Kapli nad minerálním pramenem čeká rekonstrukce, a to zanedlouho

Hedvika Mašková 2020-08-05 13:20:00

Nedaleko zámku Stekník byla nad léčivým minerálním pramenem vystavěna v 18. století unikátní osmiboká kaple. Na té se však podepsal zub času a potřebovala by nejen opravu zdiva, ale také nové zastřešení. Kvůli jejímu špatnému stavu stůně i samotný pramen, který je bohatý na železo, hořčík, sodík, draslík, vápník a další minerály. Je potřeba, aby měla voda stálý odtok a nezanášela se listy a dalšími nálety. V příštím měsíci by již mohly započít práce na obnově kaple.

,,Po dohodě mezi Chmelařským institutem a Farností Liběšice vznikla sbírka na záchranu této drobné památky. Lidé mohou v případě zájmu stále přispívat na sbírkový účet Farnosti Liběšice 2201721241/2010 s variabilním symbolem 0101. K obnově památky by mělo dojít brzy, snad ještě o prázdninách. Zatím byla studánka zařazena jako zastavení do naučné chmelové stezky a lidé, kteří se po ni vydají, mohou kapli s minerálním pramenem již teď navštívit,“ sdělil nám iniciátor myšlenky obnovy kaple Jiří Kašpar a doplnil: ,,V loňském roce proběhlo čištění pramene, kterou provedla společnost PATOK jako sponzorský dar. Firma se bude podílet i na dalších pracích a přispěje na obnovu kaple i finančně."

Otec Vilém z Farnosti Liběšice nám poté prozradil, že se na účtu sbírky aktuálně nachází 36 800 korun.

Rekonstrukce kaple počítá s opravou zdiva, zastřešením a také úpravou samotného vývěru minerálního pramene, který je železitým pramenem bohatým na draselné a hořečnaté soli. Jeho léčivých účinků si byli vědomi již lékaři v 18. století. Ve 20. letech 19. století však již pramen využíván nebyl a někdy v 50. až 60. letech minulého století byl pramen zakryt betonovou deskou. Nyní je již přístupný, ale stále čeká na záchranu kaple a další dílčí úpravy, které jsou potřebné k tomu, aby se dočkal zasloužené stálé kvality. 

Komentáře

Nabídky práce

VEDOUCÍ PROVOZU, KUCHAŘ, POKLADNÍ

Veřejné stravování CZ a.s. nabízí volné pracovní pozice - VEDOUCÍ PROVOZU (PULS Chomutov), KUCHAŘ (Nexen - průmyslová zóna Triangle), POKLADNÍ (KOITO Žatec). Všechny pozice jsou vhodné pro lidi s částečným zdravotním omezením (ZTP). Bližší info a finanční podmínky při osobním jednání.
Tel.: 724 194 195


REDAKTOR/KA

Vydavatelství Ohře Media hledá REDAKTORA/KU pro Žatecké noviny. CO BUDETE DĚLAT: psát o zajímavém dění v Žatci a okolí. CO OD VÁS OČEKÁVÁME: samostatnost, aktivitu, spolehlivost, zájem o dění v regionu, práci s PC, řidičák výhodou. CO NABÍZÍME: spolupráci v rozsahu zhruba půl úvazku, práci z domova. Životopisy a tři ukázky redaktorské práce (článek, blog, apod.) posílejte na uvedenou e-mailovou adresu nebo volejte.
Tel.: 604 288 678
E-mail: jan.rodling@ohremedia.cz


SPECIALISTA ISO, SPECIALISTA KVALITY

Firma SSE Explo Česká republika s.r.o. Tuchořice přijme do týmu posilu na pozici SPECIALISTA ISO, SPECIALISTA KVALITY. Výkon práce v Žatci. Požadavky: orientace v oblasti ISO 9001, 14001, 45001 je velkou výhodou, výborná znalost MS Office, znalost AJ na komunikativní úrovni, výborné komunikační schopnosti a loajalita, samostatnost, pečlivost, flexibilita, spolehlivost, ŘP - skupina B (aktivní řidič), trestní bezúhonnost. Nabízíme: flexibilní pracovní dobu, občasná práce z domova, odpovídající finanční ohodnocení podle kvality a výsledků odvedené práce, příspěvek na stravné, mobil, notebook, příspěvek na penzijní připojištění, životní pojištění, na očkování proti klíšťové encefalitidě, roční odměny. Základní mzda 25000 - 40000 CZK. Smluvní vztah: HPP. Vhodné pro absolventy SŠ, VŠ - praxe výhodou. Nástup leden 2022.
Kontakt: Jaroslava Urbánková
Tel.: 731 095 668
E-mail: jaroslava.urbankova@sse-cesko.cz


STROJNÍK KOLOVÉHO NAKLADAČE

Severočeské pískovny a štěrkovny s.r.o. přijmou STROJNÍKA KOLOVÉHO NAKLADAČE. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166


SKLADNÍK - MANIPULANT, OBSLUHA STROJNÍCH ZAŘÍZENÍ, NÁSTŘIK

IZOPOL Dvořák (Vroutecká 989, 441 01 Podbořany) přijme kolegy na pozici SKLADNÍK - MANIPULANT, OBSLUHA STROJNÍCH ZAŘÍZENÍ, NÁSTŘIK. Docházkové a věrnostní bonusy, dodatková dovolená, stravenky za každou odpracovanou směnu, příspěvek na penzijní připojištění a další benefity. Schůzku si domluvte na uvedeném telefonu.
Tel.: 702 049 593.

Poslední videa

2. sezona bruslení v Podbořanech zahájena

Od soboty 20. 11. Takto se bruslilo na kluzišti v areálu koupaliště ve středu 24. 11.

Přehrát video
Zahájení výstavy v Galerii U Radnice v Žatci

6. 11. 2021 před 16. hodinou... Hudební podkres Otokar Löbl, následovala vernisáž výstavy obrazů Kristiny Folprechtové a vitráží Jitky a Richarda Kantových z Lubence. Výstava potrvá do 15. ledna 2022

Přehrát video