Pozor na začínající řidiče motocyklů

před jedním rokem  |  Zprávy |   0 komentářů

Žatec – Žáci autoškol na motorce jezdí bez instruktora. Už vloni na podzim se změnil zákon číslo 247, který upravuje výcvik řidičů. Další změny v něm nastaly letos v únoru. Velké změny nastaly, co se týče výcviku a závěrečných zkoušek všech skupin motocyklů. Žáci nyní část výcviku a zkoušku jezdí sami bez instruktora za zády.

 

Jednou ze změn je, že první část závěrečné zkoušky bude probíhat na cvičné ploše, kde uchazeč o řidičský průkaz bude muset splnit zákonem stanovené úkony a dovednosti jako např. postavit motorku na stojan, ovládat motocykl ve velmi pomalé rychlosti, jízda na slalomové dráze, zastavené na přesnost apod.
Druhá větší změna se pak týká závěrečné zkoušky – jízdy v silničním provozu. Dříve jezdil žák při výcviku i závěrečné zkoušce vždy s instruktorem či zkušebním komisařem za zády na jednom motocyklu. Na výcvikových motocyklech rovněž bylo druhé řízení, v případě potřeby tak mohl instruktor či komisař do jízdy zasáhnout a převzít řízení. Zákon však nyní po změně předepisuje, že žák pojede závěrečnou zkoušku v silničním provozu na motocyklu sám a zkušební komisař a instruktor ho následují v doprovodném vozidle. Komunikace mezi nimi má pak probíhat přes interkom.
„Při výcviku řidičů se musíme této změně přizpůsobit. Zákon nařizuje, aby instruktor rozhodl, kdy je žák schopen samostatné jízdy na motocyklu s doprovodem ve vozidle. Toto posouzení je u každého žadatele o řidičský průkaz individuální,“ popsal nám Bohumil Janouš ze žatecké Autoškoly Janouš. Každý rok do ní přichází odhadem padesát žadatelů o řidičské oprávnění na motocykl. „Prosíme proto ostatní řidiče o ohleduplnost a shovívavost, až potkají na motocyklu samotného řidiče s reflexní vestou s písmenem L. Je to žák, který je buď ve výcviku či právě skládá závěrečnou zkoušku. Počítejte prosím, že za ním ho sleduje jeho doprovod a berte na to při své jízdě ohled,“ žádá Bohumil Janouš ostatní řidiče, aby v takovém případě dbali opatrnosti. Dodává, že pokud žadatel, který již jede při výcviku, nebo zkoušce sám, způsobí dopravní nehodu, nese za ni odpovědnost, protože zákon ho již považuje za řidiče, i když oprávnění ještě nemá.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: