Solopysky: Výstava Pahorkatina Džbán

Dvaadvacetiletou výzkumnou práci představil kurátor žateckého muzea Miroslav Černý v sobotu v hasičské klubovně v Solopyskách. S putovní výstavou Pahorkatina Džbán seznámil zhruba čtyřicet přítomných. „Po roce 1989 se obce rapidně začaly měnit, ubývá tu obyvatel a chátrá původní architektura,“ zmínil v úvodu M. Černý. Původně měl vizi sepsat velkou knihu o rostlinstvu a živočišstvu o přírodním parku Džbán, který se rozkládá na třech okresech od Žatce přes Louny až k Rakovníku a Kladnu, ale nakonec ze všeho sešlo. V současnosti vzniká první díl knihy Pahorkatina Džbán – lesnictví. O pomoc přímo v Solopyskách také požádal Miroslava Lapku, místního hajného. Ve svém poví-dání a líčení krajiny, obyvatelstva i architektury zmínil také své vydané knihy – o Kounově, Opočně, Touchovicích, Vinařicích. Také si hodně váží osobností, které ho ovlivnily, novinářky Květy Tošnerové i botanika Josefa Houdy, který se zasloužil o vznik přírodního parku Džbán. Putovní výstava od svého vzniku v roce 1994 navštívila kromě Žatce a Podbořan i Markvarec, Liběšice, Opočno, Touchovice, nyní i Solopysky, chystá se do Vinařic.

Komentáře

Nabídky práce

TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Želeč 2022: Svatojánská pouť a Buty

No tak co, tak co, tak co... Vždycky si přál, až bude popel i s kytarou, hou, vodou ať plavou, jen žádný hotel s křížkem nad hlavou...

Přehrát video
Rodinné zápolení s Hugem v Žatci

Tentokrát v Kapucínské zahradě - v rámci oslav 150 let dobrovolných hasičů v Žatci :-)

Přehrát video