První hudební škola v Žatci vznikla před 140 lety

Iveta Drlíková 2020-03-07 10:45:00

Žatec (id) Úctyhodných sto čtyřicet let od svého založení slaví v letošním roce Základní umělecká škola v Žatci. Za tak dlouhou dobu stihla vzdělat a přitáhnout k umění tisícovky dětí. Podařilo se jí vychovat i řadu profesionálních umělců, ale především poskytnou pevné základy lidem, pro něž se některá z uměleckých forem, kterou škola vyučuje, stala celoživotním koníčkem. Škola se také stala nedílnou součástí kulturního dění ve městě a její studenti pravidelně vystupují na mnoha akcích.

Významnému výročí hudebního školství v Žatci letos dáváme větší prostor i na stránkách našich novin. Již jste si mohli přečíst rozhovor se současnou ředitelkou ZUŠ Irenou Marešovou, v dnešním vydání se podíváme na historii této školy.

První krůčky hudební školy

Podle některých zdrojů byla hudební škola v Žatci otevřena již v říjnu roku 1863, ale měla soukromý charakter. Směrodatný je proto až údaj z 28. července 1880 o založení „Městské hudební školy“ (zdroj PhDr. Bořivoj Lůžek), s uvedením data a čísla ministerského výnosu mocnářství, opravňujícího založení institucionálního zařízení, státem uznaného a podle zákona také materiálně podporovaného. Přístup k hudební instrumentální výuce tak získaly i děti z méně majetným či nemajetných rodin. Počátky žatecké městské hudební školy však nebyly příliš růžové. Její rozvoj brzdilo především to, že neměla vlastní budovu. Vyučovalo se ve třídách základní školy a samozřejmě až po skončení běžného vyučování. Škole rovněž chyběly hudební nástroje, a proto škála její výuky byla omezená. Počet žáků se tak pohyboval v rozmezí od deseti do třiceti. Postupně však škola získala tři klavíry, dvě harmonia a další nástroje, jako housle, křídlovky nebo dřevěné dechové nástroje. Tím vznikly potřebné předpoklady pro opravdový výchovný hudební ústav. Brzy mohlo vyučování probíhat v pěti třídách, a to po celý týden. Nové podmínky zabezpečily i růst počtu studentů.

Vlastní budova až ve 30. letech

Při svém vzniku byla škola umístěna v tehdejší „První škole“ (dnešní ZŠ Komenského alej). Vyučování tak probíhalo ve zdejších třídách v odpoledních hodinách. Tento stav jen s malými změnami přetrvával prakticky až do 30. let, kdy se uvolnily prostory po mateřské škole v domě č.p. 137, a tak poprvé Městská hudební škola v Žatci získala nejenom určitý počet učeben, ale také vlastní budovu, jejíž interiér byl přebudován dle jejích potřeb.

Po druhé světové válce byla hudební škola umístěna v Husově ulice v domě č.p. 1007. Kvůli panelové výstavbě byl dům začátkem sedmdesátých let zbořen a škola v roce 1974 přestěhovala do dnešní budovy ve Studentské ulici č.p. 1030. V roce 1993 byla škole přidělena ještě sousední budova č.p. 1134.

Po válce několikrát změnila název

Před II. světovou válkou byla v Žatci hudební škola. V roce 1945 je znovu otevřena Městská hudební škola. V roce 1949 dostaly městské hudební školy název městské hudební ústavy a uměleckou kontrolu nad nimi převzalo prostřednictvím oblastních inspektorů ministerstvo školství. V roce 1951 byl schválen nový název – hudební škola a v roce 1956 základní hudební škola. Největší změna přišla v roce 1962, kdy podle vládního usnesení byly přeměněny bývalé základní hudební školy na lidové školy umění, které již zahrnovaly do své výuky kromě hudební části též obory výtvarné, literárně dramatické a taneční. Do roku 1975 pak měla probíhat jejich postupná přeměna, aby na všech „liduškách“ byly tyto čtyři obory zavedeny.

Až do roku 1966, kdy pan Otto Batala založil výtvarný obor, probíhala v žatecké Lidové škole umění pouze hudební výuka. V roce 1969 přibyl literárně dramatický obor, který vyučovala Eva Batalová, ten ale svoji činnost ukončil již po dvou letech. V roce 1976 byla Zdenou Kovářovou na škole zahájena výuka tanečního oboru. A konečně v roce 1981 Anna Urbancová obnovila na škole literárně dramatický obor. Počínaje tímto rokem tak škola nabízela všechny čtyři umělecké obory.

Poslední změna názvu proběhla v roce 1990, kdy byly lidové školy umění přejmenovány na základní umělecké školy. V roce 1993 získala Základní umělecká škola v Žatci právní subjektivitu a jejím zřizovatelem je Město Žatec. (zdroj: Almanach ZUŠ Žatec 1880 – 2000)


1. foto: Částečně zbouraná budova hudební školy v Husově ulici, která musela zkraje sedmdesátých let ustoupit panelové výstavbě. Repro foto z almanachu ZUŠ je z archivu Josefa Svobody.  

2. foto: Největší zásluhu o obnovení hudebního vzdělávání dětí v Žatci po II. světové válce měl především houslový virtuos Jaroslav Sauerstein, který školu krátce v letech 1948 – 49 i vedl. Foto: archiv ZUŠ

Komentáře

Nabídky práce

Pracovní nabídka pro osoby se zdravotním omezením (ZTP, změněná pracovní schopnost)

Veřejné stravování CZ a.s. přijme zaměstnance na pozice POMOCNÁ KUCHAŘKA, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, POKLADNÍ, VÝDEJČÍ OBĚDŮ, UKLÍZEČKA. Místo výkonu práce - Louny, Žatec a okolí, Slaný. Požadujeme samostatnost a spolehlivost, praxe v oboru není podmínkou.
Kontakt: p. Krupka
Tel.: 603 267 370


KUCHAŘ/ČÍŠNÍK

Přijmu kuchaře, servírku v Chomutově.
Tel.: 777 944 816


BRIGÁDA V CHRÁNĚNÉ DÍLNĚ

Chráněná dílna Tuchořice hledá pracovníky na HPP na tyto pozice PŘÍPRAVA PROVÁZKU NA NAVAZOVÁNÍ/UZLÍKOVÁNÍ, STROJNÍ NAVAZOVÁNÍ UZLÍKU NA DRÁTEK, STROJNÍ PŘEVÍJECÍ CHMELOVÉHO DRÁTKU (VHODNÉ PRO MUŽE). 20 hodin týdně, odměna 7 - 10 tisíc, dopravní spojení z Loun, Žatce i Podbořan. Nástup možný ihned.
Tel.: 723 588 312


ŘIDIČ - STŘÍDAČ

Pracovní příležitost pro lidi z Chomutova a okolí! Hledáme zaměstnance na pozici ŘIDIČE - STŘÍDAČE. Vhodné pro důchodce.
Tel.: 607 218 078


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Kněžické rybníky: žabí koncert na začátku května

Poslechněte si žabí sbor :-)

Přehrát video
MŠ Blšany - roušky pro děti i paní učitelku

I když děti již v budově školky nemusejí nosit roušky, venku je potřebují. Drahomíra Gramskopfová z Blšan jim i paní učitelce a kuchařce věnovala vlastnoručně ušité roušky.

Přehrát video