Kapli nad minerálním pramenem čeká rekonstrukce, a to zanedlouho

Hedvika Mašková 2020-08-05 13:20:00

Nedaleko zámku Stekník byla nad léčivým minerálním pramenem vystavěna v 18. století unikátní osmiboká kaple. Na té se však podepsal zub času a potřebovala by nejen opravu zdiva, ale také nové zastřešení. Kvůli jejímu špatnému stavu stůně i samotný pramen, který je bohatý na železo, hořčík, sodík, draslík, vápník a další minerály. Je potřeba, aby měla voda stálý odtok a nezanášela se listy a dalšími nálety. V příštím měsíci by již mohly započít práce na obnově kaple.

,,Po dohodě mezi Chmelařským institutem a Farností Liběšice vznikla sbírka na záchranu této drobné památky. Lidé mohou v případě zájmu stále přispívat na sbírkový účet Farnosti Liběšice 2201721241/2010 s variabilním symbolem 0101. K obnově památky by mělo dojít brzy, snad ještě o prázdninách. Zatím byla studánka zařazena jako zastavení do naučné chmelové stezky a lidé, kteří se po ni vydají, mohou kapli s minerálním pramenem již teď navštívit,“ sdělil nám iniciátor myšlenky obnovy kaple Jiří Kašpar a doplnil: ,,V loňském roce proběhlo čištění pramene, kterou provedla společnost PATOK jako sponzorský dar. Firma se bude podílet i na dalších pracích a přispěje na obnovu kaple i finančně."

Otec Vilém z Farnosti Liběšice nám poté prozradil, že se na účtu sbírky aktuálně nachází 36 800 korun.

Rekonstrukce kaple počítá s opravou zdiva, zastřešením a také úpravou samotného vývěru minerálního pramene, který je železitým pramenem bohatým na draselné a hořečnaté soli. Jeho léčivých účinků si byli vědomi již lékaři v 18. století. Ve 20. letech 19. století však již pramen využíván nebyl a někdy v 50. až 60. letech minulého století byl pramen zakryt betonovou deskou. Nyní je již přístupný, ale stále čeká na záchranu kaple a další dílčí úpravy, které jsou potřebné k tomu, aby se dočkal zasloužené stálé kvality. 

Komentáře

Nabídky práce

UČITEL/KA

SPŠ a OA Kadaň přijme UČITELE/UČITELKY - tělesné výchovy - s aprobací anglický jazyk pro SŠ - matematiky (i částečný úvazek) - odborných předmětů stavebních (i částečný úvazek) Nástup od 1.9.2022. Možnost zajištění bytu. Střední průmyslová škola stavební a Obchodní akademie, Kadaň, Komenského 562, příspěvková organizace.
Tel.: 474 343 393 - 5
E-mail: sps-kadan@sps-kadan.cz


PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Filip Richie na charitativním koncertě v Podbořanech pro školu v Koločavě

Sen. Budu slavnej a nechutně bohatej, po svým paláci budu chodit nahatej, V rádiu hranej a žádanej, maximálně na jednu noc zadanej...

Přehrát video
27. 5. 2022: Charitativní koncert a Jana Michalcová - O ženách

Druhou část koncertu krásně a osobitě genderově vyvážila Jana Michalcová z Lubence, s netradičním doprovodem na kontrabas Martina Říhovského. Den ještě nepřišel, není tu ráno!...

Přehrát video