V galerii se sešli sběratelé tužek. Setkání využili k výměně svých exemplářů

Hedvika Mašková 2021-09-08 11:00:00

I když v dnešní době píšeme spíše do počítače nežli na papír, určitě bychom každý z nás doma našli několik tužek. Ne každého by však napadlo začít je sbírat a mít jich doma tisíce. V českém Klubu sběratelů kuriozit je však v současné době zaregistrováno sedm sběratelů tužek. Pět z nich dorazilo ve čtvrtek 19. srpna do Žatce do Galerie Sladovna, kde se nachází expozice celoživotní sbírky historických a raritních tužek sběratele Emanuela Petráně. Své první shledání sběratelé využili rovněž k výměně některých tužek, které mají ,,navíc“.

Pan Emanuel Petráň sbírá tužky od roku 1973. ,,V té době jsem pracoval jako ekonom v žateckém Agrostavu a jednoho dne roznášela sekretářka po kancelářích tužky s nejrůznějšími obrázky. Tužky mi přišly zajímavé, a tak jsem je začal sbírat. Potom mi je začali lidé sami nosit a já začal svou sbírku systematizovat,“ prozradil bývalý Žatečan Emanuel Petráň, který nyní bydlí v nedalekém Mostě. Jeho sbírka je v žatecké Galerii Sladovna k vidění již tři roky.

Do Žatce zavítal rovněž Vladimír Jindra z Kadaně, který má největší registrovanou sbírku tužek v České republice, která je dokonce zapsaná v Guinessově knize rekordů jako největší na světě. Pan Jindra prozradil, že jeho sbírka čítá téměř tři tisíce tužek, jejichž sbírání se intenzivně věnuje od roku 2002.

Za zkušenými sběrateli dorazil rovněž Jiří Černý z Českých Budějovic, který ve svých 39 letech patří k nejmladším členům sběratelů tužek u nás. 

Z dalekého Prostějovska, konkrétně z obce Čechy pod Košířem, přijela sběratelka dřevěných tužek a pastelek Gabriela Hrochová. Společně s ní se do žatecké galerie vydala také její sestra Lucie Lichnovská, která se oproti ostatním zaměřuje na sbírání školních gum. ,,Sbírání gum jsem se začala věnovat od roku 1989. Moje sbírka v současnosti čítá 3 600 nejrůznějších druhů gum z patnácti států světa,“ sdělila nám Lucie Lichnovská.

Sběratelé si v galerii společně prošli výstavu, rozpovídali se o své sběratelské vášni, předali si drobné dárky a vyměnili si mezi sebou, co jim v jejich sbírkách přebývá.

Kdo využil čtvrteční odpoledne zrovna k návštěvě stálé výstavy ,,Tvořím s NeObyčejnou tužkou“ v Galerii Sladovna v Žatci, měl, díky přítomnosti českých sběratelů tužek, možnost dozvědět se o zdánlivě obyčejné věci jakou je tužka, spoustu zajímavých informací. 

Popiska foto:

Společně zvěčnit na fotografii se při prvním setkání většiny českých sběratelů tužek nechali zleva pan Černý, Emanuel Petráň, Gabriela Hrochová, Lucie Lichnovská a Vladimír Jindra. 

Komentáře

Nabídky práce

Práce v Rakousku

Hledáte práci v Rakousku? Mluvíte Německy? Máte praxi ve stavebnictví či řemeslech? Kontaktujte nás!
Kontakt: Irena Chaloupková
Tel.: 608825535
WWW: https://trummer.eu/cz/
E-mail: irena.chaloupkova@trummer.eu


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Leona Machálková zpívala pro Chomutováky a nejen pro ně :-)

ABBA!...

Přehrát video
Muzejní zahrada v Žatci a EHD 2021

Žatec před 600 lety v tanci....

Přehrát video