boxu právě v žatecké nemocnici,“ uzavřela mluvčí.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: