Jak se letos daří chmelu?

2021-08-09 10:00:00

Známé chmelařské rčení říká, že chmel sedmkrát potěší a sedmkrát zklame. ,,Po loňské mírně podprůměrné sklizni by v letošním roce potřebovali chmelaři trochu toho potěšení. Avšak dosavadní průběh vegetačního období chmele není možné nazvat zrovna optimálním,” sdělil našim novinám provozně ekonomický ředitel žateckého Chmelařství Milan Maršíček.

Na samém počátku jara se chmelaři potýkali s dostupností a kvalitou jarních brigádníků, jejichž příjezd z tradičních zahraničních zemí, jako například z Bulharska, Ukrajiny, Slovenska a Rumunska, byl již druhým rokem po sobě do značné míry omezen koronavirovou epidemií. Před odjezdem i při příjezdu se museli prokazovat negativním testem na covid. Povinné testování zpomalilo nástup lidí, kteří museli do karantény.

Jarní fáze růstu chmele provázelo velmi chladné počasí, díky kterému byl růst chmele ve srovnání s běžnými roky opožděn, v některých oblastech až o tři týdny. Sotva se toto zpoždění s červnovým oteplením začalo srovnávat, přišla do lounského okresu pohroma v podobě přívalových dešťů. Pohroma nesrovnatelná se situací na jižní Moravě nebo v obci Stebno, přesto však byl pohled na některé chmelnicové konstrukce omlácené na pouhou révu bez listí i pazochů tristní.

V současné době již ve všech tradičních chmelařských oblastech, to jest Tršické, Ústecké a především Žatecké, dosáhl chmel vrcholku chmelnicových konstrukcí a začíná kvést. V této fázi tedy již rostliny pomalu ukončují svůj růst a v nejbližší době začnou tvořit z květů chmelové hlávky. Snad jim k tomu příroda trochu pomůže v podobě příznivých teplot a správné dávky vláhy. Protože jen pak budou moci zhruba za měsíc zahájit pěstitelé chmele letošní sklizeň.

Začátkem září následně žatecké Chmelařství začne se zpracováním sklizených chmelových hlávek do chmelových granulí, ze kterých následně tuzemské i zahraniční pivovary uvaří svůj lahodný mok.         

Adéla Maršíčková              

Foto: pexels.com

Komentáře

Nabídky práce

Příslušník Policie ČR

Staňte se příslušníkem Policie ČR. Náborový příspěvek 110 000,- Kč, po roce 31 890,- Kč jistý služební příjem. Požadavky: občanství ČR, věk 18 let, SŠ s maturitou, fyzická, zdravotní a osobní způsobilost, bezúhonnost, bez stranické příslušnosti.
Tel.: 974 421 751
E-mail: krpu.nabor@pcr.cz


VEDOUCÍ PROVOZU, KUCHAŘ, POKLADNÍ

Veřejné stravování CZ a.s. nabízí volné pracovní pozice - VEDOUCÍ PROVOZU (PULS Chomutov), KUCHAŘ (Nexen - průmyslová zóna Triangle), POKLADNÍ (KOITO Žatec). Všechny pozice jsou vhodné pro lidi s částečným zdravotním omezením (ZTP). Bližší info a finanční podmínky při osobním jednání.
Tel.: 724 194 195


REDAKTOR/KA

Vydavatelství Ohře Media hledá REDAKTORA/KU pro Žatecké noviny. CO BUDETE DĚLAT: psát o zajímavém dění v Žatci a okolí. CO OD VÁS OČEKÁVÁME: samostatnost, aktivitu, spolehlivost, zájem o dění v regionu, práci s PC, řidičák výhodou. CO NABÍZÍME: spolupráci v rozsahu zhruba půl úvazku, práci z domova. Životopisy a tři ukázky redaktorské práce (článek, blog, apod.) posílejte na uvedenou e-mailovou adresu nebo volejte.
Tel.: 604 288 678
E-mail: jan.rodling@ohremedia.cz


SPECIALISTA ISO, SPECIALISTA KVALITY

Firma SSE Explo Česká republika s.r.o. Tuchořice přijme do týmu posilu na pozici SPECIALISTA ISO, SPECIALISTA KVALITY. Výkon práce v Žatci. Požadavky: orientace v oblasti ISO 9001, 14001, 45001 je velkou výhodou, výborná znalost MS Office, znalost AJ na komunikativní úrovni, výborné komunikační schopnosti a loajalita, samostatnost, pečlivost, flexibilita, spolehlivost, ŘP - skupina B (aktivní řidič), trestní bezúhonnost. Nabízíme: flexibilní pracovní dobu, občasná práce z domova, odpovídající finanční ohodnocení podle kvality a výsledků odvedené práce, příspěvek na stravné, mobil, notebook, příspěvek na penzijní připojištění, životní pojištění, na očkování proti klíšťové encefalitidě, roční odměny. Základní mzda 25000 - 40000 CZK. Smluvní vztah: HPP. Vhodné pro absolventy SŠ, VŠ - praxe výhodou. Nástup leden 2022.
Kontakt: Jaroslava Urbánková
Tel.: 731 095 668
E-mail: jaroslava.urbankova@sse-cesko.cz


STROJNÍK KOLOVÉHO NAKLADAČE

Severočeské pískovny a štěrkovny s.r.o. přijmou STROJNÍKA KOLOVÉHO NAKLADAČE. Strojnický průkaz podmínkou.
Kontakt: p. Sýkora
Tel.: 602 151 166

Poslední videa

Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video
2. sezona bruslení v Podbořanech zahájena

Od soboty 20. 11. Takto se bruslilo na kluzišti v areálu koupaliště ve středu 24. 11.

Přehrát video