Jak se letos daří chmelu?

2021-08-09 10:00:00

Známé chmelařské rčení říká, že chmel sedmkrát potěší a sedmkrát zklame. ,,Po loňské mírně podprůměrné sklizni by v letošním roce potřebovali chmelaři trochu toho potěšení. Avšak dosavadní průběh vegetačního období chmele není možné nazvat zrovna optimálním,” sdělil našim novinám provozně ekonomický ředitel žateckého Chmelařství Milan Maršíček.

Na samém počátku jara se chmelaři potýkali s dostupností a kvalitou jarních brigádníků, jejichž příjezd z tradičních zahraničních zemí, jako například z Bulharska, Ukrajiny, Slovenska a Rumunska, byl již druhým rokem po sobě do značné míry omezen koronavirovou epidemií. Před odjezdem i při příjezdu se museli prokazovat negativním testem na covid. Povinné testování zpomalilo nástup lidí, kteří museli do karantény.

Jarní fáze růstu chmele provázelo velmi chladné počasí, díky kterému byl růst chmele ve srovnání s běžnými roky opožděn, v některých oblastech až o tři týdny. Sotva se toto zpoždění s červnovým oteplením začalo srovnávat, přišla do lounského okresu pohroma v podobě přívalových dešťů. Pohroma nesrovnatelná se situací na jižní Moravě nebo v obci Stebno, přesto však byl pohled na některé chmelnicové konstrukce omlácené na pouhou révu bez listí i pazochů tristní.

V současné době již ve všech tradičních chmelařských oblastech, to jest Tršické, Ústecké a především Žatecké, dosáhl chmel vrcholku chmelnicových konstrukcí a začíná kvést. V této fázi tedy již rostliny pomalu ukončují svůj růst a v nejbližší době začnou tvořit z květů chmelové hlávky. Snad jim k tomu příroda trochu pomůže v podobě příznivých teplot a správné dávky vláhy. Protože jen pak budou moci zhruba za měsíc zahájit pěstitelé chmele letošní sklizeň.

Začátkem září následně žatecké Chmelařství začne se zpracováním sklizených chmelových hlávek do chmelových granulí, ze kterých následně tuzemské i zahraniční pivovary uvaří svůj lahodný mok.         

Adéla Maršíčková              

Foto: pexels.com

Komentáře

Nabídky práce

ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ

Do kolektivu společnosti NEMLUMBO Energy hledáme nové kolegy na pozice: ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Nabízíme věrnostní bonusy! Od stravenek přes příspěvky na dovolenou, na děti, na dopravu, na léky, až po dovolenou navíc nebo slevy na naše produkty. Staňte se součástí úspěšné firmy. Pokud vás některá z nabízených pozic oslovila, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Podbořany - vánoční kamion Coca Cola

5. 12. 2022 kolem 17. hodiny :-)

Přehrát video
Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video