Goldmannova vila už asi nemá šanci na záchranu

Soňa Šímová 2020-05-29 09:58:00

CHOMUTOV (soš) — Kdysi honosná vila v Čelakovského ulici z počátku minulého století je dlouhodobě takříkajíc trnem v oku nejednoho obyvatele města Chomutov. O chátrající dům se dlouhodobě nikdo nestará a v posledních letech to vypadá, že již ani nemá naději na záchranu.

Na webových stránkách www.prazdnedomy.cz, které mapují opuštěné domy v celé republice, se nedávno objevila informace, že rekonstrukci brání nepřístupnost ze strany pozemků jiného vlastníka. Tím je chomutovský lékař a městský zastupitel Marian Bystroň s přítelkyní.

Třípatrovou vilu si nechal postavit advokát Richard Goldmann, který pocházel z početné židovské rodiny, na počátku dvacátého století. Po jeho smrti v ní žila jeho manželka Sally Goldmannová s jejich jedinou dcerou. Historické události ovšem rodině nepřály, v roce 1938 vilu zkonfiskovali nacisté, později byla Sally s dcerou Margaretou a vnučkami Alžbětou a Františkou převezeny do koncentračního tábora v Terezíně, kde všechny zemřely.

„Byl jsem v kontaktu s další větví této rodiny — dětmi bratra Richarda Goldmanna. Ti k vile nemají bezprostřední vztah, ale věnovali mi fotografie, jak to tam dříve vypadalo. K vile náležel i rozlehlý park. Stromy, které rostou v zahradě, jsou stále původní, snažím se o ně pečovat, nicméně sucho jim dává dost zabrat,“ říká Marian Bystroň, kterému patří dvě části pozemku přiléhající k domu. Po válce ve vile působilo ministerstvo informací, od sedmdesátých let do roku 1989 zde pak sídlil Dům pionýrů. Po revoluci se město soudilo s podnikem Vodní stavby, neboť chtělo vilu získat jako svůj historický majetek. Během vleklého sporu dům začal chátrat a poté, co byl v roce 2003 prodán v dražbě současnému majiteli Petrovi Součkovi, se jeho stav už nezlepšil.

„Pozemky, které sousedí s těmi mými, jsem odkoupil od dědiců Richarda Goldmanna, nabízeli je i panu Součkovi, ten ale na jejich nabídku nepřistoupil. Následně je ode mě chtěl získat soudně s tím, že má potřebu zákonného přístupu. Ten ovšem ze dvou stran má, tedy se mu to nepovedlo. Vilu mi chtěl také prodat, ale za cenu, která nebyla adekvátní ke stavu budovy. V té době jsem měl možnost se do domu podívat.  Není v něm jediná známka údržby a v polovině vily jsou popadané stropy. 

Podle mě, a také podle nezávislých odborníků z oboru stavebnictví, kteří viděli dům zvenku, už není naděje na záchranu. Ekonomicky se to nevyplatí,“ popsal Marian Bystroň, který důrazně odmítá, že by bránil majiteli ve vstupu na pozemky za účelem rekonstrukce. „Informace na webu možná souvisí se zahájením stavebního řízení. Pan Souček totiž požádal o prodloužení termínu stavby, která byla zahájena v roce 1980 podnikem Vodní stavby. Měla by zde být tělocvična, herna, ředitelství Domu pionýrů; vytváří se tu nějaká fikce, že tu 40 let běží rekonstrukce, ale dům už je v takovém stavu, že to ani není možné,“ nastínil Marian Bystroň.

„Goldmannova vila je zařazena v seznamu sledovaných staveb, které stavební úřad pravidelně kontroluje. U tohoto objektu se jedná zejména o zabezpečení vstupu na pozemek. V případě zjištění závady zajistí nápravu vlastník stavby — uzamčení, oplocení objektu. Vlastník nemovitosti se stavebním úřadem komunikuje. V posledním roce nedošlo k žádným změnám, opravám ani dalšímu využití objektu,“ doplnila mluvčí magistrátu Denisa Špeilová.

„Sám jsem majitele požádal, aby budovu zajistil, protože mi jednou spadne na hlavu, ale tvrdil, že statika je v pořádku. Občas odtamtud vyháním děti nebo volám městkou policii, protože nezajištěný vstup samozřejmě láká různé lidi, ale dokud se tam nikdo nezraní, tak se pravděpodobně nic dít nebude,“ uzavírá Marian Bystroň.

S Petrem Součkem jsme se pokusili opakovaně spojit, nicméně se nám to nepodařilo.

Foto: Goldmannova vila na dobové fotografii. Foto: Archiv Mariana Bystroně

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

Práce v Rakousku

Hledáte práci v Rakousku? Mluvíte Německy? Máte praxi ve stavebnictví či řemeslech? Kontaktujte nás!
Kontakt: Irena Chaloupková
Tel.: 608825535
WWW: https://trummer.eu/cz/
E-mail: irena.chaloupkova@trummer.eu


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Leona Machálková zpívala pro Chomutováky a nejen pro ně :-)

ABBA!...

Přehrát video
Muzejní zahrada v Žatci a EHD 2021

Žatec před 600 lety v tanci....

Přehrát video