Žatec je druhým Historickým městem roku. Mederův dům získal druhé místo v soutěži Památka roku

Hedvika Mašková 2021-07-13 14:00:00

Našemu městu se dostalo velké pocty, když se v celostátní soutěži Historické město roku 2020 umístilo na krásném druhém místě. Stejně jako v uplynulých ročnících mezi sebou letos soupeřila města velká i malá, známé turistické lokality i místa, která se do povědomí široké veřejnosti teprve snaží proniknout. Konkurence byla veliká. Žatec byl také oceněn v soutěži Památka roku 2020 v kategorii velkých památek, druhé místo si odnesl opravený Mederův dům na náměstí 5. května.

Žatec je pravidelným vítězem krajského kola soutěže o historické město roku. V celostátním měřítku soutěže, kterou vyhlašuje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, se ale jedná o dosud nejlepší výsledek.

„Ocenění je za dlouhodobou, systematickou péči o památky. Důležité je, že se památky nejen opravují, ale také oživují. Některé dostávají historický náboj, jiné mají běžnou využitelnost. K umístění přispěly také aktivity na mezinárodní úrovni,“ popsala starostka Žatce Zdeňka Hamousová, která minulé úterý na slavnostním vyhodnocení ocenění pro Žatec převzala.

Důvodem vysokého uznání Žatce ze strany soutěžní poroty je především rozsah obnovy kulturních památek, veřejných prostranství a parků. Vedle řady obnov menšího rozsahu bylo významným počinem dokončení obnovy radnice, zpřístupnění Muzea pivovarnictví Žatecka a v neposlední řadě také rozsáhlá rekonstrukce Mederova domu, který byl rovněž po právu oceněn. Celkovou péči Žatec doplňuje pořádáním kulturních akcí s důrazem na rozvoj místních tradic. Dlouhodobým cílem města je zápis Žatce a na něj navazující krajiny na Seznam světového dědictví.  

V Ceně za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón za minulý rok Žatec přeskočil a titul Historické město roku 2020 získal Havlíčkův Brod. Na třetím místě se umístila Kutná Hora. Soutěže Památka roku 2020 se celkem účastnilo 46 objektů – 27 v kategorii malá a 19 v kategorii velká. Mederův dům ve druhé kategorii přeskočil cihlový most v Letohrádku Portz v Mikulově. Třetí místo obsadil Vlašský dvůr a přilehlý park pod Vlašským dvorem v Kutné Hoře. Mezi malými památkami získala první místo Bašta u evangelického kostela v Čáslavi, druhé místo Městský dům Pod Františkem v Příboře a třetí Oltářní obraz Petra Brandla Nanebevzetí Panny Marie v Kostele sv. Vavřince ve Vysokém Mýtě.

Poprvé byla Cena za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón udělena v roce 1995 vítěznému městu Svitavy. Cenu za předchozí rok získalo město Štramberk, před ním Brtnice a Slavonice. 

Foto: Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska


Komentáře

Nabídky práce

Práce v Rakousku

Hledáte práci v Rakousku? Mluvíte Německy? Máte praxi ve stavebnictví či řemeslech? Kontaktujte nás!
Kontakt: Irena Chaloupková
Tel.: 608825535
WWW: https://trummer.eu/cz/
E-mail: irena.chaloupkova@trummer.eu


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Leona Machálková zpívala pro Chomutováky a nejen pro ně :-)

ABBA!...

Přehrát video
Muzejní zahrada v Žatci a EHD 2021

Žatec před 600 lety v tanci....

Přehrát video