Kapli nad minerálním pramenem čeká rekonstrukce, a to zanedlouho

Hedvika Mašková 2020-08-05 13:20:00

Nedaleko zámku Stekník byla nad léčivým minerálním pramenem vystavěna v 18. století unikátní osmiboká kaple. Na té se však podepsal zub času a potřebovala by nejen opravu zdiva, ale také nové zastřešení. Kvůli jejímu špatnému stavu stůně i samotný pramen, který je bohatý na železo, hořčík, sodík, draslík, vápník a další minerály. Je potřeba, aby měla voda stálý odtok a nezanášela se listy a dalšími nálety. V příštím měsíci by již mohly započít práce na obnově kaple.

,,Po dohodě mezi Chmelařským institutem a Farností Liběšice vznikla sbírka na záchranu této drobné památky. Lidé mohou v případě zájmu stále přispívat na sbírkový účet Farnosti Liběšice 2201721241/2010 s variabilním symbolem 0101. K obnově památky by mělo dojít brzy, snad ještě o prázdninách. Zatím byla studánka zařazena jako zastavení do naučné chmelové stezky a lidé, kteří se po ni vydají, mohou kapli s minerálním pramenem již teď navštívit,“ sdělil nám iniciátor myšlenky obnovy kaple Jiří Kašpar a doplnil: ,,V loňském roce proběhlo čištění pramene, kterou provedla společnost PATOK jako sponzorský dar. Firma se bude podílet i na dalších pracích a přispěje na obnovu kaple i finančně."

Otec Vilém z Farnosti Liběšice nám poté prozradil, že se na účtu sbírky aktuálně nachází 36 800 korun.

Rekonstrukce kaple počítá s opravou zdiva, zastřešením a také úpravou samotného vývěru minerálního pramene, který je železitým pramenem bohatým na draselné a hořečnaté soli. Jeho léčivých účinků si byli vědomi již lékaři v 18. století. Ve 20. letech 19. století však již pramen využíván nebyl a někdy v 50. až 60. letech minulého století byl pramen zakryt betonovou deskou. Nyní je již přístupný, ale stále čeká na záchranu kaple a další dílčí úpravy, které jsou potřebné k tomu, aby se dočkal zasloužené stálé kvality. 

Komentáře

Nabídky práce

ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

ZŠ P. Bezruče Žatec: Anglická písnička v podání druháků

...při zahájení předávání certifikátů Cambridge english

Přehrát video
ZŠ P. Bezruče Žatec: Vystoupení při předávání certifikátů Cambridge english

Vystoupily děti ze 4.A s p. uč. Jitkou Pletichovou.

Přehrát video