V galerii se sešli sběratelé tužek. Setkání využili k výměně svých exemplářů

Hedvika Mašková 2021-09-08 11:00:00

I když v dnešní době píšeme spíše do počítače nežli na papír, určitě bychom každý z nás doma našli několik tužek. Ne každého by však napadlo začít je sbírat a mít jich doma tisíce. V českém Klubu sběratelů kuriozit je však v současné době zaregistrováno sedm sběratelů tužek. Pět z nich dorazilo ve čtvrtek 19. srpna do Žatce do Galerie Sladovna, kde se nachází expozice celoživotní sbírky historických a raritních tužek sběratele Emanuela Petráně. Své první shledání sběratelé využili rovněž k výměně některých tužek, které mají ,,navíc“.

Pan Emanuel Petráň sbírá tužky od roku 1973. ,,V té době jsem pracoval jako ekonom v žateckém Agrostavu a jednoho dne roznášela sekretářka po kancelářích tužky s nejrůznějšími obrázky. Tužky mi přišly zajímavé, a tak jsem je začal sbírat. Potom mi je začali lidé sami nosit a já začal svou sbírku systematizovat,“ prozradil bývalý Žatečan Emanuel Petráň, který nyní bydlí v nedalekém Mostě. Jeho sbírka je v žatecké Galerii Sladovna k vidění již tři roky.

Do Žatce zavítal rovněž Vladimír Jindra z Kadaně, který má největší registrovanou sbírku tužek v České republice, která je dokonce zapsaná v Guinessově knize rekordů jako největší na světě. Pan Jindra prozradil, že jeho sbírka čítá téměř tři tisíce tužek, jejichž sbírání se intenzivně věnuje od roku 2002.

Za zkušenými sběrateli dorazil rovněž Jiří Černý z Českých Budějovic, který ve svých 39 letech patří k nejmladším členům sběratelů tužek u nás. 

Z dalekého Prostějovska, konkrétně z obce Čechy pod Košířem, přijela sběratelka dřevěných tužek a pastelek Gabriela Hrochová. Společně s ní se do žatecké galerie vydala také její sestra Lucie Lichnovská, která se oproti ostatním zaměřuje na sbírání školních gum. ,,Sbírání gum jsem se začala věnovat od roku 1989. Moje sbírka v současnosti čítá 3 600 nejrůznějších druhů gum z patnácti států světa,“ sdělila nám Lucie Lichnovská.

Sběratelé si v galerii společně prošli výstavu, rozpovídali se o své sběratelské vášni, předali si drobné dárky a vyměnili si mezi sebou, co jim v jejich sbírkách přebývá.

Kdo využil čtvrteční odpoledne zrovna k návštěvě stálé výstavy ,,Tvořím s NeObyčejnou tužkou“ v Galerii Sladovna v Žatci, měl, díky přítomnosti českých sběratelů tužek, možnost dozvědět se o zdánlivě obyčejné věci jakou je tužka, spoustu zajímavých informací. 

Popiska foto:

Společně zvěčnit na fotografii se při prvním setkání většiny českých sběratelů tužek nechali zleva pan Černý, Emanuel Petráň, Gabriela Hrochová, Lucie Lichnovská a Vladimír Jindra. 

Komentáře

Nabídky práce

TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

25. Zimní bitva v Podbořanech

Odehrála se 28. ledna 2023. Účast byla veliká...

Přehrát video
U Orloje - ochutnávka piv Žateckého pivovaru

Martin Kec ze Sedmého schodu, provozujícího nový Žatecký (mini)pivovar pozval 25. ledna znalce i laiky na ochutnávku Žatecké 11, Sedmého schodu, Plavčíka či nového speciálu APA...

Přehrát video