Výstava Svět kostiček nabízí i soutěž o Lego

Soňa Šímová 2020-09-08 12:21:00

CHOMUTOV (soš) – Od dnešního dne až do konce března příštího roku můžete v předsálí naučného oddělení Chomutovské knihovny navštívit svět složený ze stavebnice Lego. Výstava vzdělávacího charakteru potěší nejen dospělé, ale i děti či školní skupiny a je doplněna poznávací soutěží o stavebnice.

121 exponátů má na svědomí Jiří Sadílek, který se k této zálibě dostal teprve na sklonku loňského roku. „Byl jsem jako Tom Hanks ve filmu Forrest Gump, kdy pořád běžel a pak jednoho dne zkrátka zastavil. Stejně tak jsem to měl já. Když byla v prosinci brzy tma, začal jsem skládat a poslední kousek z té více než stovky stavebnic jsem složil někdy v červnu, kdy už jsem se zase začal věnovat venkovním aktivitám,“ usmíval se Jiří Sadílek na úterní vernisáži. Tu si nenechaly ujít ani děti z chomutovské základní školy Ak. Heyrovského a také vedení města. „Jiří Sadílek je důkazem toho, co se říká, že muži nestárnou. I on v duši zůstal malým klukem. My chlapi si prostě rádi hrajeme, jen s věkem se mění ceny těch hraček. Z výstavy mám velkou radost,“ uvedl primátor města Chomutov Marek Hrabáč a dodal, že ke stavebnicím má rovněž od útlého věku vztah: „Já jsem ještě z té původní ošatky, kdy jsme měli Merkur, naše děti už mají Lego a já ho s nimi občas také rád stavím.“

Na výstavě, která je přístupná zdarma po celou otevírací dobu knihovny, můžete zhlédnout všechny exponáty ze série Architecture. „Tou to vlastně začalo. Tahle záležitost se mi líbila, protože sám jsem profesí stavař. Postupně jsem koupil a postavil všech 40 stavebnic. A když jsem tuto sérii vyčerpal, pustil jsem se do domů. Třeba zde vystavené náměstí včetně radnice má asi 18 samostatně postavených budov. A pak mě zaujala série Technic, kterou zde také návštěvníci uvidí,“ vyjmenoval autor expozice. Své si tu ale najdou také fanoušci Harryho Pottera nebo Walta Disneyho. „Přistupoval jsem sice ke každé stavebnici stejně, ale k některým se vážou takové drobné příběhy. Třeba zrovna při stavění Disney Castle se mi stalo, že mi ve 20 hodin spadl na zem a já ho pak do jedné ráno opravoval, protože se mi tam nelíbila žabička. Pak je tu výrazný exponát Bradavický hrad, to je stavebnice, která je složena z nejvíce kostiček – přes šest tisíc. Stavění Lega mi samozřejmě přineslo plno radostných okamžiků. Třeba když jsem dostavěl horskou dráhu a spustil ji, tak jsem si při jejím rozjezdu zatleskal,“ popisuje slasti a strasti stavitele Jiří Sadílek.

Zálibu, kterou objevil na prahu šedesátky si autor výstavy rozhodně nechce nechávat jen pro sebe ani do budoucna. „Chtěl bych v Chomutově vybudovat soukromou galerii s kavárnou a dětským koutkem a umístit tam nejen tyto exponáty, ale samozřejmě i další, se kterými chci pokračovat. Rád bych, inspiroval děti, u kterých je Lego stále ve velké oblibě,“ prozradil svůj budoucí sen Jiří Sadílek. A jeho záměr vítá i primátor Marek Hrabáč: „Určitě každá atrakce, která přiláká lidi do našeho města, je vítána a je přínosem. Pokud neustane v úsilí a podaří se mu to, budeme se těšit.“

Každý, kdo na výstavu zavítá, může na místě zkusit odpovědět na několik soutěžních otázek a formulář vhodit do boxu. Knihovna rovněž později chystá ještě další soutěž, tentokrát na facebooku. Na výherce pak čekají lákavé ceny.

Napsal(a): Soňa Šímová

Komentáře

Nabídky práce

ELEKTRIKÁŘ A ELEKTROZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a elektrozámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777 167 336


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

ZŠ P. Bezruče Žatec: Anglická písnička v podání druháků

...při zahájení předávání certifikátů Cambridge english

Přehrát video
ZŠ P. Bezruče Žatec: Vystoupení při předávání certifikátů Cambridge english

Vystoupily děti ze 4.A s p. uč. Jitkou Pletichovou.

Přehrát video