Autovraky překáží a hyzdí město. Městští policisté čekají na novelu zákona

Hedvika Mašková 2020-02-10 11:00:00

Na několika místech v našem městě můžete narazit na auta, které zde parkují třeba již půl roku, chybí jim SPZ, mají propíchnutá kola nebo třeba rozbité okénko. Svým vzezřením nepůsobí zrovna esteticky a navíc zabírají místo provozuschopným vozidlům. Avšak pozor! Tyto chátrající auta nejsou vraky! Otázka jejich likvidace je dnes pomalu neřešitelná. Městská policie Žatec se již těší na novelu zákona.

,,Za autovrak se považuje auto, kterému chybí důležitá část, jako je například motor. Když autu chybí SPZ nebo má píchlé kolo, nejedná se o vrak. Nezáleží tedy, jak dlouho auto na svém místě stojí, ale záleží na jeho stavu,“ vysvětlil ředitel Městské policie Žatec Miroslav Solar a doplnil: ,,Když automobil stojí na trávníku nebo mimo komunikaci, věcí se zabývá místní Stavební a vyvlastňovací úřad, životní prostředí dle zákonu o odpadech. Když je vrak umístěn na komunikaci, věc se řídí zákonem o provozu na pozemních komunikacích a oznámení se podá správci komunikace.“

Legislativa je však natolik složitá, že je otázka autovraků pomalu neřešitelná. Existují pouze tři důvody k odtažení vozidla, a to pokud brání v provozu ostatním automobilům, stojí na parkovacích místech pro invalidy nebo má botičku. Pokud se jedná o podezření, že je auto vrakem, nahlásí se na příslušný odbor, poté se zveřejní na úřední desce výzva k odstranění autovraku a až po neuposlechnutí výzvy je možné ho zlikvidovat.

Jestliže se jedná o novější model vozidla, je možné majitele dohledat pomocí viditelného VIN (identifikačního kódu vozidla) a posléze ho kontaktovat. U starších aut však není kód vidět a majitel je v tomto případě nedohledatelný.

,,Je potřeba upozornit na to, že městská policie nenařizuje odtah autovraků, ani je neodtahuje. Vše dělá město,“ doplnil Miroslav Solar.

Řada měst se však k tomuto kroku příliš neuchyluje. Existují totiž případy, kdy se majitel ozval i po půl roce po odtahu automobilu a domáhal se finančních ztrát za zlikvidované vozidlo. Spor pak vyhrál.

,,Nyní čekáme na novelu zákona, který by měl obcím usnadnit odtahy dlouhodobě odstavených vozidel. Pokud bude novela schválena, budeme na odtažená vozidla potřebovat parkoviště. V dohledné době by se snad měl najít prostor. Jednou z možností je pozemek bývalého sběrného dvora,“ prozradil na závěr Miroslav Solar.

Novela zákona, díky níž půjdou chátrající vozidla odstranit lépe z ulic, již schválili poslanci. Nově budou moci úředníci nechat odtáhnout vozidla, která nebudou mít déle než půl roku platnou technickou prohlídku. Když na takové auto zástupci radnice narazí, vyzvou jeho majitele, aby si technickou obnovil, nebo ho odstavil jinam. Na nápravu bude mít majitel vozu dva měsíce. Pokud výzvu neuposlechne, poputuje jeho auto na odtahové parkoviště. Navíc bude moci být tento provozovatel vozidla potrestán pokutou až 300 tisíc korun.

Foto: Vladimír Vlach

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT

DOMOV PRO SENIORY V ŽATCI hledá do svého týmu FYZIOTERAPEUTA/TKU možno i na zkrácený úvazek.
Tel.: 725 740 090
E-mail: reditel@dpszatec.cz


KUCHAŘ/KA

Kamarád – LORM, Zeyerova 859, Žatec, hledá kuchaře/ku na zástup po dobu nemoci a dovolených. Spěchá!
Tel.: 725 530 819


CHMELOVÁ BRIGÁDA

Chcete si v době krize přivydělat? ZD Hřivice přijímá brigádníky na DPP na zapichování vodícího drátku na chmelnici. Strava zdarma, bez ubytování.
Kontakt: p. Tůma
Tel.: 720 053 970
E-mail: zdhrivice@seznam.cz


BRIGÁDA - ÚKLID

Hledám brigádnici na úklid, Žatec, Podbořany, dlouhodobě.
Tel.: 605 885 121


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Mezi Vroutkem a Podbořany vzniká cyklostezka

Staví ji Ekoinvest Sokolov, cca na 3. kilometru od Vroutku směr Podbořany jsme zastihli při bagrování pracovníka firmy Miroslava Duška.

Přehrát video
Blatno: Protože to nevzdám

Celá ulice děkovala v sobotu všem, co pomáhají v době opatření proti koronaviru, za zvuků písně....

Přehrát video