Před sto lety se narodil útočník Joska Jonák, fotbalista zlaté generace

Redakce 2021-05-25 14:24:29

V poválečném období hrál za Čechii Louny. Později v Lounech trénoval mládež - žáky a dorost, nakonec i A mužstvo v I. A třídě.

Ve čtvrtek 13. května uplynulo sto let od narození Josky Jonáka (13. 5. 1921 - 30. 11. 1990). Křídelního útočníka Slavoje Osek, jehož zlatá generace byla kousek od kvalifikace do 1. ligy ČSR.

 Za první tým nastupoval už v 16 letech, kdy Slavoj vyhrál Podbrdskou župu a na kvalifikaci do divize českého venkova tým skon-čil o bod na druhém místě za SK Bílina. Postoupit do divize se povedlo v roce 1940, kdy Slavoj vyhrál kvalifikační skupinu bez ztráty bodu. Joska Jonák v útoku přispěl k postupu svými góly. V následující sezoně se vrátil do Oseku V. Čepelák z Viktorie Plzeň a Slavoj byl štikou divize českého venkova, kde mu nakonec chyběl bod za Strakonicemi, aby postoupil do kvalifikace o 1. ligu.

Po této sezoně dostal Jonák nabídku do ligové SK Plzeň, což ale zmařila válka. Měl totiž nastoupit na nucenou práci do Třetí říše. Díky obětavosti a konexím funkcionářů Slavoje nemusel odejít do Německa, ale jenom do plzeňské Škodovky. Mohl tak zůstat v rodném Oseku, kde se navíc oženil do nedalekého Újezda. Třetí sezonu se týmu nedařilo a spadnul do nižší soutěže. Slavoj posílil a hned zvítězil ve své župě i následně v kvalifikaci a vrátil se tak do divize. V roce 1945 ale došlo z důvodu blížící se fronty k přerušení soutěže. Kvůli problémům v dopravě se hrály jen regionální zápasy.

Joska odchází do Loun, kde dostává práci i byt, na jaře 1946 se za ním stěhuje i rodina. Má spoustu nabídek na angažmá, práci i bydlení (Karlovy Vary, Plzeň i Chomutov o něj usilovaly po celou jeho kariéru). Nakonec během dvou let hrál mimo Čechie Louny (kde začínal Láďa Novák, kapitán více mistrů světa a Dukly Praha) za Lučan Žatec a divizi v SK Ústí nad Labem. V roce 1947 přešel do SK Most, kterému pomohl jako nejlepší střelec celé kvalifikace k postupu do divize (později zemské ligy). Zde ho trénoval Burger (kapitán více mistrů světa 1934 a Sparty) a v útoku nastupoval s Vackem ze Slavie, jako mladík zde hrál už i Josef Maso-pust. Za Most nastřílel spoustu gólů a celému týmu se dařilo.

Komunističtí funkcionáři po roce 1950 vy-hlásili, že hráči musí hrát v místě své práce a bydliště. Proto se vrátil zpět do Čechie Louny (která se musela přejmenovat na Sokol železničáři a potom na pozdější Lokomotivu), kde hrál až do konce své kariéry v krajském přeboru a I. A třídě. Postupně se z útoku stáhnul do středu zálohy a nakonec na pozici stopera. Úplně poslední sezonu odehrál za svůj rodný Slavoj Osek v roce 1960, když se mu blížila čtyřicítka. Po oslavách 45 let Slavoje, kdy hrál za gardu 1940, ho pře-mluvili, aby pomohl jako nováčkovi v I. A třídě, tak nastupoval v roli stopera.

Po ukončení hráčské kariéry se stal v Lounech spolu s panem Lojínem trenérem žáků a trénoval je až do dorosteneckého věku. Zde trénoval i svého syna Karla, ze kterého vychoval ligového fotbalistu, zdatného sportovce, funkcionáře, trenéra a hlavně čestného člověka. V šedesátých letech trénoval A mužstvo Lokomotivy s panem Moravcem v I. A třídě. Jezdil sledovat ligové zá-pasy, kde hrál jeho syn a rád se vracel do rodného kraje, kde v Újezdě s rodinou chalupařili. Karel Jonák ml.


Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

Práce v Rakousku

Hledáte práci v Rakousku? Mluvíte Německy? Máte praxi ve stavebnictví či řemeslech? Kontaktujte nás!
Kontakt: Irena Chaloupková
Tel.: 608825535
WWW: https://trummer.eu/cz/
E-mail: irena.chaloupkova@trummer.eu


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Leona Machálková zpívala pro Chomutováky a nejen pro ně :-)

ABBA!...

Přehrát video
Muzejní zahrada v Žatci a EHD 2021

Žatec před 600 lety v tanci....

Přehrát video