Ministr Brabec navštívil Čertovku

před jedním rokem  |  Zprávy |   0 komentářů

brabec-svejkovsky-nahled Blatno, Lubenec – Nejdříve v druhé polovině příštího roku by mohly začít geologické průzkumy ve všech sedmi lokalitách, vytipovaných pro úložiště jaderného odpadu. Úložiště přitom by nemělo vzniknout v regionu, kde s ním vysloveně nesouhlasí. Při návštěvě Blatna a Lubence minulý čtvrtek to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec. Právě lokalita Čertovka u Blatna je jednou ze sedmi.

 

 

Ministr hovořil se starosty dotčených obcí i s odpůrci záměru. Geolog Jiří Svejkovský z Lubence ho přesvědčoval, že Čertovka by měla být ze seznamu vyřazena. „Výběr lokalit probíhá již dlouho a během té doby Správa úložišť radioaktivního odpadu udělala dost chyb. Závěry jejích studií hodnotí lokalitu Čertovka jako velmi málo vhodnou, problematickou a velmi nákladnou pro další průzkum. Oponentské posudky pak doporučují lokalitu vyřadit z dalšího zkoumání. Čertovka především nesplňuje kritérium plošného rozsahu vhodného homogenního bloku pro úložiště a dále pak přes lokalitu prochází nadregionální tektonická zóna Jáchymovského zlomu, což je vylučující pásmo pro stavby jaderného zařízení,“ argumentoval Svejkovský materiály předchozích průzkumů SÚRAO – shrnutím všech geologických aspektů vylučujících Čertovku ze seznamu vhodných pro úložiště a soupisem chyb, které při výběru vznikly. Brabec si od něj desky vzal s tím, že to nechá prověřit.
Spolu se zástupci spolku SOS Lubenec, předsedou Pavlem Pavlíkem a zastupitelkou Janou Michalcovou, navíc upozornil ministra na to, že již při procesu stanovování průzkumného území poukazovali na tyto nedostatky a ty měly SÚRAO, ministerstva životního prostředí a průmyslu a obchodu při schvalovacím řízení k dispozici. „V rozhodnutí však na ně není brán zřetel! Proto jsme na vaše rozhodnutí podali žalobu,“ připomněl Svejkovský.
Richard Brabec během návštěvy připustil možnost, že se nakonec najde jiné řešení s vyhořelým jaderným palivem. „Jsem ráda, že to připouští, protože se domnívám, že proces vyhledávání vhodné lokality je v patové situaci – nechtějí to nikde,“ řekla Jana Michalcová.
Po povrchových průzkumech Správa úložišť vybere čtyři místa, která budou geologové zkoumat do hloubky. „V roce 2020 by měly být dvě varianty – hlavní a záložní. Neumím si ale představit, že bude vybraná lokalita, kde to bude na sílu, proti tomu regionu,“ zdůraznil na Čertovce Brabec.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: