Pneumatiky neuklidila, pokutu nezaplatila: Společnost Hargo čeká další správní řízení

před jedním rokem  |  Zprávy |   0 komentářů

Triangle – Tisíce nelegálně uložených pneumatik měly z areálu firmy Hargo v průmyslové zóně Triangle zmizet do poloviny května. Nestalo se tak a hromady jsou zde stále. Hargo navíc ani nezaplatilo stanovenou pokutu. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) proto se společností zahájila další správní řízení. Společnost Hargo se nachází v insolvenci.

 

Na základě kontrol prováděných od září 2015 ve společnosti  Hargo konstatovala ČIŽP porušení zákona o odpadech – konkrétně překročení povolené kapacity zařízení a uložení odpadních pneumatik mimo místa, která jsou k tomu určena. Za to jí byla inspekcí vyměřena pokuta ve výši půl milionu korun. Dosud ji však neuhradila.
Pneumatiky se zde měly takto nahromadit kvůli technické závadě. Na vině měla být podle březnového vyjádření Jiřího Kleina, předsedy představenstva firmy, porucha recyklační linky. Oprava poškozené hřídele se podle něj protáhla skoro na tři měsíce. Příjem dalších pneumatik společnost údajně zastavila. Poruchy technologie však továrnu údajně provázely už tři roky, kdy tam běží zkušební provoz, společnost mezitím vyhlásila úpadek. Do insolvenčního řízení se přihlásilo dvanáct věřitelů. Největší z nich, banka, která stavbu továrny financovala, chce nazpět 136 milionů korun.
ČIŽP společnosti Hargo uložila také nápravné opatření, které spočívalo v povinnosti veškeré nelegálně uložené pneumatiky, které se nacházely na pozemcích v průmyslové zóně Triangle, do 17. května odstranit.
„Dne 17. 3. byla provedena kontrola provádění nápravných opatření. Při kontrole dne 23. 5. bylo zjištěno, že nápravná opatření byla splněna jen z části, jelikož odpadní pneumatiky se nacházely nejen ve čtyřech betonových kójích, v souladu s provozním řádem zařízení, ale i na dvou hromadách umístěných těsně za oplocením areálu na travnaté ploše,“ sdělil nám Jaroslav Hájek, zástupce ředitele krajské ČIŽP. Dodal, že inspekce následně 10. června zahájila správní řízení ve věci uložení pokuty za správní delikt zákona o odpadech, za nesplnění lhůt a opatření pro zjednání nápravy. „Za porušení této povinnosti může ČIŽP uložit pokutu až do výše jednoho milionu korun,“ řekl Hájek. Pokusili jsme se s prosbou o vyjádření k této situaci kontaktovat také společnost Hargo, odpovědi se nám však od ní nedostalo.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: