V Lubenci a Struhařích vzpomínali na válečného hrdinu

před jedním rokem  |  Zprávy |   0 komentářů

statek-web-nahled Lubenec, Struhaře – Vzácnou neobvyklou návštěvu přivítali v sobotu 23. července mladí manželé Čechurovi, kteří bydlí na statku ve Struhařích u Lubence a vlastními silami jej opravují. Na této adrese se totiž podle údajů místní matriky před sto lety narodil Ondřej Šamberger, plukovník in memoriam, pilot britského Královského letectva – RAF, který zahynul při nehodě pouhé tři měsíce před koncem války. A právě na toto místo přijeli v sobotu uctít jeho památku organizátoři pietního aktu, který se předtím uskutečnil v Lubenci.

 

Vzpomínková akce na místního rodáka F/ Sgt. Ondřeje Šambergera, příslušníka 312. Československé stíhací perutě RAF proběhla poblíž pomníku obětem válek na Náměstí v Lubenci díky plzeňské odbočce Svazu letců ČR, Leteckého historického klubu gen. J. R. Irvinga a KVH 276 Sqdn. a za podpory města Lubence.
Válečný letec se narodil 21. července 1916 ve Struhařích a ve 40. letech bojoval za svobodu naší země, tehdy okupované, v jednotkách Britského královského letectva (RAF). Zemřel tragicky v únoru 1945 při nehodě nad Severním mořem – pravděpodobně se porouchal jeho kyslíkový přístroj a letec upadl do bezvědomí. Letoun se pak zřítil do moře.
Tragický osud Ondřeje Šambergera připomněl při vzpomínkové akci v Lubenci Daniel Švec, historik, který se dlouhodobě věnuje tématu českých letců, a iniciátor pietního aktu. Na hrdinu vzpomínala na místě také Iveta Irvingová, dcera válečného pilota RAF. Květiny k památnímu místu položil i starosta Lubence Jiří Chaloupecký. Tělo Ondřeje Šambergera nebylo nikdy nalezeno. Jeho jméno je zmiňováno v několika publikacích, stejně tak jako na památníku britského Královského letectva v Runnymede na panelu č. 272. Od soboty je cedulka s jeho fotografií a připomínkou života také ve Struhařích u Lubence.
Více snímků zde

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: