Města a obce uklidily hřbitovy před dušičkovým vzpomínáním: Na hřbitovy v našem regionu opět zamířily tisíce návštěvníků

před dvěma roky  |  Zprávy |   0 komentářů

Podbořansko – Shánění věnců, květin, úklid hrobů, zaplněná parkoviště u hřbitovů a večer a v noci stovky hořících svíček, taková atmosféra opět provázela uplynulý víkend a pondělní den Památky zesnulých, lidově nazývaný Dušičky.

 

Většinu hrobů pokryly věnce a kytice, rozsvítily se tisíce plamínků. Příbuzní i zcela neznámí lidé přicházeli i ke hrobům svých blízkých, ale i lidí zesnulých za naši svobodu, známých i neznámých osobností.
Hřbitovy jsou v takové době vždy vizitkou každé obce. Jak o ně pečují některé radnice na Podbořansku?
„Hřbitovy jsme měli uklizeny a připraveny pro návštěvníky k Dušičkám už v závěru října, ve všech vesnicích pod naší správou je nyní otevírací doba od 8 do 20 hodin. V Kryrech je hřbitov od 22. října až do 5. listopadu nasvícen, vždy od 17 do 20 hodin,“ řekl starosta Kryr Miroslav Brda.
V Blšanech a ve Vroutku například ani nemají zavírací dobu. Hřbitovy tam jsou přístupny návštěvníkům stále. „Provozní dobu na hřbitovech nemáme – jsou stále přístupné. Úklid provádíme pomocí veřejně prospěšných pracovníků,“ sdělil Petr Bukáček, starosta Blšan.
Město Vroutek spravuje tři hřbitovy – ve Vroutku, Skytalích a Vidhosticích.
„Vroutecký a skytalský hřbitov jsou v našem majetku, vidhostický je v majetku církve. V nedávné době město zažádalo o bezplatný převod vidhostického hřbitova z církve na město. Už v polovině října jsme zahájili úklid hřbitovů, které uklízejí naši sezonní zaměstnanci. Naše hřbitovy nemají zavírací dobu, i když o tom obec už uvažovala, aby přes noc nedocházelo k vandalismu,“ uvedl Jaromír Kubelka, starosta Vroutku.
A jak je to s ostatky lidí například bez příbuzných, o něž se nikdo z pozůstalých nezajímá a město či obec pak má na starost jejich důstojné pohřbení? V Lounech například plánují zřídit na hlavním hřbitově dvě obecní hrobky, kam by se ukládaly ostatky, o něž nikdo nemá zájem.
„Město Kryry řeší nevyzvednuté urny formou rozptylu na rozptylové loučce, která na hřbitově v Kryrech existuje již osm let a kterou občané v poslední době hojně užívají k rozptylu svých blízkých,“ říká Miroslav Brda.
„V naší obci problémy s nevyzvednutými urnami nemáme,“ sdělil Petr Bukáček z Blšan. Hrobky pro nevyzvednuté urny tak město nezřizuje. Stejné je to i ve Vroutku. „Zatím jsme problém s nevyzvedáváním uren neřešili. Budoucnost může samozřejmě přinést potřebu takovou hrobku zřídit, v současnosti je ale pro naše město zřízení takové hrobky neaktuální,“ dodal i Jaromír Kubelka.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: