Zámek hledá hlavu sochy polního maršála

před třemi roky  |  Zprávy |   0 komentářů
templ-nahled Krásný Dvůr – Novogotický templ v zámeckém parku v Krásném Dvoře je ve špatném stavu. Jeho obnova by měla stát 16,3 milionu korun, z čehož 13 milionů pokryje dotace norských fondů. Zbytek zaplatí Ministerstvo kultury. Práce by měly začít letos na jaře a skončit v dubnu příštího roku. Poté se rozhledna otevře veřejnosti, vůbec poprvé ve své historii. „Pokud je mi známo, templ nikdy přístupný veřejnosti nebyl. Po obnově památky bude do templu umístěna expozice o parku v Krásném Dvoře, obecně o krajinářských parcích a zahradní architektuře,“ uvedla kastelánka Michaela Hofmanová.

 

V rámci obnovy novogotického templu se dočká zrestaurování i socha polního maršála Karla Filipa Schwarzenberga, která se nachází uvnitř. Je desítky let ve špatném stavu, chybějí jí obě ruce i hlava. Ty socha ztratila při necitlivých vojenských cvičeních v polovině minulého století. „O pískovcové hlavě se tradovalo, že se nachází v soukromém držení kdesi na Žatecku. Jedná se však o nepotvrzenou spekulaci. Kdyby to byla pravda, a socha leží někomu doma, byli bychom samozřejmě rádi, kdyby se nám její současný majitel ozval. Pro restaurování by bylo daleko lepší, kdyby byla celá socha původní a nemusela se hlava dělat celá nová,“ řekl Miroslav Vachek, administrátor projektu. Model sochy maršála je umístěna ve výstavní síni na zámku Orlíku a je ve vlastnictví Karla Schwarzenberga.
Zaměstnanci zámku ji objevili studiem archivních materiálů, které přineslo více zajímavých zjištění.  Právě tato socha bude základním zdrojem pro obnovu té původní v templu.  Cílem restaurování sochy je její navrácení do původní podoby. Podle slov kastelánky preferují opravu sochy přímo v Krásném Dvoře. „Vše ale záleží na restaurátorovi. Pokud to nepůjde, přizpůsobíme se jeho rozhodnutí a sochu necháme převézt do ateliéru,“ dodala kastelánka. Sochu maršála Karla Filipa Schwarzenberga, který vítězně vybojoval Bitvu národů s Napoleonovými vojsky v roce 1813 u Lipska, nechali zhotovit Černínové, majitelé zámku v Krásném Dvoře, v roce 1847. Jejím autorem je Josef Max, nikoliv Emanuel, jak bylo původně myšleno.  Maršál Karel Filip Schwarzenberg byl zakladatelem mladší, tzv. orlické větve Schwarzenbergů. Jeho přímým potomkem je český politik, předloňský neúspěšný kandidát na českého prezidenta, Karel Schwarzenberg. Právě on by se měl příští rok zúčastnit slavnostního otevření novogotického templu. Tato stavba stojí v nejvyšším bodě zámeckého parku a je unikátní v několika ohledech, což vyjadřuje i nejvyšší stupeň památkové ochrany. Jde o výjimečnou stavbu zahradní architektury. Templ je současně první novogotickou stavbou a první romantickou vyhlídkovou věží v České republice.

 

 

Sdílet: Facebook

Tisknout článek

0/5 bodů (0 hlasování)

Komentáře

Doposud nebyl připojen žádný komentář. Buďte první!

Váš komentář

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.

Potvrďte, že nejste robot: