Syslové obsadili další vrch v Českém středohoří. Ochranáři v srpnu vypustili desítky syslů v přírodní rezervaci Písečný vrch

před dvěma týdny  |  Zprávy |   0 komentářů

Lounsko – Dvaačtyřicet syslů vypustili zástupci Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky v přírodní rezervaci Písečný vrch v Českém středohoří. Jedná se o první vypouštění tohoto kriticky ohroženého hlodavce na místa, kde dříve žil. Další zhruba dvě desítky zvířat byla na stejné místo dovezena o týden později. Syslové dnes žijí v koloniích na třech desítkách lokalit, včetně Rané a nově Písečném vrchu.

 

„Na Písečném vrchu se přestalo hospodařit, zdejší step postupně zarostla a syslové vymizeli. O místo jsme ale v posledních letech s krajským úřadem Ústeckého kraje pečovali. Vyřezali jsme nálety, obnovili pastvu a věříme, že se tady vypuštění syslové zabydlí. Na nedaleké Rané se jim daří výborně a doufáme, že se nově vypuštění syslové s touto početnou kolonií postupně propojí,“ vysvětluje Vladislav Kopecký z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) České republiky.
Ochranáři doufají, že se tu zvířata postupně rozmnoží. Pro přežití syslů v přírodě je klíčové zabezpečit potřebnou péči tam, kde žijí. Pro vypouštění syslů vybírají taková místa, kde jsou i dnes vhodné podmínky. „Doufáme, že tu zvířata postupně rozmnoží. Pro přežití syslů v naší přírodě je také klíčové zabezpečit potřebnou péči tam, kde v současné době žijí. Na takových místech je třeba vhodným způsobem hospodařit – trávu pravidelně kosit či spásat,“ vysvětluje Jitka Větrovcová z AOPK, která záchranný program sysla koordinuje.
Péče o Písečný vrch byla financována z projektu LIFE+, který byl zaměřen na ochranu jedinečných stepí Lounského středohoří. Péči o tuto přírodní rezervaci rovněž zajišťuje Krajský úřad Ústeckého kraje. Potřebné přepásání zde provádějí místní zemědělci s podporou zemědělských dotací.
Syslové, kteří byli v srpnu vypuštěni do krajiny Českého středohoří, pochází z odchovů v Zoologické zahradě Brno, další pocházeli ze záchranné stanici Rozovy při Zoologické zahradě Hluboká nad Vltavou. Odchovy byly založeny ze syslů, kteří byli odchyceni na Slovensku. Projekt byl podpořen z EHP fondů a Ministerstva životního prostředí.
Sysel obecný ukazuje, jak může být osud živočišného druhu vrtkavý. V padesátých letech jich bylo tolik, že byl označován za zemědělského škůdce a byl cíleně likvidován. Nyní je kriticky ohroženým druhem, který přežívá v ČR na posledních zhruba 36 lokalitách. Počet syslů se k loňskému roku odhaduje na cca 4300 až pět tisíc jedinců.
Sysli vymizeli především kvůli změnám v krajině a ve způsobu zemědělského hospodaření po druhé světové válce. Neprospělo jim rozorávání mezí a pastvin, scelování polí do velkých lánů, úbytek ploch s nízkým travním porostem a používání chemických prostředků. Největší tuzemské kolonie jsou aktuálně kromě Českého středohoří na letištích v Mladé Boleslavi či Vyškově.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: