52 procent lidí chce konec uhlí do 15 let

Redakce 2020-06-14 08:57:00

REGION (r, tz) — Nadpoloviční většina dospělých v Ústeckém a Karlovarském kraji podporuje konec těžby a spalování uhlí v Česku nejpozději v roce 2035. Vyplynulo to z průzkumu, který pro Hnutí DUHA zpracovala agentura Focus, Marketing & Social Research. V něm se pro tuto možnost vyslovilo 52 procent dotázaných.

Zajímavé je, že „hnědouhelné kraje“ podle výsledků průzkumu fandí konci uhlí do roku 2035 více, než činí celorepublikový průměr, kde to je 40 procent. Z podrobného modelování elektrizační soustavy ČR je podle představitelů hnutí v případě rozumného využití potenciálu obnovitelných zdrojů a přesunu spotřeby plynu z tepla na výrobu elektřiny možné odstavit všechny uhelné elektrárny do roku 2030; modelování počítalo s pokračováním využívání elektřiny z uhelných tepláren.

V severozápadních Čechách, kde se uhlí těží a převážně spaluje, chce 14 procent lidí jeho konec už do roku 2025; 20 procent do roku 2030 a 18 procent do roku 2035. Pětina lidí v hnědouhelných krajích chce konec uhlí později (12 procent do roku 2040 a 10 procent do roku 2050), čtvrtina dotázaných na tuto problematiku nemá názor.

Průzkum také potvrdil známý fakt, že lidé v ČR nejvíce preferují obnovitelné zdroje, hlavně malé vodní elektrárny, solární elektrárny, velké vodní a větrné elektrárny — kolem tří čtvrtin dotázaných odpovídá rozhodně či spíše ano. Nejméně naopak preferují uhelné elektrárny (15 procent), rozporuplně vnímají jaderné elektrárny (39 procent je preferuje, 35 procent s nimi nesouhlasí).

Průzkum dále ukázal, co lidé očekávají, že stát pro budoucnost energetiky udělá. Stát by měl podle nich podporovat zejména využívání obnovitelných zdrojů energie (nejčastěji uvedeno na 1. místě), aby za 10 let dosáhl snížení ceny pro koncového uživatele. Dále by se měl zaměřit na úspory energií (nejčastěji uvedeno na 2. místě) a zateplování domů (nejčastěji uvedeno na 3. místě). V průměrném hodnocení jsou tato opatření hodnocena podobně a oproti zbývajícím dvěma možnostem výrazně upřednostňována. Naopak jako nejméně vhodné opatření k budoucímu snížení cen energií je považována jednak výstavba nových jaderných reaktorů a vůbec nejméně vhodné je zajištění dostatku uhlí.

Foto: Proti uhelné energetice protestovali aktivisté v pátek před Elektrárnou Prunéřov I, kde právě zasedala tzv. Uhelná komise. Jak píšeme na 1. straně, elektrárna na konci června končí s výrobou elektřiny. Příchozí si na kole štěstí mohli vytočit, který další uhelný provoz by měl být na řadě. Foto: Tomáš SKŘIPSKÝ

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Klaunka Pipi pro děti na Kadaňském pohádkovém festivalu

V úterý 24. 5. odpoledne oblíbený padák :-)

Přehrát video
Kadaňský pohádkový festival odstartován...

Začal v úterý 24. 5. v kině Hvězda s doprovodným programem před kinem a potrvá do pátku 27. 5. Tváří festivalu je Maxipes Fik, který v sobotu oslaví narozeniny...

Přehrát video