Žatec a krajinu žateckého chmele navštívil hodnotitel z Mezinárodní rady památek a sídel

Hedvika Mašková 2021-09-22 11:53:00

Žatec patří mezi lokality, které se snaží zapsat své kulturní bohatství na prestižní Seznam světového dědictví UNESCO. Žatecko přináší jedinečné svědectví o tradici pěstování chmele a jeho zpracování ve venkovských a městských stavbách. Letos byl zahájen komplexní hodnotící proces, jehož výsledek bude znám s největší pravděpodobností v létě roku 2022. V týdnu od 31. srpna navštívil Žatec a krajinu žateckého chmele hodnotitel Mezinárodní rady památek a sídel (ICOMOS) Helmut Albrecht. Jeho úkolem bylo ověřit a na vlastní oči vidět vše, co obsahuje nominační dokumentace a management plán.

,,Po příjezdu byl hodnotitel uvítán na radnici členy Steering Group a spolkem Chmelobrana Žatec. Celý následující den jsme strávili s panem profesorem prohlídkou komponenty jedna (Žatecká chmelařská oblast) z nominovaného statku, a to ve Stekníku, kde si prohlédl klasický způsob zpracování chmele, na statku chmelařského institutu viděl práci ve chmelnici, česání i sušení chmele. Jako zážitek nechyběl oběd z ešusu, tak jako to mají česáči chmele. Dále navštívil zámek, prohlédl si stavby spojené s historií chmele a také blízké Trnovany,“ sdělil našim novinám site manager pro koordinaci a přípravu vstupu města do UNESCO a zároveň žatecký místostarosta Jaroslav Špička.

Třetí den byl věnovaný městské komponentě skládající se z městské památkové rezervace Žatec, kde se množství měšťanských domů v centru pyšní doklady suše-ní chmele na půdách, ať už střešními otvory nebo specifickými krovy a půdami. Zpracovatelský boom chmele pak zastupuje Chmelařské předměstí, chráněné jako městská památková zóna s chmelařskými sklady, sirnými komorami, komíny a vilami chmelařských podnikatelů.

,,Při pochůzkách městem nechyběla návštěva Chmelařského muzea, Chrámu Chmele a Piva, známkovny chmele, synagogy, Mederova domu a Žateckého pivo-varu. Jedním z dnů byla také odpolední diskuse s veřejností ve staré papírně. Čtvrteční a páteční den byl věnován pře-vážně prací u stolu, probíhaly prezentace a diskuse o budoucnosti nominovaného statku, rozvojových projektech nebo zkoumáním územního plánu. Při rozlučkovém večeru jsme zhodnotili celý pracovní týden a rozloučili jsme se. Sobotní den měl pan profesor volnočasový, prohlédl si různá místa a akce v rámci Dočesné jinak,“ doplnil Jaroslav Špička.

Město Žatec a památky spojené se zpracováním chmele byly již v roce 2007 za-psány na takzvaném Indikativní seznam ČR, který shromažďuje potenciální uchazeče na zápis na Seznam světového dědictví (UNESCO). V roce 2015 – 2016 se na tomto tzv. čekatelském (indikativním) seznamu uvolnilo první místo pro Žatec a následně začalo zpracování nominace Žatec – město chmele. Tato nominace byla Centrem světového dědictví uznána jako jedinečná připomínka chmelařského dědictví, která na Seznamu UNESCO zatím není zastoupena, nicméně byla ČR vrácena zpět k přepracování, aby se v nominaci odrazil celý příběh chmele, nejen jeho zpracování, ale i pěstování v krajině obklopující Žatec. V roce 2019 proběhlo proto několik expertních misí a porad, kdy se jednalo o vymezení hranice nominovaného statku, tak aby odrážel i krajinný kontext s chmelnicemi. Výsledkem bylo vytvoření krajinné komponenty, která vyvažuje městské zpracovatelské prostředí, krajinná komponenta se nachází na Steknicku a je reprezentovaná chmelnicemi, na kterých hospodaří Chmelařský institut. V minulém roce probíhalo intenzivní zpracování doku-mentace včetně překladu do angličtiny a dne 18. ledna tohoto roku byla nominace podepsána ministrem kultury a odeslána Centru světového dědictví. Výsledek a doporučení k zápisu na Seznam světového dědictví bude znám v létě roku 2022. 

Komentáře

Nabídky práce

PROVOZNÍ

Kamarád-LORM (Zeyerova 859, Žatec) hledá PROVOZNÍHO Popis: - Vedení týmu provozních zaměstnanců - Osobně zajišťuje stravovací provoz organizace - Vede agendu skladu a stravovacího provozu - Spolupracuje na provozu sociálně terapeutické kavárny Nástup možný květen/2022 Směnnost: osmihodinová pracovní doba Místo výkonu: Domov pro osoby se zdravotním postižením - Zeyerova 859 - Žatec Benefity: 5 týdnů dovolené, FKSP 8000,- za rok (po roce v organizaci), závodní stravování Požadujeme: maturita, řidičský průkaz, práce na PC, čistý trestní rejstřík Platové zařazení: 8 platová třída, stupeň dle praxe + osobní ohodnocení po zkušební době Kontakt: životopis posílejte na UVEDENÝ E-MAIL do 10.6.2022
E-mail: reditel@kamarad-lorm.cz


PRACOVNÍK OSTRAHY

Civilní bezpečnostní služba přijme PRACOVNÍKY OSTRAHY. Vhodné pro osoby se ZPS. Náborový příspěvek pro ZTP ve výši 5000,- Kč.
Tel.: 608 313 199


ELEKTRIKÁŘ/KA

BRABEC Vzduchotechnika - volná pracovní pozice ELEKTRIKÁŘ pro provoz ve Veleticích na HPP, nástup možný ihned.
Tel.: 732 462 781
WWW: https://www.brabec-vzt.cz/volne-pozice


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Želeč 2022: Svatojánská pouť a Buty

No tak co, tak co, tak co... Vždycky si přál, až bude popel i s kytarou, hou, vodou ať plavou, jen žádný hotel s křížkem nad hlavou...

Přehrát video
Rodinné zápolení s Hugem v Žatci

Tentokrát v Kapucínské zahradě - v rámci oslav 150 let dobrovolných hasičů v Žatci :-)

Přehrát video