Nejlepší v poskytování první pomoci jsou školáci z Lenešic

před jedním rokem  |  Zprávy |   0 komentářů

zdravotnik-louy-nahled Louny – Že dokážou poskytnout první pomoc, pokud to bude třeba, dokázali školáci z lounského okresu na soutěži mladých zdravotníků. V lounských Masarykových sadech se minulou středu uskutečnilo Okresní kolo soutěže mladých zdravotníků, jehož se zúčastnila družstva žáků prvních i druhých stupňů základních škol. Žáci z dvanácti škol okresu museli prokázat znalosti z poskytování první pomoci při závažných zraněních, obvazové technice i transportu raněných. Do krajského kola postoupili za I. stupeň žáci Základní školy Lenešice, stejně jako v loňském roce, za II. stupeň školáci ze ZŠ Jižní ze Žatce.

 

Pětičlenné hlídky mladých zdravotníků postupně obešly určená stanoviště, kde na každém museli mladší zdravotníci provést ošetření zraněné osoby. Role figurantů se ujali tradičně žáci ze Základní školy Prokopa Holého. Školáci z prvního stupně absolvovali pět stanovišť, žáci druhého stupně sedm.
Školáci z prvního stupně absolvovali pět stanovišť – úžeh, zlomeninu klíční kosti, tepenné krvácení na předloktí, zástavu dechu a oběhu po tonutí a zhmoždění kotníku. Žáci druhého stupně měli za úkol ošetřit sedm zranění – velkou plošnou odřeninu, prasklý ušní bubínek, požití drogy, tržnou ránu s cizím tělesem, popáleninu předloktí, pneumotorax – poranění hrudníku a zástavu dechu po úrazu na kole. Pro obě kategorie mladých zdravotníků byla připravena ještě stanoviště s dopravou zraněného a obvazové techniky. Přítomní zdravotníci u každého stanoviště soutěžícím školákům nastínili situaci, k níž došlo. Školáci museli postupovat tak, jako by byli u reálného zranění – sami zjistit povahu zranění, zavolat záchrannou službu, popsat situaci operátorovi na lince a zraněného ošetřit. Zdravotník u stanoviště s nimi poté dané zranění zhodnotil a přidělil jim body. Mladí zdravotníci ošetření zvládali, jak nejlépe mohli. U některých situací jedni zaváhali, jiní si hned věděli rady. „Všichni, kteří soutěžili, jsou schopni poskytnout kvalitní první pomoc zraněnému. Možná daleko lépe a pohotověji, než leckterý dospělý,“ uvedl lékař Miroslav Urban, který nad soutěží záchranářů dohlížel. Důležité pro získání bodů bylo nejen správné ošetření zraněného a zjištění případných dalších potíží, ale také komunikace s operátorem na tísňové lince. „Záchranáři připravují každý rok opravdu věrohodná zranění, která se obměňují. U některých typů zranění jsou i chytáky, které musí mladí zdravotníci odhalit. Jsme rádi, že se v posledních letech přihlašuje více hlídek. Letos tu máme sto dětí,“ dodal. Okresní kolo pořádal Oblastní spolek Českého červeného kříže v Lounech. Letošního ročníku se zúčastnilo devět družstev žáků prvního stupně, o jedno více, než loni, a dvanáct z druhého stupně. Jak nejlépe ošetřit zraněného v Lounech předvedlo sto pět dětí. Na stupně vítězů si stoupla na třetím místě ZŠ Lipenec, na druhém ZŠ Černčice, vítězem se stala ZŠ Lenešice v kategorii mladších zdravotníků. Mezi staršími zvítězila ZŠ Jižní Žatec, druhá byla ZŠ Podbořany, třetí ZŠ Petra Bezruče Žatec. ČČK organizuje soutěže Mladých zdravotníků ve všech okresech České republiky. Soutěž je rozdělena na dvě části – pro Mladé zdravotníky I. stupně a pro Mladé zdravotníky II. stupně. Hodnocení probíhá odděleně pro tyto dvě skupiny. Zdravotní soutěže se zúčastnili také školáci z Kryr, Kpt. Jaroše Louny, Lubence, Panenského Týnce, Zeměch a Peruce.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: