Přívalová povodeň na Blšance v roce 1872

před dvěma měsíci  |  Zprávy |   0 komentářů

povoden-zdevastovala-i-velkou-holedec-obrazek-se-objevil-se-svetozoru-nahledLounské muzeum připravilo k 500. výročí od velkého požáru Loun výstavu Město a katastrofy, jeden z panelů je věnován katastrofální povodni na Blšance, která oblast Podbořanska a Žatecka zasáhla v roce 1872. Výstavu si v Oblastním muzeu v Lounech můžete prohlédnout až do konce července.

 

Katastrofální povodeň stihla západní Čechy v roce 1872. Mohutný přívalový déšť, při kterém napršelo během dvanácti hodin až 289 mm srážek, zvedl okamžitě hladiny toků v povodí Ohře a Berounky. Tragické následky měla velká voda na jindy nevýrazném Blšanském potoku, tehdy nazývaném Zlatý potok. Místní o něm vyprávěli, že takovou kaluž zadrží slaměným kloboukem. Tentokrát však byla situace úplně jiná. Povodeň přišla bleskově v noci z 25. na 26. května 1872 a ničila vše, co ji stálo v cestě.
Nejprve došlo k protržení přehrady Stebnického rybníku a následovaly ještě další tři protržené hráze. Veškerá voda se rychle hrnula na obce ležící na toku Blšanky. Silně zasaženy byly Kryry, kde povodeň připomíná nedávno restaurovaný pomník u mostu, podobně dopadly Libořice, v nichž byl zcela poničen zámecký park, a nemilosrdná voda se hrnula na Železnou. Obyvatelé již spali, když jim do domů vnikla voda. Vyžádala si životy 26 osob. Dodnes jsou v obci k vidění čtyři značky na domech, které ukazují, do jaké výše voda dosahovala. Jednu z nich nalezneme i uvnitř hostince ve výšce bezmála dvou metrů. Voda zabíjela i v Měcholupech. Strhla most, poškodila 11 domů, odnesla sochu českého lva a sochu Jana Nepomuckého zanesla neznámo kam. Zámecký park se změnil k nepoznání, voda se dostala do pivovaru a poničila 700 věder piva a 600 měr sladu. Největší katastrofa se odehrála ve Velké Holedči, kde zemřelo 41 osob. Pobořeno či úplně zničeno bylo 18 domů a zcela zmizely stodoly i chlévy s dobytkem. Dodnes je možné nalézt na nedalekém hřbitově v Holedečku hrob malé dívky s datem povodně.
Bilance byla děsivá. V Čechách si vyžádala nejméně 337 lidských životů, z toho jednu třetinu na Blšanském potoce. Poničila stovky domů a poškodila úrodu. Odhadnuté škody v žateckém a postoloprtském okrese překročily 1 200 000 zlatých a celkové odhadované škody se vyšplhaly k závratným 9 000 000 zlatých. Více informací naleznete na výstavě Město a katastrofy, která je k vidění v lounském muzeu do konce července. Martin Vostřel

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: