Ve Stroupči mají svou první knihobudku

Hedvika Mašková 2021-06-11 10:00:00

Také občané Stroupče se dočkali své knihobudky! A co tato složenina slov ,,kniha“ a ,,budka“ označuje? Místo, kam můžete přinést knihy, které již máte přečtené a chcete je poslat dále. Místo, kde si současně můžete z odložených knih jakékoli tituly bezplatně vzít a vdechnout jejich existenci nový smysl.

Malovanou knihobudku ve Stroupči vyrobil a umístil zdejší Okrašlovací spolek. Nachází se na volně přístupném veřejném prostranství, které si členové spolku sami vyčistili a zkultivovali, a to na místě v těsné blízkosti Dětského sadu, nedaleko stroupečské návsi u Lípy Svobody. Vysadit Dětský sad i Lípu Svobody, to byly první realizované nápady ze strany Okrašlovacího spolku, jak nejlépe vést děti k lásce k přírodě, než že si samy vysadí svůj strom.

,,S nápadem vyrobit a umístit budku ve Stroupči i v ostatních našich vesnicích jsme přišli koncem minulého roku. Podařilo se nám sehnat sponzorský dar, za který jsme nakoupili materiál. Pak stačilo spojit šikovné ruce a převzít knihy od dobrosrdečných lidí a Městské knihovny Žatec a první knihobudka je na světě!“ vysvětlila za Okrašlovací spolek Jaroslava Mangová a doplnila: ,,Knihobudka je přístupná pro širokou veřejnost. Zprvu jsme do ní umístili jen časopisy a pár knížek a podrobili ji zkušebnímu provozu, zda do ní nebude zatékat. Dnes už je naplněna knihami pro děti i dospělé. Děkujeme všem, kteří knihy darovali a žádáme ostatní, máte-li doma jednu až dvě knížky navíc, darujte je a doplňte naši knihobudku. Knihy spolek shromažďuje, případně vyspraví, zalepí a bude doplňovat.“

Knihobudka ,,Děkuji sousede“ je malá veřejná knihovna pro ty, kteří se rádi podělí o dobré knihy se sousedy. Aby stroupečská knihobudka sloužila co nejvíce občanům, návštěvníkům a turistům, kteří obcí projíždějí nebo jen procházejí, rozmístil zdejší okrašlovací spolek po obci informace ke knihobudce společně s mapkou, kudy se k ní dostat.

,,Knihobudka sklízí úspěch, líbí se, ale hlavně je hojně využívána, a to nejen dospělými, kteří knížky i nosí na výměnu a doplňují budku, ale také dětmi, pro které se nám podařilo získat pár dětských knížek. Holčičky pravidelně vyberou vše o koních. Knížek se nám podařilo posbírat a sehnat spoustu, tedy máme zásobu a již dvakrát jsme knihy v Knihobudce zcela obměnili,“ podotkla Jaroslava Mangová a ještě dodala: ,,Plánujeme také akci Odpolední čtení na louce, a to někdy v průběhu června, než se nám děti rozprchnou na prázdniny.“

Mezi pravidelné návštěvníky stroupečské knihobudky patří paní Jadrná, místní občanka, která by mohla ve čtení jít příkladem každému z nás. ,,Denně se do knihobudky zajde podívat, co nového přibylo, knížky urovná, pokud si je předtím děti prohlížely a případně si vypůjčí tu, kterou ještě nečetla, nebo ke které se s chutí opět vrátí,“ prozradila na závěr J. Mangová. 

Komentáře

Nabídky práce

Práce v Rakousku

Hledáte práci v Rakousku? Mluvíte Německy? Máte praxi ve stavebnictví či řemeslech? Kontaktujte nás!
Kontakt: Irena Chaloupková
Tel.: 608825535
WWW: https://trummer.eu/cz/
E-mail: irena.chaloupkova@trummer.eu


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Leona Machálková zpívala pro Chomutováky a nejen pro ně :-)

ABBA!...

Přehrát video
Muzejní zahrada v Žatci a EHD 2021

Žatec před 600 lety v tanci....

Přehrát video