Sklizeň chmele začala. Mohla by být o něco lepší než loni

Hedvika Mašková 2021-08-25 10:30:00

Pěstování chmele je náročné na vodu. Letos však srážek nebylo vůbec málo, a proto vypadají předběžné vyhlídky sklizně chmele velice slibně. Společně se pobavit o důležité zemědělské komoditě a prohlédnout si chmelnice se vydali předminulý čtvrtek návštěvníci tradičního Chmelařského dne, který se konal na účelovém hospodářství Chmelařského institutu ve Stekníku.

Na pravidelném Chmelařském dni přivítal účastníky a zástupce organizací jednatel Chmelařského institutu Žatec Josef Patzak. Pozvání na akci přijali například náměstek Ministerstva zemědělství České republiky Pavel Sekáč i zástupci Agrární komory České republiky a Ústředního kontrolního a zkušebního úřadu zemědělského. Nechyběli ani vedoucí účelového hospodářství Jaroslav Pokorný, předseda svazu pěstitelů chmele Luboš Hejda, předseda představenstva Chmelařství, družstvo Žatec Zdeněk Rosa a další vážení hosté.

,,Letošní vegetační rok je specifický. Po zimě, která měla hodně sněhu, přišlo docela chladnější jaro a měli jsme vegetaci o nějaký týden zpožděnou. Výjimkou letošního roku jsou také srážky. Poslední roky jsme brečeli nad suchem, ale letos opravdu ve chmelařských oblastech srážky spadly. Vyhnuli se nám tento rok rovněž velké výkyvy teplot, které chmelu velmi škodí a brzdí ho. Jak jdou předpovědi, tak to vypadá, že se to ani nestane, takže sklizeň by mohla být dobrá, možná o něco málo lepší než loni,“ popsal letošní vegetační sezónu předseda svazu pěstitelů chmele Luboš Hejda.

Ani letos se však chmelu nevyhnuli škůdci, jako jsou houbové choroby či mšice. ,,Sviluška řádí ještě teď, na jaře nás pak velmi potrápil dřepčík. Tak jako člověk musí na chřipku aplikovat léky, my musíme místo léků aplikovat účinné látky, které si dokáží s těmito chorobami pomoci. Trochu nás mrzí situace mezi lidmi, kteří si myslí, že vše, co se použije na léčení rostlin, jsou jedy. Není to pravda. Dnes je technologie na tak vyspělé úrovni, že se těchto látek používá velmi malé stopové množství,“ vysvětlil dále Luboš Hejda a popřál chmelařům k blížící se sklizni jen to dobré: ,,Ke sklizni vám všem přeji, abyste nebyli zasaženi žádnou epidemií. Aby pracovníci, kteří přijedou na sklizeň, byli všichni zdraví a samozřejmě, abyste ze sklizně měli všichni radost.“

Na svého předřečníka navázal předseda představenstva Chmelařství, družstvo Žatec Zdeněk Rosa, který připomněl, že vláha, která v letošním roce spadla, napáchala také velké množství škod: ,,Nejenom, že nám zde slušně napršelo, také nás zastihly silné bouřky a kroupy, a to na Rakovnicku, Žatecku i na Moravě. Škody na chmelnicích jsou dodnes. Vzhledem k poškození nebude produkce taková, jaká by mohla být.

Dále Zdeněk Rosa doplnil některé číselné údaje z posledního červnového jednání ze světovými chmelařskými organizacemi: ,,Ve světě se chmel pěstuje na více než 62 tisíci hektarech. V České republice je situace stabilní, tedy pět tisíc hektarů. Evropa měla letos velmi podobné podmínky – chladné jaro, pozdější nástup vegetace a následně dobré klima. V Německu například oproti nám nezaznamenali žádné škody na chmelnicích. V USA pak v červenci bojovali s velmi vysokými teplotami dosahující 45 °C, které ovlivnily růst chmele, takže výsledek zřejmě nebude optimální.“

Pár čísel nadto dodal ještě vedoucí Oddělení chmele a certifikace produktů ze Sekce rostlinné výroby Ústředního kontrolního a zkušebního úřadu zemědělského Zdeněk Chromý: ,,K 30. dubnu 2021 byla sklizňová plocha 4 987,5 hektarů, což je v porovnání s rokem 2020 navýšení o 0,8 procent. Žatecká oblast činí 3 834 hektarů, což je navýšení o 20 hektarů. Úštěcká chmelařská oblast zaujímá 522 hektarů, oproti loňsku navýšení o 17 hektarů a tršická oblast 631 hektarů. Mezi odrůdy, které mají stabilní nárůst patří například odrůda Premiant (navýšení o 27 hektarů) a odrůda Sládek (navýšení o 10 hektarů. Co se týče nejpěstovanější odrůdy Žatecký poloraný červeňák, plocha udávána k 30. dubnu činila 4 199,3 hektarů, což je pokles o 1,7 hektarů.“

Po zdravici přítomných hostů se návštěvníci Chmelařského dne ve Stekníku přesunuli na nedaleké chmelnice, kde se od chmelaře Pavla Kozlovského dozvěděli informace o odrůdách chmele a o agrotechnice. Hovořilo se rovněž o výzkumu a šlechtění chmele, virech, chmelové sadbě či projektu Chytrá chmelnice. Procházku po chmelnicích završily praktické ukázky nových strojů do chmelnic, senzorové techniky a dronů. Po návratu do areálu účelového hospodářství čekal na zájemce guláš a chybět nesměla samozřejmě ani ochutnávka piva.

Komentáře

Nabídky práce

PROVOZNÍ ZÁMEČNÍK-NÁSTROJÁŘ

Hledáme PROVOZNÍ ZÁMEČNÍKY-NÁSTROJÁŘE do Podbořan! 13. PLAT, 5 týdnů dovolené, 37,5 hodin/týden, benefity od 15 900/rok, závodní stravování.
Tel.: 606 620 482
E-mail: libuse.konderlova@rako.cz


FYZIOTERAPEUT/FYZIOTERAPEUTKA

Přijmeme FYZIOTERAPEUTA/FYZIOTERAPEUTKU. Nabízíme dobré platové podmínky. Rehabilitace Ilona Jesínková Podbořany.
Tel.: 605 511 708
E-mail: ilona.jesinkova@seznam.cz


ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA

Marius Pedersen přijme kolegy na pozici ŘIDIČ NÁKLADNÍHO VOZIDLA. Požadujeme: Dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost, smysl pro zodpovědnost, ŘP sk. - C,E, osvědčení způsobilosti řidiče. Místo výkonu práce: Provozovna Louny, Žatec, Rakovník. Náplň práce: řízení kontejnerových a svozových vozidel, dvousměnný provoz, pracovní doba se řídí dle směn. Nabízíme: Pracovní smlouvu na dobu neurčitou, měsíční mzdu ve složení: základní mzda dle zařazení + osobní ohodnocení + prémiová složka + náhrada cestovného, zaměstnanecké výhody (půjčky, vzdělávání), možnost zvýšení kvalifikace za podmínek v rámci profesního vzdělávání, zvýhodněný tarif od T-Mobile, zvýhodněný nákup Auto Škoda, zvýhodněný nákup karty Benzina.
Tel.: +420 493 645 805
E-mail: mplouny@mariuspedersen.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Volby 2022: nahlédli jsme do volební místnosti v ZUŠ Podbořany

V pátek 23. 9. kolem 16. hodiny byla volební účast zhruba 14 procent...

Přehrát video
Příběhy starožitností v Muzeu Podbořany - s Mirkem Švarcem

Ve čtvrtek 15. 9. v 17 hodin začala beseda formou dialogu laika (Romana Havrdová) se starožitníkem (Miroslav Švarc)...

Přehrát video