Stěhování pragovek se zpozdilo

Tomáš Skřipský 2020-04-30 09:18:00

CHOMUTOV/ÚDLICE (tos) — Koronavirus škodí i muzejním expozicím. Důkazem může být chystané muzeum automobilů Praga, které má vzniknout v Chomutově a Údlicích za spolupráce Ústeckého kraje, chomutovského oblastního muzea a samotného města.

„Současná situace v souvislosti se šířením koronaviru způsobila, že se celý proces zpomalil a celá sbírka bude přestěhována a veřejnosti zpřístupněna nejdříve v průběhu příštího roku 2021.  Letos se to nestihne. Protože se jedná o sbírku velmi cenné finanční hodnoty, nebude Ústecký kraj poskytovat žádné bližší informace k lokalitám, kde se nyní automobily nacházejí a kam se budou stěhovat,” sdělil na náš dotaz mluvčí kanceláře hejtmana Martin Volf. 

Z veřejně dostupných informací vyplývá, že sbírka rovné stovky automobilů Praga je v majetku 88letého sběratele Emila Příhody, rodilého Žižkováka, který se v „pragovce” vyučil automechanikem a její auta sbírá neuvěřitelných šedesát let. Jak osvědčila kulturní komise UNESCO, jde o třetí největší kolekcí vozů jedné automobilové značky na světě. Větším množstvím aut pohromadě se mohou chlubit jen značky Ford a Volkswagen. Ve sbírce pana Příhody nechybí ani výrobní dokumentace či náhradní díly.

Vozy Emila Příhody pocházejí z let 1908 až 1985 a většina z nich je stále provozuschopná. K největším unikátům patří kupříkladu limuzína Praga Grand z roku 1918, kterou používal T. G. Masaryk, reklamní vůz ve tvaru balení Hašlerek či nejstarší městský taxík Praga V z roku 1908. Samotná historie sbírky by vydala na román a lze se s ní seznámit například v reportáži z pořadu Reportéři ČT „Pragovky pod zámkem”.

Nejnověji se sbírce a jejímu stěhování na Chomutovsko věnuje film scénáristy Jiřího Kimly a režiséra Juraje Šajmoviče, jehož první záběry byly natočeny v Údlicích letos v únoru a jsou věnovány vzniku budoucího muzea. V průběhu roku pak bude natočena část věnovaná historii sbírky. „Věříme, že film přiláká do kin hodně diváků,” uzavírá jménem tvůrců scénárista Jiří Kimla.

Foto: Jiří KIMLA

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

VEDOUCÍ FARMY/HLAVNÍ AGRONOM

Pro zemědělskou farmu vybavenou moderní technikou a provozující rostlinnou výrobu na cca 3 000 hektarech polí, hledáme vhodného kandidáta na pozici - VEDOUCÍ FARMY SPOJENOU S FUNKCÍ HLAVNÍHO AGRONOMA, popř. hledáme pouze hlavního agronoma. Pěstujeme pšenici, řepku a hrách. Nabízíme nadstandardní finanční podmínky a možnost seberealizace. Více informací po telefonu či osobně. Lokalita: Podbořany.
Tel.: 603294756
E-mail: zemedelec55@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Železniční most na trati Plzeň - Žatec je demontován

Včera ráno došlo k demontování druhé části mostu přes Ohři. Samotná demontáž začala kolem 8 hodiny a skončila kolem 10 hodiny. Konstrukce vážila asi 500 tun.

Přehrát video
Libořická pouť 2022 a Flying Boys z Kolína

Propojení diváka s akcí plnou adrenalinu, komedie a sportovní gymnastiky. To je skupina gymnastů, kteří bavili v sobotu i diváky v Libořicích. Tady je jen malý kousek vystoupení v sobotu 6. 8. 2022 :)

Přehrát video