Politické strany se shodly na koupi Daliborky

před jedním rokem  |  Zprávy |   0 komentářů

Louny – Jedinečná historická památka v centru Loun, dům Daliborka, již několik let chátrá. Na vině je spor dvou majitelů nemovitosti, jimiž jsou město a soukromý vlastník. Nyní to ale vypadá, že se budově blýská na lepší časy. Zástupci politických stran se totiž na svém společném jednání shodli na záměru podíl budovy koupit. „V první fázi jsme si řekli, že chceme, aby Daliborka byla ve vlastnictví města a že ji chceme koupit,“ řekl lounský starosta Radovan Šabata. Soudy kauzu kolem Daliborky řeší řadu let. Dokud nebudou vyřešeny, nechce ani jeden z majitelů do budovy s unikátní srubovou místností z konce 15. století investovat. Podle informací z radnice bude ale tento spor ukončen smírem. Pokud lounští zastupitelé rozhodnutí radních potvrdí, Louny Daliborku koupí. „Cena by neměla přesáhnout tři miliony korun. Jedná se o částku, která vychází z posudků, které jsme měli k dispozici,“ dodal starosta.

 

V budově sídlí, a další tři roky ještě bude, Státní okresní archiv. Jak bude budova poté využita je otázkou, kterou chce radnice řešit, až po vystěhování archivu. „Víme, že si oprava Daliborky vyžádá velké investice, které městský rozpočet celé nepokryje. Budeme proto žádat o dotační tituly,“ uvedl k plánům s nejstarší budovou v Lounech starosta.
Majiteli Daliborky jsou nyní Město Louny a Libuše Hýbnerová. Dědičce původních majitelů polovinu domu soudy vrátily po vleklém restitučním sporu. Městu ji chtěla před několika lety prodat. Znalecký posudek, který si objednala, stanovil cenu na více než 7,5 milionu korun. S částkou ale město nesouhlasilo a Hýbnerová proto podala k soudu žalobu na určení ceny. Lounský okresní soud nechal vypracovat další posudek, který cenu stanovil zhruba na 5,2 milionů korun. Částku ale napadli oba spoluvlastníci, znalec nedokázal vysvětlit z jakých údajů a výpočtů vycházel. Soud tak zadal přepracování posudku. Kupní cena, za niž Louny dům koupí, by ale nyní neměla přesáhnout tři miliony korun.

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: