Výstava představuje vítězné návrhy. S výherci začne jednat také město

Hedvika Mašková 2020-09-23 13:30:00

Seznámit se s vítěznými návrhy a také samotnými autory, bylo možné na vernisáži výstavy výsledků architektonické soutěže na revitalizaci Havlíčkova náměstí. Výstava bude v Galerii U Radnice přístupná veřejnosti až do konce září dle otevírací doby. Na vernisáži byli přítomni i zástupci města a organizátora architektonické soutěže společnosti City Upgrade, kteří prozradili, jak se bude nyní postupovat a kdy by mělo dojít k rekonstrukci centra Podměstí mezi Obchodním domem Zlatý chmel a Kulturním domem Moskva.

Smyslem architektonické soutěže na revitalizaci Havlíčkova náměstí v Podměstí bylo najít vhodného kandidáta, který s městem bude dál zpracovávat projektovou dokumentaci a vybraný projekt realizovat.

,,Architektonická soutěž se dělá proto, aby se získal široký názor, spektrum názorů, na řešení dané problematiky prostory, který nebyl v tomto případě vůbec jednoduchý a přiznejme si, ani ne moc atraktivní. O to důležitější je podívat se na věc z více úhlů pohledu,“ vysvětlila na vernisáži předsedkyně poroty architektka Markéta Zdebská a do-dala: ,,Otevřená soutěž umožnila účast mladých týmů. Právě tímto způsobem se dá najít vhodný partner pro vybudování projektu a realizace. Soutěž je jen idea, ale není to konec. Ještě je před městem a autory vel-ký kus práce, aby dílo dotáhli do výsledného konce.“

Do architektonické soutěže, jejímž cílem bylo obnovit významný veřejný prostor v centru sídlištní čtvrti v Podměstí a podpořit jeho historickou a kulturní hodnotu, bylo odevzdáno celkem deset různých návrhů. Velký zájem projevili zejména mladí architekti. 

Jako nejzdařilejší vyhodnotila porota návrh studia OBJEKTOR ARCHITEKTI, na druhém místě se umístil návrh ateliéru Neuhäusl Hunal a třetí místo obsadil návrh architektů Jana Hendrycha, Matěje Čunáta, Karolíny Roschl, Jany Voňkové, Miroslava Chmele, Elišky Málkové a Marie Štefanové. Všechny tři návrhy jsme vám postupně v našem týdeníku představovali.

,,Nyní budeme začínat jednací řízení bez uveřejnění s výherci, kteří se v architektonické soutěži umístili na prvních třech mís-tech. Z jednání by měl vzejít zhotovitel projektové dokumentace,“ vysvětlila za odbor rozvoje města Gabriela Becková, která byla rovněž náhradnicí za závislé členy poroty architektonické soutěže, a doplnila: ,,Ne-znamená to tedy, že vítěz soutěže musí být zhotovitelem. Ke každému návrhu dala odborná komise připomínky, které by měly ar-chitekti akceptovat a do svých návrhů za-pracovat. Návrhy nemají definitivní podobu. Výsledek se bude přizpůsobovat potřebám města.“

Centrum Podměstí, prostor před obchodním domem Zlatý chmel a kulturním domem Moskva, získalo svou současnou podobu v 60. letech. Po demolici 79 původních objektů se na základě architektonické soutěže vybudovalo nové centrum lokality, a to podle návrhu architekta Vratislava Štelziga, kterého se podařilo do příprav architektonické soutěže rovněž zapojit a tím pá-dem si nenechal ujít ani sobotní vernisáž představující všech deset návrhů na revitalizaci Havlíčkova náměstí.

Součástí původního návrhu architekta Štelziga byl výškový obytný dům, obchodní dům a kulturní dům, jenž měl sloužit i chmelařským oslavám. K atraktivitě místa přispěl také vodní prvek s keramickými prvky v terénním zálivu jako ústřední motiv náměstí. Kulturní dům Moskva patří mezi urbanisticky zajímavé stavby, a to hlavně díky výtvarně řešené fasádě, mohutné střeše, kovovému vstupnímu portálu a soklu z čedičových kostek. 

Na fotografii: 

Autor původního návrhu. Vernisáž výstavy architektonických návrhů na revitalizaci Havlíčkova náměstí si nenechal ujít ani autor původního návrhu architekt Vratislav Štelzig, který prozradil, že koncepci má centrum Podměstí mezi Zlatým chmelem a Kulturním domem Moskva v zámecké kroměřížské zahradě. V návrhu se také bylo, dle jeho slov, potřeba popasovat s historickou stránkou. ,,Podměstí nabízí krásný pohled na panorama města. Bylo potřeba vymyslet zásah a výškové zónování tak, abychom situaci z těchto hledisek nepotlačili,“ vysvětlil architekt.

Komentáře

Nabídky práce

KUCHAŘ/KA

Domov pro seniory v Žatci přijme vyučeného KUCHAŘE/KU. Praxe vítána. Dlouhý, krátký týden - 12 hod. směny. Informace na uvedeném telefonu.
Tel.: 725 895 664


PANÍ NA ÚKLID

Hledáme paní na úklid kanceláří na DPP. 4 hod./týdně. Odměna dohodou. Volat po 15 hodině.
Tel.: 607881794
E-mail: notebook@ln-ucto.cz


LÉKAŘ/KA NA ORL

Náborový příspěvek 100 000,- Kč. Nemocnice Kadaň přijme LÉKAŘE se specializací, po základním kmenu nebo absolventa LF do ORL ambulance. Nástup možný ihned do HPP nebo na DPČ, DPP.
Kontakt: Bc. Lenka Benešová
Tel.: 474 944 550
E-mail: benesova@nemkadan.cz


TECHNICKÝ PRACOVNÍK ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

Volná pozice - plat 23 230,- Kč - 32 420,- Kč. Věznice Nové Sedlo přijme TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ (slaboproud). Požadujeme: SŠ vzdělání, trestní bezúhonnost, dobrý zdrav. stav, vyhláška č. 50/1978 Sb.
Tel.: 415 779 106
E-mail: JStrosova@vez.nse.justice.cz


ELEKTROMONTÉR

Volná místa na pozici ELEKTROMONTÉR - ESAP Chomutov. Více info na uvedeném telefonu.
Tel.: 603 22 40 90

Poslední videa

Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video
Vánoční pozdrav Ježíškova pošťáka a jeho pomocnice z Ansáblu BezeVšeho v Postoloprtech

Během adventního trhu v sobotu 12. prosince na postoloprtském náměstí všechny své spoluobčany, diváky, příznivce a kamarády přivítali a poslali vánoční pozdrav členové pořádajícího DA BezeVšeho ;-)

Přehrát video