Aktuální komentář Ohře Media ke koronaviru - Imunolog Drbal: možná jste ho měli, ani o tom nevíte

Redakce 2020-04-03 09:58:00

Mám depku. Jdu venčit dva svěřené legrační jorkšíry a často zapomenu roušku. Uvědomím si to, až zpravidla ujdeme pár desítek metrů. Když nikoho nevidím široko daleko, těch pár minut tam a zpět riskuji „na volno“ – všichni tři jdem bez náhubků a psiny i bez vodítka, ať si svobodně očuchají své „sociální sítě“. Doma potom podléhám depresím, jak je nezodpovědné, když si lidi i psi v krizi dělají, co chtějí.


Do žil mi vlil naději až komentář na webu Echo24. Byl od pedagoga Univerzity Karlovy, imunologa a biologa Karla Drbala. Ve všeobecné vřavě trochu zapadl, ač zní jako moudrý a klidný „shůry hlas“! Pokusil jsem se rozsáhlý text shrnout do několika řádků a dvojnásobného doktora Drbala oslovil, abych měl jistotu, že jsem jeho myšlenky příliš nezjednodušil, či – nedejbože – špatně vyložil. Odpověděl obratem: „Děkuji vám za e­‑mail. Jsem moc rád, že (můj) text byl nakonec srozumitelný. Ano, chápete to správně.“ Opravil mi jen formulaci ve dvou větách.

Níže proto čtěte laické shrnutí, co RNDr. Karel Drbal, Ph.D., z Univerzity Karlovy z dosavadních údajů o průběhu pandemie koronaviru vyvozuje:

Je nadmíru pravděpodobné, že mezi námi běhají stovky tisíc lidí, kteří se s koronavirem SARS­‑CoV-2 už setkali. A nejen, že neonemocněli, ale vytvořily se u nich patřičné protilátky, které je ochrání před propuknutím nemoci COVID-19. Dnes už tedy NEJSOU přenašeči viru. Přenašeči jsou lidé, kteří jsou čerstvě infikovaní, ale hlavně ti, u nichž onemocnění COVID-19 propuklo, byť mají třeba jen mírné příznaky. Blbé je, že současné testy na NEMOC probíhají na základě přítomnosti protilátek proti JEJÍMU VIRU. Proč je to blbé? Protože většina pozitivně testovaných pravděpodobně nemoc nemá a mít nebude. Jejich imunitní systém ji bez velkého humbuku zvládne. (Konec shrnutí)

Já vím, je to těžké vstřebat, pořád to zní strašně učeně. Zkusím to ještě jinak: Všelijaké ty grafy, kterým vědci rozumí, podle Karla Drbala s velkou pravděpodobností naznačují, že virus mezi námi – pochopitelně – není od 1. března, kdy byl oznámen první pozitivní pacient s nemocí COVID-19. Virus měl „falešný“ cestovní pas na jméno „SARS­‑CoV-2“ a v skrytu navštívil už statisíce lidí. A naprostá většina jejich imunitních systémů mu řekla: Sorry jako, ubytování neposkytujeme!

Kéž má pan doktor Drbal pravdu! Hodně by v tomto směru mělo napovědět plošné testování reprezentativního vzorku obyvatelstva (bez ohledu na příznaky), které se chystá.

Tomáš SKŘIPSKÝ

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

Pracovní nabídka pro osoby se zdravotním omezením (ZTP, změněná pracovní schopnost)

Veřejné stravování CZ a.s. přijme zaměstnance na pozice POMOCNÁ KUCHAŘKA, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, POKLADNÍ, VÝDEJČÍ OBĚDŮ, UKLÍZEČKA. Místo výkonu práce - Louny, Žatec a okolí, Slaný. Požadujeme samostatnost a spolehlivost, praxe v oboru není podmínkou.
Kontakt: p. Krupka
Tel.: 603 267 370


KUCHAŘ/ČÍŠNÍK

Přijmu kuchaře, servírku v Chomutově.
Tel.: 777 944 816


BRIGÁDA V CHRÁNĚNÉ DÍLNĚ

Chráněná dílna Tuchořice hledá pracovníky na HPP na tyto pozice PŘÍPRAVA PROVÁZKU NA NAVAZOVÁNÍ/UZLÍKOVÁNÍ, STROJNÍ NAVAZOVÁNÍ UZLÍKU NA DRÁTEK, STROJNÍ PŘEVÍJECÍ CHMELOVÉHO DRÁTKU (VHODNÉ PRO MUŽE). 20 hodin týdně, odměna 7 - 10 tisíc, dopravní spojení z Loun, Žatce i Podbořan. Nástup možný ihned.
Tel.: 723 588 312


ŘIDIČ - STŘÍDAČ

Pracovní příležitost pro lidi z Chomutova a okolí! Hledáme zaměstnance na pozici ŘIDIČE - STŘÍDAČE. Vhodné pro důchodce.
Tel.: 607 218 078


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Kněžické rybníky: žabí koncert na začátku května

Poslechněte si žabí sbor :-)

Přehrát video
MŠ Blšany - roušky pro děti i paní učitelku

I když děti již v budově školky nemusejí nosit roušky, venku je potřebují. Drahomíra Gramskopfová z Blšan jim i paní učitelce a kuchařce věnovala vlastnoručně ušité roušky.

Přehrát video