Ukradené kolo odhalí registr

před jedním rokem  |  Zprávy |   0 komentářů

Žatec – Své kolo si mohou nově u městských strážníků nechat do centrálního registru jízdních kol CEREK zaregistrovat jejich majitelé. Policisté pak mají šanci kolo v systému lehce najít podle výrobního čísla. To může pomoct zjistit, že dané kolo bylo ukradeno.

 

„Máme snahu předcházet krádežím nebo usnadnit majitelům a policii pátrání, pokud už ke krádeži dojde. Na webových stránkách městské policie bude odkaz na společnost, která centrální registr spravuje. Zaregistrujete si výrobní číslo, můžete tam dát základní popis a fotografii kola. Poplatek majitele kola je 50 korun na pět let," popsala starostka Zdeňka Hamousová. Zájemci se ale mohou registrovat i přímo na služebně městské policie. Na své kolo mohou na požádání obdržet i samolepku s unikátním QR kódem.
Registr je celostátní a mají do něj přístup jak majitelé kol, tak městští strážníci, spolupracuje i se státní policií. Výrobní číslo tak policista může v registru ověřit i při běžné kontrole. „Díky této evidenci se podařilo najít už přes tři tisíce ztracených nebo ukradených kol. Z blízkých měst se do projektu zapojilo již například Dubí nebo Krupka," doplnil ředitel žatecké městské policie Miroslav Solar.
Vstup města do registru CEREK schválilo zastupitelstvo Žatce v březnu, roční přístup do systému bude město stát 1500 korun. Celkem s registrem spolupracuje více než sedmdesát městských policií. Zavedení evidence jízdních kol má za cíl umožnit občanům města lepší ochranu svého majetku. Pro vstup do registru byli kromě zastupitelů i sami obyvatelé. Na webových stránkách žatecké městské policie proběhla anketa, v níž se 76 % zúčastněných respondentů vyjádřilo pro zřízení tohoto registru.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: