V našich regionech se pyšníme jedinečnou komoditou. ,,Chmel je produkt, který spojuje. Všichni ho znají,“ říká Z. Hamousová

2020-09-30 14:00:00

Propagace regionu

    • Paní Hamousová, jste známá tím, že kam přijedete, tam se snažíte propagovat náš region. Na co zejména lákáte?

Ano, to je pravda. Patří to ke mně. Kdykoli někam vyjedeme do ciziny, ale také po České republice, snažím se neustále náš chmelařský region propagovat. Chmel je totiž produkt, který spojuje. Všichni ho znají, protože se z něj vaří pivo všude na světě.

Propagační materiály nechávám i u velvyslanců jednotlivých zemí při zahraničních cestách.

    • Kam všude jste již při svých zahraničních cestách zavítala a kde všude mají o našem chmelařském regionu povědomí?

Tak například do Polska, Chile nebo Vietnamu. Když jsem navštívila Chile, tak jsme se domluvili s velvyslancem a ministerstvy zemědělství obou zemí a rok na to přijela do Čech a také do Žatce na takovou ,,incomingovou“ akci za českým chmelem a pivovarnictvím asi třicetičlenná skupina sládků, kteří chtěli získat zkušenosti, aby mohli u nich také vařit dobré pivo jako u nás. Od té doby spolupráce stále funguje. Občas chmelaři pošlou ze světa společný pozdrav s některým z účastníků.

Ve Vietnamu jsem si zase vyzkoušela, jak nás mají tamější obyvatelé velice rádi. Spousta lidí na manažerských pozicích totiž v České republice studovala. Je to příjemné zjištění, když se v cizině setkáváte jako Čech s uznáním naší šikovnosti. Také tam jsem předávala kontakty na naše chmelaře v rámci konkrétního zájmu o nákup chmele. Jsem totiž v Senátu členkou Komise pro rozvoj venkova, takže v rámci výjezdů předávání kontaktů a propojení osob velmi dobře funguje.

Rada Evropy

    • Jste rovněž členkou Stálé delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění Rady Evropy. I v jejím rámci se snažíte o propagaci našeho regionu?

Ano. Zjistila jsem, že nám chmel, potažmo i pivo, otevírá dveře kamkoli přijedeme. Neustále se v nejrůznějších momentech přesvědčuji o tom, jak jsou naše regiony světové. A nejde jenom o chmel, ale také o 4. brigádu rychlého nasazení, letce nebo průmyslovou zónu. V Londýně jsem za žatecký spolek letců předávala vyznamenání letci RAF Kurtu Taussigovi, také v Izraeli jsem měla čest předat jejich vyznamenání.

Mám také jednu historku, která se mi stala při návštěvě Japonska. Když zjistili, že tam v rámci Senátu přiletíme, zamluvili si mě na jeden den a musela jsem k nim do pivovaru. Japonci si velmi cení náš chmel a nejen to – milují Věru Čáslavskou, Alfonse Muchu, který zde má vlastní muzeum a u nás přitom nemá jeho epopej ani důstojné umístění. Uznalý přístup k České republice nám dávali najevo.

Velvyslanci

    • Zmínila jste, že k nám zvete také velvyslance. Kteří z nich Vaší nabídky využili?

Na zpětnou návštěvu za mnou přijelo dost velvyslanců – japonský, korejský, německý, izraelský, někteří opakovaně a některé domluvené návštěvy se od zimy v souvislosti s koronavirem neuskutečnily (například zástupce Ománu, Slovinska). Při přijetí zahraničních delegací v Senátu bývám žádána o účast při přijetích delegací zemí, kde máme partnerská města. Konkrétní spojení s delegací prostřednictvím partnerství na úrovni města je užitečným přemostěním v rámci jednání.

Tím, že jsem v Komisi pro rozvoj venkova, mám možnost navštěvovat také destinace, které nejsou až tak moc pro nás poznané. Jezdíme i tam, kde můžeme zase obráceně ukázat kroky, které jsme podnikli my a pomoci s tématy v přístupových rozhovorech ke členství v Evropské unii. Podnikli jsme například cesty do Albánie nebo Arménie. Následně teď se na mě obracel arménský velvyslanec se žádostí o podporu jejich rezoluce v souvislosti s Azerbajdžánem.

Senát a region

    • Dáváte možnost také regionům, aby se mohly samy prezentovat na některé z akcí? Nebo vždy berete vše do vlastních rukou?

Každý rok pořádáme v Senátu Kulturní léto, kam se do tamější salla terreny sjede mezinárodní veřejnost. Vždy tam vyvezu nějakou hudební kapelu z Loun, Podbořan, Rakovníka nebo Žatce. Dvakrát v Senátu hrála kapela Brass Band z Rakovníka, také ZUŠ Podbořany nebo lounská kapela Golf. Na Kulturní léto v Senátu také pravidelně vypravuji autobus zájemců z řad občanů ze všech našich regionů. Také každý rok organizujeme výstavu v Senátu, naposledy to byli vojenští letci.

Pravidelně se v Senátu konají rovněž Krojované slavnosti. My sice tady v Žatci tradiční kroje nemáme, ale na slavnosti přivážíme stánek s chmelem, propagačními materiály a výčepem piva, a to vždy vedle stánku sklářů, protože sklářům vyprahne a pivní režim potřebují (smích). Pokaždé tedy máme na akci prezentaci chmelařského regionu.

Děkujeme za rozhovor.Komentáře

Nabídky práce

OBSLUHA STROJŮ - SCHRAG ÚDLICE

Skupina SCHRAG je specialistou pro komplexní řešení lehkých kovových konstrukcí pro střechy a fasády a pro svůj závod v Údlicích hledá OBSLUHU STROJŮ (ohraňovací lisy, tabulové nůžky a další stroje pro zpracování plechu. Svým zaměstnancům nabízí nad rámec běžné mzdy: mimořádné odměny, benefiry, další vzdělávání, perspektivu a podíl na rozvoji.
Tel.: 474638935
WWW: https://schrag.cz/
E-mail: info@schrag.cz


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Městské koupaliště Podbořany láká velké i malé

Skoky do vody - poslední červencový den 2021 :-)

Přehrát video
bouřka na Lounsku 13.7.2021

rozvodněný potok

Přehrát video