Nepříčetný klient vejprtského Kavkazu zproštěn odpovědnosti. Kdo bude pykat? Starostka: Bojím se, aby to nechtěli „přišít“ nám

Tomáš Skřipský 2021-02-13 07:57:00

VEJPRTY (tos) – Jak jsme psali nedávno, člověk podezřelý ze založení loňského tragického požáru v domově pro osoby se zdravotním postižením Kavkaz B unikne trestu. Podle znalců totiž není za své jednání odpovědný, ačkoli o život připravil devět spolubydlících. A poněvadž poskytovatelem služeb v tomto zařízení je město Vejprty, požádali jsme v této souvislosti o vyjádření také starostku Jitku Gavdunovou.

Minulý týden jsme informovali, že vyšetřování požáru domova Kavkaz B bylo pravomocně odloženo pro nepříčetnost pachatele. Co na to říkáte?

To, že vyšetřování bylo odloženo pro nepříčetnost pachatele, mě hodně překvapilo, protože když k nám tento klient nastoupil, bylo s ním jednáno jako s rovnoprávným občanem tak, jak nám zákon o sociálních službách nařizuje. Klienti mají svá práva a my jako poskytovatelé sociálních služeb to musíme respektovat. Mají pouze jistá omezení, například mohou disponovat jen s určitým finančním obnosem, ale neztrácejí žádné občanské právo, jako například vlastnit sirky nebo zapalovače. A když má klient takové právo, pak by tedy měl nést zodpovědnost za svoje činy. To, jaký verdikt v tomto případě padl, se mi nelíbí. Tento člověk nebude vůbec potrestaný a obávám se, že se jeho čin nedostane ani do jeho složky. Lituji zařízení, kam bude umístěn, protože si k sobě vezmou potencionálního žháře, který může ohrozit životy dalších lidí.

Bohužel se také obávám toho, že stát bude hledat nakonec vinu u poskytovatele sociálních služeb. Pokud se tedy bude poukazovat na původní stav budovy a na to, že nebyla dostatečně protipožárně vybavena, pak bych chtěla zdůraznit, že v tomto stavu nám ji předal právě stát! S nulovými finančními prostředky pro zřizovatele ve formě rozpočtového určení daní (RUD) a s povolením sociální služby provozovat. Bohužel až vlivem této tragické události, z ní plynoucího pojistného plnění, dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí a veřejné sbírce po požáru, se podařilo budovu opravit a pořídit nové protipožární zabezpečení nejen na Kavkazu B, ale i na dalších zařízeních.

Kolik vynesla sbírka na transparentním účtu? Byla už ukončena?

Sbírka byla ukončena k 31. prosinci 2020. Vybralo se 2,1 miliónu korun. Chtěli bychom všem ještě jednou moc poděkovat. Z vybraných peněz jsme pořídili protipožární vybavení do všech našich zařízení, zaplatili našim klientům lázně hned po požáru jako malou kompenzaci za to, co si museli vytrpět, a plánujeme ještě další investice v rámci zlepšování technického stavu budov.

Je Kavkaz B kompletně opraven? Pokud ne, kdy bude?

Co se týče objektu domova Kavkaz, je nyní již ve finální fázi. Zbývá dokončit pouze fasádu. Rekonstrukce zahrnovala kompletní opravy vyhořelých pokojů v prvním podlaží, ale musely se opravit i prostory, které nebyly přímo zasaženy požárem, ale byly poškozeny následky požáru, zejména vodou. Dnes byste nepoznali, že v tomto domově byl tak rozsáhlý požár. Všude jsou nové omítky, nové podlahy, nové dveře, někde nová okna a samozřejmě všude nový nábytek jak v pokojích klientů, tak personálu. Místnosti, kde klienti zemřeli, jsou zatím prázdné. Budou zde umístěni noví klienti, kteří tragickou událost nezažili. Díky opravám se zařízení dostalo na vyšší úroveň. Pro lepší zabezpečení pořídilo vedení sociálních služeb nová protipožární čidla. Jsou ve všech pokojích, ve všech patrech jsou protipožární dveře a obnoven byl také kamerový systém. Zaměstnanci dostali od všech dveří univerzální klíče. K těmto investicím pomohla pětimiliónová dotace z MPSV, dar Ústeckého kraje 1 milión korun a výtěžek veřejné sbírky ve výši 2,1 milónu korun.


Na snímku budova Kavkaz B krátce po požáru. Zvenčí není poškození příliš patrné, zato uvnitř oheň i následky jeho hašení způsobily značné škody. Zplodinami z hoření se na pokojích udusilo osm obětí, devátá zemřela v nemocnici. Pokoje po zemřelých jsou zatím prázdné a vedení ústavu je obsadí až novými uživateli, kteří nebyli svědky tragické události a oběti neznali. Foto: Archiv

Napsal(a): Tomáš Skřipský

Komentáře

Nabídky práce

MISTR/TECHNOLOG, OPERÁTOR CNC-KOVO, OPERÁTOR EDM-DRÁTOVKY, OPERÁTOR EDM-HLOUBIČKY, NÁSTROJAŘ-RUČNÍ, PROGRAMÁTOR pro CAM

Volné pracovní místo - Vroutek, plat 30-50 tisíc. Firma Abuko s.r.o. přijme zaměstnance na pozice MISTR/TECHNOLOG, OPERÁTOR CNC-KOVO, OPERÁTOR EDM-DRÁTOVKY, OPERÁTOR EDM-HLOUBIČKY, NÁSTROJAŘ-RUČNÍ, PROGRAMÁTOR pro CAM. Vzdělání minimálně SOU, zkušenosti v oboru kovoobrábění nebo nástrojař, manuální zručnost. Náplň práce: Obsluha strojů, kontrola odvedené práce, montáž a sestavování funkčních celků.
Tel.: 724 358 612
E-mail: info@abuko.cz


STROJNÍ ZÁMEČNÍK, SKLADNÍK, OPERÁTOR CNC

Chmelařství, družstvo Žatec nabírá zaměstnance. Kompletní nabídku prací najdete po kliknutí na odkaz.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415 733 207
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


MZDOVÁ ÚČETNÍ

Pracovní nabídka na pozici Účetní - Žatec. Pavel Dvorský, poradenství v oblasti daní, vedení účetnictví přijme MZDOVOU ÚČETNÍ. Minimální mzdová praxe 3 roky. Nabídky doplněné životopisem zašlete na uvedený email.
E-mail: pavel@paveldvorsky.cz


STROJNÍK

Pracovní nabídka v Žatci s dobrým platovým ohodnocením, řadou prémií a 13. platem! HANZL ELEKTROMONTÁŽE, s.r.o. přijme zaměstnance na pozici STROJNÍK - OBSLUHA STAVEBNÍCH STROJŮ. Pozice zahrnuje nákladní automobil MAN kontejner, Tatra jeřáb AD20, smykový nakladač na stavbě, běžné opravy a údržby stroje. Požadujeme: ŘP sk. C, profesní průkaz, časovou flexibilitu a schopnost pracovat v kolektivu, praxe strojníka vítána. NÁSTUP DLE DOHODY. Nabízíme smlouvu na neurčito, jednosměnný provoz, dobré platové podmínky, prémie, 13. plat, příspěvky na penzijní připojištění, příplatky za práci o víkendu.
Tel.: 774 234 007
E-mail: montaze.elektro@email.cz


PEČOVATEL/KA A PRACOVNÍK/CE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

Pracovní příležitosti v Žatci! Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu PEČOVATELE/PEČOVATELKU na dobu určitou do směnného provozu. Podmínkou je dokončený kurz PSS a trestí bezúhonnost, praxe výhodou. Dále PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO). Podmínkou je minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou životopisu zasílejte do 26. 2. na uvedený e-mail nebo doručte na adresu: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec.
E-mail: antoni@dpszatec.cz

Poslední videa

Hravá katecheze na faře Podbořany :-)

Děti si spolu s učitelkou hudby Hanou Řeřichovou, která zavítala na hodinu, zahrály hru Hádej, kdo jsem!

Přehrát video
Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video