První hudební škola v Žatci vznikla před 140 lety

Iveta Drlíková 2020-03-07 10:45:00

Žatec (id) Úctyhodných sto čtyřicet let od svého založení slaví v letošním roce Základní umělecká škola v Žatci. Za tak dlouhou dobu stihla vzdělat a přitáhnout k umění tisícovky dětí. Podařilo se jí vychovat i řadu profesionálních umělců, ale především poskytnou pevné základy lidem, pro něž se některá z uměleckých forem, kterou škola vyučuje, stala celoživotním koníčkem. Škola se také stala nedílnou součástí kulturního dění ve městě a její studenti pravidelně vystupují na mnoha akcích.

Významnému výročí hudebního školství v Žatci letos dáváme větší prostor i na stránkách našich novin. Již jste si mohli přečíst rozhovor se současnou ředitelkou ZUŠ Irenou Marešovou, v dnešním vydání se podíváme na historii této školy.

První krůčky hudební školy

Podle některých zdrojů byla hudební škola v Žatci otevřena již v říjnu roku 1863, ale měla soukromý charakter. Směrodatný je proto až údaj z 28. července 1880 o založení „Městské hudební školy“ (zdroj PhDr. Bořivoj Lůžek), s uvedením data a čísla ministerského výnosu mocnářství, opravňujícího založení institucionálního zařízení, státem uznaného a podle zákona také materiálně podporovaného. Přístup k hudební instrumentální výuce tak získaly i děti z méně majetným či nemajetných rodin. Počátky žatecké městské hudební školy však nebyly příliš růžové. Její rozvoj brzdilo především to, že neměla vlastní budovu. Vyučovalo se ve třídách základní školy a samozřejmě až po skončení běžného vyučování. Škole rovněž chyběly hudební nástroje, a proto škála její výuky byla omezená. Počet žáků se tak pohyboval v rozmezí od deseti do třiceti. Postupně však škola získala tři klavíry, dvě harmonia a další nástroje, jako housle, křídlovky nebo dřevěné dechové nástroje. Tím vznikly potřebné předpoklady pro opravdový výchovný hudební ústav. Brzy mohlo vyučování probíhat v pěti třídách, a to po celý týden. Nové podmínky zabezpečily i růst počtu studentů.

Vlastní budova až ve 30. letech

Při svém vzniku byla škola umístěna v tehdejší „První škole“ (dnešní ZŠ Komenského alej). Vyučování tak probíhalo ve zdejších třídách v odpoledních hodinách. Tento stav jen s malými změnami přetrvával prakticky až do 30. let, kdy se uvolnily prostory po mateřské škole v domě č.p. 137, a tak poprvé Městská hudební škola v Žatci získala nejenom určitý počet učeben, ale také vlastní budovu, jejíž interiér byl přebudován dle jejích potřeb.

Po druhé světové válce byla hudební škola umístěna v Husově ulice v domě č.p. 1007. Kvůli panelové výstavbě byl dům začátkem sedmdesátých let zbořen a škola v roce 1974 přestěhovala do dnešní budovy ve Studentské ulici č.p. 1030. V roce 1993 byla škole přidělena ještě sousední budova č.p. 1134.

Po válce několikrát změnila název

Před II. světovou válkou byla v Žatci hudební škola. V roce 1945 je znovu otevřena Městská hudební škola. V roce 1949 dostaly městské hudební školy název městské hudební ústavy a uměleckou kontrolu nad nimi převzalo prostřednictvím oblastních inspektorů ministerstvo školství. V roce 1951 byl schválen nový název – hudební škola a v roce 1956 základní hudební škola. Největší změna přišla v roce 1962, kdy podle vládního usnesení byly přeměněny bývalé základní hudební školy na lidové školy umění, které již zahrnovaly do své výuky kromě hudební části též obory výtvarné, literárně dramatické a taneční. Do roku 1975 pak měla probíhat jejich postupná přeměna, aby na všech „liduškách“ byly tyto čtyři obory zavedeny.

Až do roku 1966, kdy pan Otto Batala založil výtvarný obor, probíhala v žatecké Lidové škole umění pouze hudební výuka. V roce 1969 přibyl literárně dramatický obor, který vyučovala Eva Batalová, ten ale svoji činnost ukončil již po dvou letech. V roce 1976 byla Zdenou Kovářovou na škole zahájena výuka tanečního oboru. A konečně v roce 1981 Anna Urbancová obnovila na škole literárně dramatický obor. Počínaje tímto rokem tak škola nabízela všechny čtyři umělecké obory.

Poslední změna názvu proběhla v roce 1990, kdy byly lidové školy umění přejmenovány na základní umělecké školy. V roce 1993 získala Základní umělecká škola v Žatci právní subjektivitu a jejím zřizovatelem je Město Žatec. (zdroj: Almanach ZUŠ Žatec 1880 – 2000)


1. foto: Částečně zbouraná budova hudební školy v Husově ulici, která musela zkraje sedmdesátých let ustoupit panelové výstavbě. Repro foto z almanachu ZUŠ je z archivu Josefa Svobody.  

2. foto: Největší zásluhu o obnovení hudebního vzdělávání dětí v Žatci po II. světové válce měl především houslový virtuos Jaroslav Sauerstein, který školu krátce v letech 1948 – 49 i vedl. Foto: archiv ZUŠ

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Podbořany - vánoční kamion Coca Cola

5. 12. 2022 kolem 17. hodiny :-)

Přehrát video
Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video