Autovraky překáží a hyzdí město. Městští policisté čekají na novelu zákona

Hedvika Mašková 2020-02-10 11:00:00

Na několika místech v našem městě můžete narazit na auta, které zde parkují třeba již půl roku, chybí jim SPZ, mají propíchnutá kola nebo třeba rozbité okénko. Svým vzezřením nepůsobí zrovna esteticky a navíc zabírají místo provozuschopným vozidlům. Avšak pozor! Tyto chátrající auta nejsou vraky! Otázka jejich likvidace je dnes pomalu neřešitelná. Městská policie Žatec se již těší na novelu zákona.

,,Za autovrak se považuje auto, kterému chybí důležitá část, jako je například motor. Když autu chybí SPZ nebo má píchlé kolo, nejedná se o vrak. Nezáleží tedy, jak dlouho auto na svém místě stojí, ale záleží na jeho stavu,“ vysvětlil ředitel Městské policie Žatec Miroslav Solar a doplnil: ,,Když automobil stojí na trávníku nebo mimo komunikaci, věcí se zabývá místní Stavební a vyvlastňovací úřad, životní prostředí dle zákonu o odpadech. Když je vrak umístěn na komunikaci, věc se řídí zákonem o provozu na pozemních komunikacích a oznámení se podá správci komunikace.“

Legislativa je však natolik složitá, že je otázka autovraků pomalu neřešitelná. Existují pouze tři důvody k odtažení vozidla, a to pokud brání v provozu ostatním automobilům, stojí na parkovacích místech pro invalidy nebo má botičku. Pokud se jedná o podezření, že je auto vrakem, nahlásí se na příslušný odbor, poté se zveřejní na úřední desce výzva k odstranění autovraku a až po neuposlechnutí výzvy je možné ho zlikvidovat.

Jestliže se jedná o novější model vozidla, je možné majitele dohledat pomocí viditelného VIN (identifikačního kódu vozidla) a posléze ho kontaktovat. U starších aut však není kód vidět a majitel je v tomto případě nedohledatelný.

,,Je potřeba upozornit na to, že městská policie nenařizuje odtah autovraků, ani je neodtahuje. Vše dělá město,“ doplnil Miroslav Solar.

Řada měst se však k tomuto kroku příliš neuchyluje. Existují totiž případy, kdy se majitel ozval i po půl roce po odtahu automobilu a domáhal se finančních ztrát za zlikvidované vozidlo. Spor pak vyhrál.

,,Nyní čekáme na novelu zákona, který by měl obcím usnadnit odtahy dlouhodobě odstavených vozidel. Pokud bude novela schválena, budeme na odtažená vozidla potřebovat parkoviště. V dohledné době by se snad měl najít prostor. Jednou z možností je pozemek bývalého sběrného dvora,“ prozradil na závěr Miroslav Solar.

Novela zákona, díky níž půjdou chátrající vozidla odstranit lépe z ulic, již schválili poslanci. Nově budou moci úředníci nechat odtáhnout vozidla, která nebudou mít déle než půl roku platnou technickou prohlídku. Když na takové auto zástupci radnice narazí, vyzvou jeho majitele, aby si technickou obnovil, nebo ho odstavil jinam. Na nápravu bude mít majitel vozu dva měsíce. Pokud výzvu neuposlechne, poputuje jeho auto na odtahové parkoviště. Navíc bude moci být tento provozovatel vozidla potrestán pokutou až 300 tisíc korun.

Foto: Vladimír Vlach

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Volná pracovní v Žatci - pozice KUCHAŘ/KUCHAŘKA! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu KUCHAŘE/KU. Praxe vítána, dlouhý - krátký týden (12 hod. směny). - Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


ÚČETNÍ

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme ÚČETNÍ. Náplní práce je zajištění vedení účetnictví příspěvkové organizace s prvky podnikatelského subjektu. Požadujeme výbornou znalost celkového účetnictví. V případě zájmu nás kontaktujte písemně na uvedený e-mail.
E-mail: havelka@chchp.cz


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 120,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ÚDRŽBÁŘ

Farma Xaverov a.s. Libočany přijme do pracovního poměru na farmě v Libočanech ÚDRŽBÁŘE. Požadujeme vyučení v oboru opravář/zámečník, ŘP sk. C, strojní průkaz případně průkaz na VZ a svářecí průkaz výhodou, flexibilitu, samostatnost. Nástup dle dohody/ihned.
Tel.: 723 948 710


ÚČETNÍ/FAKTURANTKA

REMEI CZ s.r.o. hledá komunikativní ženu na pozici účetní, fakturantka. Pracovní úvazek: 40 hodin/týdně. Požadavky: USO.
Kontakt: Šroufková Lenka
Tel.: 606 689 927
E-mail: sekretariat@remei.cz

Poslední videa

Stavba sportovní haly v Podbořanech

Uvnitř se maká, takhle jsme zachytili pracovníky firmy Podhola na stavbě ve středu 1. července ráno...

Přehrát video
Farní zahrada Podbořany - agapé po mši ke cti sv. Petra a Pavla

Nedělní agapé po mši ke cti sv. apoštolů Petra a Pavla na farní zahradě v Podbořanech 28. června. Otec Alexander si zahrál s dětmi přetahovanou, v níž ochotně nechal vyhrát svou malou "soupeřku"...

Přehrát video