Za havárii stíhají majitelku a provozního ředitele

před dvěma roky  |  Zprávy |   0 komentářů

bezdekov-nahled Bezděkov – Za ekologickou havárii a poškození životního prostředí svahu za obcí Bezděkov padlo v minulých dnech obvinění. Obviněna je majitelka a bývalý provozní ředitel společnosti. Škoda na odstranění havárie se odhaduje na desítky milionů korun.

 

O případu jsme informovali jako první již vloni v říjnu. Na několika místech ve svahu za obcí Bezděkov pod areálem firmy Femme se nacházely louže oranžové odpadní vody plné mastných skvrn, které štiplavě chemicky zapáchaly. V jejich blízkosti byla nepřirozeně sytě oranžová půda a zčernalá, spálená tráva a také několik uschlých stromů. Dále od těchto louží však již má vegetace zase přirozenou barvu. Znečištěná voda tekla malým potůčkem dále dolů svahem, v jednom místě se u něj nacházela tělíčka uhynulých ptáků. Pod kopcem u kraje pole se kontaminovaná voda stékala v malé jezírko pod můstkem trati. Průchod pod tímto mostkem byl zatarasen paletami a prkny, voda se za ním hromadila v malé jezírko páchnoucí vody s mastnými skvrnami. Objevili jsme také širokou cestu vybudovanou ze sutin a stavebního materiálu vedoucí svahem dolů, která ústila přímo za bývalým zemědělským areálem firmy Femme a.s., která se zabývá odpadovým hospodářstvím a ekologií.
Situaci v této lokalitě šetřila také Česká inspekce životního prostředí, která nám v listopadu potvrdila, že kontaminace souvisí s látkami uloženými v objektu, který se nachází v bývalém zemědělském areálu. Město Žatec, jehož je Bezděkov spádovou obcí, podalo v souvislosti se znečištěním životního prostředí trestní oznámení. Policie nyní vznesla obvinění.
„Komisař služby kriminální policie a vyšetřování obvinil z trestných činů neoprávněného nakládání s odpady a poškození a ohrožení životního prostředí majitelku a bývalého provozního ředitele jedné pražské společnosti. Uvedených trestných činů se dopustili tím, že v rozporu se zákonem o nakládání s odpady neoprávněně nakládali s nebezpečnými odpady, čímž došlo k ekologické havárii a poškození životního prostředí v katastru obce Bezděkov u Žatce. Škoda na odstranění havárie byla znalcem odhadnuta řádově v desítkách milionů korun. Oba obviněné stíhá vyšetřovatel na svobodě. Pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim trest odnětí svobody až na pět let,“ sdělila mluvčí lounské policie Jaromíra Střelcová.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: