Vodu ve městě je třeba zadržovat. Pomoci mohou květinové louky

Hedvika Mašková 2020-06-09 14:00:00

Přibývá beton a stále více měst řeší problém, jak udržet dešťovou vodu. Konkrétně v Žatci jí máme velký nedostatek, jelikož zde dochází k nejmenšímu srážkovému úhrnu v republice. Odborníci vidí jako jeden z problémů vysychajících měst velké množství nepropustných ploch, které znemožňují efektivní hospodaření s dešťovou vodou. V Žatci zkouší novou metodu zavádění květinových luk.

,,V průběhu měsíce dojde v několika městských lokalitách k výsadbě semen lučních květů a trvalek. Vzniklé květinové louky dokáží zadržet o mnoho více dešťové vody a zaručí pestřejší biodiverzitu. Sucho ve městě trápí totiž nejen lidi, ale také hmyz,“ vysvětlila Martina Mrázková z odboru místního hospodářství a majetku, která má v našem městě na starosti údržbu zeleně.

Květinové louky vzniknou například v lokalitě pod Nákladní ulicí nad Rákosníčkovým hřištěm, v parčíku pod okružní křižovatkou u Lidlu, ale také v okolí okružní křižovatky u Kauflandu a ve Svatováclavské ulici.

,,Konkrétně lokalita pod Nákladní ulicí je dosti problémovým místem. Je suché a je vystavováno prudkému slunečnímu světlu, které spaluje sekáním oslabenou trávu. Vybrané rostliny pro setbu jsou suchomilné, takže by se jim mělo v našem městě dařit,“ doplnila Martina Mrázková.

Svah nad Rákosníčkovým hřištěm je v zimních měsících, avšak jen v případě, že se poštěstí, využíván dětmi k sáňkování. Budoucí květinové louce ale dětské skotačení uškodit nemůže. Rostliny na jaře znovu samovolně vyrostou.

Po viditelné rekultivaci travnaté plochy se ozývají také místní občané, kteří do lokality pod Nákladní ulicí chodí venčit své psy.

,,Lidé si to pletou. Dané místo není určené pro volné pobíhání psů. Své čtyřnohé mazlíčky by zde tedy vypouštět neměli,“ upřesňuje na závěr Martina Mrázková.


Komentáře

Nabídky práce

UKLÍZEČKA

Přijmeme pracovnici na úklid v odpoledních hodinách ve škole. Vhodné pro ženy důchodkyně. Zájemci hlaste se v sídle firmy LASSO (Libušina 1314, Chomutov) vždy v pondělí a ve čtvrtek v 11 hodin.


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 130,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Minikopaná ve Vroutku má tradici, hrají i ženy

Letos se turnaje v minikopané v sobotu 18. 7. ve Vroutku zúčastnilo sedm týmů, jeden z nich tvořily ženy. Do brány pro jistotu postavily šikovného mladého muže :-)

Přehrát video
Krásný Dvůr: Po stopách hraběte Rudolfa

Zajímavý edukační program na zámku absolvovaly ve čtvrtek 16. 7. děti z příměstského tábora DDM Žatec. Lektorka Zdenka Lněníčková se s nimi vypravila po stopách Jana Rudolfa Černína...

Přehrát video