Sklizeň chmele začala. Mohla by být o něco lepší než loni

Hedvika Mašková 2021-08-25 10:30:00

Pěstování chmele je náročné na vodu. Letos však srážek nebylo vůbec málo, a proto vypadají předběžné vyhlídky sklizně chmele velice slibně. Společně se pobavit o důležité zemědělské komoditě a prohlédnout si chmelnice se vydali předminulý čtvrtek návštěvníci tradičního Chmelařského dne, který se konal na účelovém hospodářství Chmelařského institutu ve Stekníku.

Na pravidelném Chmelařském dni přivítal účastníky a zástupce organizací jednatel Chmelařského institutu Žatec Josef Patzak. Pozvání na akci přijali například náměstek Ministerstva zemědělství České republiky Pavel Sekáč i zástupci Agrární komory České republiky a Ústředního kontrolního a zkušebního úřadu zemědělského. Nechyběli ani vedoucí účelového hospodářství Jaroslav Pokorný, předseda svazu pěstitelů chmele Luboš Hejda, předseda představenstva Chmelařství, družstvo Žatec Zdeněk Rosa a další vážení hosté.

,,Letošní vegetační rok je specifický. Po zimě, která měla hodně sněhu, přišlo docela chladnější jaro a měli jsme vegetaci o nějaký týden zpožděnou. Výjimkou letošního roku jsou také srážky. Poslední roky jsme brečeli nad suchem, ale letos opravdu ve chmelařských oblastech srážky spadly. Vyhnuli se nám tento rok rovněž velké výkyvy teplot, které chmelu velmi škodí a brzdí ho. Jak jdou předpovědi, tak to vypadá, že se to ani nestane, takže sklizeň by mohla být dobrá, možná o něco málo lepší než loni,“ popsal letošní vegetační sezónu předseda svazu pěstitelů chmele Luboš Hejda.

Ani letos se však chmelu nevyhnuli škůdci, jako jsou houbové choroby či mšice. ,,Sviluška řádí ještě teď, na jaře nás pak velmi potrápil dřepčík. Tak jako člověk musí na chřipku aplikovat léky, my musíme místo léků aplikovat účinné látky, které si dokáží s těmito chorobami pomoci. Trochu nás mrzí situace mezi lidmi, kteří si myslí, že vše, co se použije na léčení rostlin, jsou jedy. Není to pravda. Dnes je technologie na tak vyspělé úrovni, že se těchto látek používá velmi malé stopové množství,“ vysvětlil dále Luboš Hejda a popřál chmelařům k blížící se sklizni jen to dobré: ,,Ke sklizni vám všem přeji, abyste nebyli zasaženi žádnou epidemií. Aby pracovníci, kteří přijedou na sklizeň, byli všichni zdraví a samozřejmě, abyste ze sklizně měli všichni radost.“

Na svého předřečníka navázal předseda představenstva Chmelařství, družstvo Žatec Zdeněk Rosa, který připomněl, že vláha, která v letošním roce spadla, napáchala také velké množství škod: ,,Nejenom, že nám zde slušně napršelo, také nás zastihly silné bouřky a kroupy, a to na Rakovnicku, Žatecku i na Moravě. Škody na chmelnicích jsou dodnes. Vzhledem k poškození nebude produkce taková, jaká by mohla být.

Dále Zdeněk Rosa doplnil některé číselné údaje z posledního červnového jednání ze světovými chmelařskými organizacemi: ,,Ve světě se chmel pěstuje na více než 62 tisíci hektarech. V České republice je situace stabilní, tedy pět tisíc hektarů. Evropa měla letos velmi podobné podmínky – chladné jaro, pozdější nástup vegetace a následně dobré klima. V Německu například oproti nám nezaznamenali žádné škody na chmelnicích. V USA pak v červenci bojovali s velmi vysokými teplotami dosahující 45 °C, které ovlivnily růst chmele, takže výsledek zřejmě nebude optimální.“

Pár čísel nadto dodal ještě vedoucí Oddělení chmele a certifikace produktů ze Sekce rostlinné výroby Ústředního kontrolního a zkušebního úřadu zemědělského Zdeněk Chromý: ,,K 30. dubnu 2021 byla sklizňová plocha 4 987,5 hektarů, což je v porovnání s rokem 2020 navýšení o 0,8 procent. Žatecká oblast činí 3 834 hektarů, což je navýšení o 20 hektarů. Úštěcká chmelařská oblast zaujímá 522 hektarů, oproti loňsku navýšení o 17 hektarů a tršická oblast 631 hektarů. Mezi odrůdy, které mají stabilní nárůst patří například odrůda Premiant (navýšení o 27 hektarů) a odrůda Sládek (navýšení o 10 hektarů. Co se týče nejpěstovanější odrůdy Žatecký poloraný červeňák, plocha udávána k 30. dubnu činila 4 199,3 hektarů, což je pokles o 1,7 hektarů.“

Po zdravici přítomných hostů se návštěvníci Chmelařského dne ve Stekníku přesunuli na nedaleké chmelnice, kde se od chmelaře Pavla Kozlovského dozvěděli informace o odrůdách chmele a o agrotechnice. Hovořilo se rovněž o výzkumu a šlechtění chmele, virech, chmelové sadbě či projektu Chytrá chmelnice. Procházku po chmelnicích završily praktické ukázky nových strojů do chmelnic, senzorové techniky a dronů. Po návratu do areálu účelového hospodářství čekal na zájemce guláš a chybět nesměla samozřejmě ani ochutnávka piva.

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTOR VÝROBNÍ A BALÍCÍ LINKY S OBSLUHOU VZV, ŘIDIČ ZEMNÍCH STROJŮ, PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ

KERAMOST, a.s. (Žatecká 1899/25, 434 30 Most) na provoze Prunéřov hledáme zaměstnance, u vybraných pozic nabízíme náborový příspěvek až 50 tisíc: OPERÁTOR VÝROBNÍ A BALÍCÍ LINKY S OBSLUHOU VZV - směnný provoz. ŘIDIČ ZEMNÍCH STROJŮ - KOLOVÝ NAKLADAČ - směnný provoz (při absenci potřebné skupiny průkazu řidiče ZS si je u nás doděláte), NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVĚK 50 000,- Kč, volejte p. Laitla - 723 742 401, e-mail: laitl@keramost.cz. PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ (s vyhl. č. 50/1978 Sb. paragraf 6) - směnný provoz, NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 30 000,- Kč, volejte pana Zemana - 476 133 314, e-mail: zeman@keramost.cz. Výhody pro zaměstnance: 5 týdnů dovolené, stravenkový paušál, věrnostní přídavek horníků, příspěvek na doplňkové penzijní spoření a soukromé životní pojištění, zajištěna doprava do zaměstnání, odměny za pracovní a životní jubilea, možnost dalšího vzdělávání, udržování a zvyšování kvalifikace.
Tel.: 777 159 235
E-mail: ulrychova@keramost.cz


VEDOUCÍ FARMY/HLAVNÍ AGRONOM

Pro zemědělskou farmu vybavenou moderní technikou a provozující rostlinnou výrobu na cca 3 000 hektarech polí, hledáme vhodného kandidáta na pozici - VEDOUCÍ FARMY SPOJENOU S FUNKCÍ HLAVNÍHO AGRONOMA, popř. hledáme pouze hlavního agronoma. Pěstujeme pšenici, řepku a hrách. Nabízíme nadstandardní finanční podmínky a možnost seberealizace. Více informací po telefonu či osobně. Lokalita: Podbořany.
Tel.: 603294756
E-mail: zemedelec55@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Železniční most na trati Plzeň - Žatec je demontován

Včera ráno došlo k demontování druhé části mostu přes Ohři. Samotná demontáž začala kolem 8 hodiny a skončila kolem 10 hodiny. Konstrukce vážila asi 500 tun.

Přehrát video
Libořická pouť 2022 a Flying Boys z Kolína

Propojení diváka s akcí plnou adrenalinu, komedie a sportovní gymnastiky. To je skupina gymnastů, kteří bavili v sobotu i diváky v Libořicích. Tady je jen malý kousek vystoupení v sobotu 6. 8. 2022 :)

Přehrát video