Stěhování pragovek se zpozdilo

Tomáš Skřipský 2020-04-30 09:18:00

CHOMUTOV/ÚDLICE (tos) — Koronavirus škodí i muzejním expozicím. Důkazem může být chystané muzeum automobilů Praga, které má vzniknout v Chomutově a Údlicích za spolupráce Ústeckého kraje, chomutovského oblastního muzea a samotného města.

„Současná situace v souvislosti se šířením koronaviru způsobila, že se celý proces zpomalil a celá sbírka bude přestěhována a veřejnosti zpřístupněna nejdříve v průběhu příštího roku 2021.  Letos se to nestihne. Protože se jedná o sbírku velmi cenné finanční hodnoty, nebude Ústecký kraj poskytovat žádné bližší informace k lokalitám, kde se nyní automobily nacházejí a kam se budou stěhovat,” sdělil na náš dotaz mluvčí kanceláře hejtmana Martin Volf. 

Z veřejně dostupných informací vyplývá, že sbírka rovné stovky automobilů Praga je v majetku 88letého sběratele Emila Příhody, rodilého Žižkováka, který se v „pragovce” vyučil automechanikem a její auta sbírá neuvěřitelných šedesát let. Jak osvědčila kulturní komise UNESCO, jde o třetí největší kolekcí vozů jedné automobilové značky na světě. Větším množstvím aut pohromadě se mohou chlubit jen značky Ford a Volkswagen. Ve sbírce pana Příhody nechybí ani výrobní dokumentace či náhradní díly.

Vozy Emila Příhody pocházejí z let 1908 až 1985 a většina z nich je stále provozuschopná. K největším unikátům patří kupříkladu limuzína Praga Grand z roku 1918, kterou používal T. G. Masaryk, reklamní vůz ve tvaru balení Hašlerek či nejstarší městský taxík Praga V z roku 1908. Samotná historie sbírky by vydala na román a lze se s ní seznámit například v reportáži z pořadu Reportéři ČT „Pragovky pod zámkem”.

Nejnověji se sbírce a jejímu stěhování na Chomutovsko věnuje film scénáristy Jiřího Kimly a režiséra Juraje Šajmoviče, jehož první záběry byly natočeny v Údlicích letos v únoru a jsou věnovány vzniku budoucího muzea. V průběhu roku pak bude natočena část věnovaná historii sbírky. „Věříme, že film přiláká do kin hodně diváků,” uzavírá jménem tvůrců scénárista Jiří Kimla.

Foto: Jiří KIMLA

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTOR/KA VÝROBY

Personal HOFMANN přijme do Chomutova a Klášterce nad Ohří nové kolegy/kolegyně. Plat 22000 - 28000,- Kč/měsíc +náborový příspěvek 10 000,- Kč, stravenky, prémie, 13. plat, příplatky, 25 dní dovolené, svozová doprava, akce ,,Přiveď kamaráda" s odměnou 3 000,- Kč.
Tel.: 800 101 125


TRUHLÁŘ

PŘIJMEME VYUČENÉHO TRUHLÁŘE s praxí a řidičským průkazem. Hrubá měsíční mzda 38 000,- Kč.
Tel.: 777 289 152


INSTALATÉR-TOPENÁŘ

VOLNÉ PRACOVNÍ MÍSTO - ABC CHOMUTOV! Přijmeme INSTALATÉRA-TOPENÁŘE vyučeného v oboru. Nástup možný ihned.
Tel.: 608 950 461


SPRÁVCE DOMU

Hledáme manuálně zručného správce domu v CV. Možnost bydlení.
Tel.: 724657421


AUTOLAKÝRNÍK, LAKÝRNÍK, ZÁMEČNÍK

VOLNÉ PRACOVNÍ MÍSTO - SLANÝ (NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 20 000,- KČ)! Firma F.X. MEILLER hledá do svého týmu AUTOLAKÝRNÍKA, LAKÝRNÍKA, ZÁMEČNÍKA NA LAKOVNU. Požadavky: vyučení nebo praxe v oboru, spolehlivost, flexibilita, zodpovědnost, ochota pracovat na směny. Nabízíme nadstandardní mzdu, vánoční odměnu a odměnu na dovolenou, pozici ve stabilní mezinárodní firmě, smlouvu na neurčito, volné dny navíc, příspěvek na dopravu a další pracovní benefity.
Tel.: 312 577 785
E-mail: personalni@meiller.com

Poslední videa

Cvičení žen v tělocvičně 3. ZŠ Žatec

Ve čtvrtek 8. 10. vpodvečer se cvičilo v menší skupině. Ta první 10členná skupina se sešla v pondělí. Cvičení je pro ženy radost a velká motivace, pro někoho až takto: "to co mě drží při životě".

Přehrát video
ZŠ P. Bezruče Žatec: Anglická písnička v podání druháků

...při zahájení předávání certifikátů Cambridge english

Přehrát video