Pro laika vypadal podvodník jako odborník: Výslechy poškozených potrvají několik měsíců

před jedním rokem  |  Zprávy |   0 komentářů

Louny – Trestní senát Okresního soudu začal v úterý vyslýchat první část z 303 poškozených, které obral falešný kominík (42) ze Žatce. O případu jsme informovali před čtrnácti dny. Podle obžaloby měl vybírat od lidí po celém Ústeckém i části Středočeského kraje zálohy na vybudování komínové vložky a další kominické práce. Někomu řekl, že je zrovna zlevněný materiál, jinému se vymlouval na koupi bouracího kladiva.

 

Pár facek by to spravilo
„Kdybych mohl, tak mu dám pár facek,“ řekl již s úsměvem jeden ze slyšených poškozených, který přišel o dvanáct tisíc korun. „Byl u mě asi třikrát, vždy udělal zápis o revizi a vše mi názorně ukázal, působil jako profesionál. Jednou mi nabídl vyvložkování komínu, nejdříve jsem mu dal zálohu deset tisíc na materiál, to jsem plně chápal, jako menší podnikatel musel z něčeho věci koupit, podruhé přišel pro zálohu dva tisíce, že potřebuje koupit bourací kladivo. Dneska už vím, že peníze mi prolétly komínem,“ vypovídal pětašedesátiletý poškozený ze Žatecka před soudem.
„Myslím si, že na to nemá, aby všem vrátil dlužné peníze. A aby mi to vracel po pětikorunách, to mi je na prd, přišli jsme o víc,“ nechal se slyšet 74letý poškozený z Postoloprt, který jako jeden z mála nepožadoval, aby soud v případě odsouzení obžalovaného rozhodoval i o náhradě škody deset tisíc korun. Jeho dcera už tak dobrotivá nebyla. „Dal mi příjmový pokladní doklad na zálohu deset tisíc korun na vyvložkování komínu, bylo to ve stejný den, kdy byl i u otce. Byl tak aktivní, že ten den lítal po celé ulici a vybíral od lidí peníze,“ líčila svědkyně. Nejdříve se obžalovaný vymlouval, že má hodně práce, později na operaci očí, poté už nebral ani telefon.
Omluva nepomohla
Většině svědků se na místě u soudu omluvil. „Omlouvám se za své chování, děkuji, že jste přišla svědčit a slibuji, že ty peníze vrátím, nechtěl jsem vám ublížit,“ říkal dokola obžalovaný.
Falešný kominík své vysvědčení o závěrečné zkoušce padělal již v roce 2010, poté rozjel své podnikání naplno. Poškozených jsou přes tři stovky a další se ještě hlásí. Škoda přesáhla dva a půl milionů korun. Hlavní líčení jsou naplánována do konce prázdnin každý týden. „Podle trestního řádu musím dát prostor obžalovanému pro vyslechnutí poškozených a on chce slyšet všechny, počítám, že případ by mohl být vyřešen koncem letošního roku, pokud vše půjde dobře,“ řekla soudkyně.
Obžalovanému přitěžuje, že se trestné činnosti dopustil ve zkušební době předchozího odsouzení. Trestní zákoník počítá u podvodu s vysokou škodou se sazbou od dvou do osmi let.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: