Buďme na jedinečnost našeho kraje pyšní, říká kandidát do sněmovny Michal Kučera

Redakce 2021-09-22 16:08:47

,,Náš kraj i Česko změníme jedině SPOLU“. To je motto volební koalice pro volby do Poslanecké sněmovny. Za Ústecký kraj do sněmovny kandiduje Michal Kučera z Loun, současný předseda TOP 09 v Ústeckém kraji, dlouholetý zastupitel města Louny a od října loňského roku také krajský radní, který zodpovídá za regionální rozvoj, zemědělství a venkov.


Michal Kučera již poslancem byl a podle statistik dokonce tím nejpracovitějším z našeho kraje. Usiloval například o to, aby z vydobytého hnědého uhlí a štěrkopísků zůstávalo u nás v kraji víc peněz. ,,Při práci ve sněmovně chci dávat vědět, že náš kraj je pestrá část Česka, ve které žijí šikovní a podnikaví lidé. Chci přimět vládu, aby obnově našeho kraje věnovala mimořádnou pozornost. Ve spolupráci s místními patrioty a patriotkami se už teď snažím tvořit lepší pověst kraje, než je mediální zkratka o zanedbané periferii,“ říká M. Kučera.

Vystudovaný báňský inženýr a ekonom se celý život pohybuje v mezinárodním byznysu, často jako krizový manažer. ,,Několik firem jsem už postavil na nohy. Byznys a politika jsou sice jiné disciplíny, ale rozlišování podstatných úkolů od těch podružných, organizační schopnost a manažerské návyky se hodí ve firmě stejně jako v parlamentu,“ dodal. Jak vnímá Ústecký kraj a jak se chce za jeho rozvoj prát, si přečtěte v první části rozhovoru.

Lídr Pirátů Ivan Bartoš Ústecký kraj přirovnal k zaostalému Rumunsku. Jak náš kraj vnímáte Vy?

Potěšilo mě, jak se lidi z našeho kraje proti tomu nešťastnému výroku ozvali. Znovu se ukázalo, že povídačky o tom, že tu žijí lidi bez vztahu k místu, už dávno neplatí. Takže na rozdíl od mnohých politiků nebo filmařů, kteří rádi šíří napínavé příběhy o temném kraji, vidím, že sever je originální kout Česka plný patriotů. Řadím se mezi ně.

Sever Čech byl dlouho vnímán jako zaostalý, jak je na tom podle Vás?

S koncem uhlí nás čeká mnoho výzev a změn. Pokud chceme, aby to byly změny úspěšné, zaměřme se taky na silné stránky. Osobně o našem kraji mluvím hezky, zdůrazňuji jeho jedinečnost. Když budeme dokola opakovat, jak je to u nás hrozné, utopíme se v tom a nikam se neposuneme. Kombinace divoké a krásné přírody, industriální krajiny a památek, to se jen tak někde nevidí. Pracujme s tím třeba při budování turistické infrastruktury a buďme na tu jedinečnost pyšní.

Ústecký kraj je stejnou součástí naší republiky, jako každý jiný, proč si to často ,,ti nahoře“ nemyslí?

Jak píšu na svém webu, někdy se o nás mluví jako o vzdálené zaostalé kolonii. A bohužel současná vláda se k nám i tak chová. Babiš třeba prošustroval miliardy korun z Fondu národního majetku, které byly určeny na sanaci ekologických škod. To by si nikdo předtím nedovolil. Ještě jako poslanec jsem navrhl, aby z vydobytého hnědého uhlí a štěrkopísku u nás v kraji zůstávalo víc peněz. Vláda byla proti a vládní poslanci taky. Když se tu premiér nebo ministři ukážou, naslibují hory doly, ale skutek utekl. Zkrátka v malostranských palácích je od nás málo skutečných patriotů, kteří by bojovali za svůj kraj. To bych chtěl změnit. Je na voličích, aby dobře vybrali.

Za náš kraj se tedy ve sněmovně nikdo ,,nepere“. Chtěl byste tuto roli převzít?

Poslance do sněmovny vysílají voliči a voličky z kraje, takže považuji za samozřejmost, že pracuji nejen pro stát, ale i pro svůj kraj. Je ale potřeba, aby to zvolení kolegové a kolegyně z kraje měli podobně, aby se nás za sever Čech pralo víc. Tohle umí Ostraváci - když jde o sever Moravy, dokážou spolu-pracovat a hlasují bez ohledu na stranickou příslušnost. Moc si přeji, aby takovou par-tu namíchali i voliči z Ústeckého kraje.

Jste manažer, který pomáhá postavit firmy zpět na nohy, daří se to i Ústeckému kraji?

Řídit stát nebo kraj jako firmu nelze, jsou to jiné disciplíny. K ozdravení firmy stačí jeden krizový manažer a dobrý tým. Do rozvoje kraje musí být ale zapojeno mnohem víc lidí, a ty tu naštěstí máme. Jako krajský radní pro regionální rozvoj a venkov jsem v posledních měsících potkal stovky místních živnostníků, podnikatelů, sedláků, lidí ze spolků a neziskovek a dalších, kterým na našem kraji záleží. Takže už zbývá jen to, aby nová vláda pochopila, že musí víc pomoci regionu, kde se po desetiletí zatápěly uhelné kotle, aby třeba i na Malé Straně měli elektřinu a světlo.

Jaká pozitiva kraje byste vyjmenoval, čím byste do něj potencionální obyvatele nalákal?

Jsem tramp a mám místní přírodu prochozenou křížem krážem - to je nekonečné bohatství, kvůli kterému stojí za to tady žít. Ve většině měst u nás na severu máme krásnou přírodu doslova za rohem. A pak jsou tu i pěkná a živá města, zemědělský venkov, kde sílí místní produkce a z mnoha míst kraje to máte blízko do Prahy i Drážďan nebo Berlína. Náš kraj čeká razantní přechod od uhelné energetiky k novým odvětvím nebo budování turistické infrastruktury - takže je to skvělé místo pro všechny, kdo se chtějí na tak dynamických proměnách podílet. Rozhodně tu není a nebude nuda, je to kraj příležitostí, kde jsou vítány dobré nápady aktivních lidí.

Klasický ,,Severočech“, jaký je to člověk?

Každý je originál a nechci házet Severočechy do jednoho pytle. Ale myslím, že v přímočarosti se můžeme leckdy měřit s Ostraváky. Poslední dobou vnímám hlavně ten rostoucí patriotismus, a to mě vážně těší. Takže jo, jsme patrioti.

Z podnikatelského hlediska, jak by vláda mohla našemu kraji pomoci?

Úplně by stačilo, kdybychom pracovali v prostředí, které se nebude měnit z měsíce na měsíc. Kdyby všechna nová pravidla by-la jasná, jednodušší, abychom nepotřebovali armádu právníků. Velký problém vidím v tom, jak moc daníme práci – lidi pak mají méně peněz a práce je paradoxně taky mé-ně. Nemusíme vymýšlet žádné složitosti – prakticky ihned se dá změnit přístup úřadů, aby místo zaklekávání a šikany byly pro podnikatele oporou. Chci taky podpořit zrychlení odpisů, aby firmy více investovaly do svého rozvoje a nových pracovních míst.

Hodně se mluví o Ústeckém kraji bez elektráren? Jde si to představit…?

Nejde jen o to, aby lidi, kteří zde žijí, měli práci. Jde o to, aby měli kvalitní práci. Že pálení uhlí končí a už moc nedává smysl, víme docela dlouho. Musíme počítat s tím, že se náš kraj změní. Peníze se už na kraji nerozkrádají, takže hlavní úkol bude spojit šikovné lidi a připravit smysluplné projekty, které opravdu zlepší život v našem kraji. Proto se snažím podporovat všechny ty skvělé regionální výrobky, služby, firmy, které zde máme a za kterými stojí lidé, kterým to není jedno.

Jak vnímáte venkov našeho kraje, je něco, co výrazně brání jeho rozvoji?

Venkovů je tu hned několik. Jsou to horské obce, ty v blízkosti dolů, zemědělský jih kraje, Šluknovský výběžek nebo velmi malé obce, které nemají ani dost peněz na spolufinancování dotací. Všude řeší jiné obtíže a ze svých návštěv po kraji vím, že téměř všude mají dobré plány rozvoje. Takže jen stačí, aby stát začal splácet svůj historický dluh vůči našemu kraji a poslal potřebné finance. V mé gesci krajského radního jsou dotace na menší venkovské projekty, my u nás se dost snažíme, aby se na venkově žilo lépe. Pomoc státu ale musí být mnohem vyšší než doposud.

,,Doba covidová“. Jak jste ji vnímal? Jak moc podle Vás ovlivnila životy lidí a rodin?

Těším se, až začneme znovu řešit jiná témata než covid. Bohužel se projevilo, že mít populistického chaota v čele vlády může stát i lidské životy, když přijde krize. A ta bohužel přišla. Úkolem nové vlády bude spojit obyvatele Česka, které rozdělila covidová témata. Na obnovu země po covidu dostaneme miliardy z EU, tak se všichni snažme, ať z covidové krize vyjdeme úspěšně.

Dokončení rozhovoru najdete v dalším čísle týdeníku. (PI)


Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

OPERÁTOR VÝROBNÍ A BALÍCÍ LINKY S OBSLUHOU VZV, ŘIDIČ ZEMNÍCH STROJŮ, PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ

KERAMOST, a.s. (Žatecká 1899/25, 434 30 Most) na provoze Prunéřov hledáme zaměstnance, u vybraných pozic nabízíme náborový příspěvek až 50 tisíc: OPERÁTOR VÝROBNÍ A BALÍCÍ LINKY S OBSLUHOU VZV - směnný provoz. ŘIDIČ ZEMNÍCH STROJŮ - KOLOVÝ NAKLADAČ - směnný provoz (při absenci potřebné skupiny průkazu řidiče ZS si je u nás doděláte), NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVĚK 50 000,- Kč, volejte p. Laitla - 723 742 401, e-mail: laitl@keramost.cz. PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ (s vyhl. č. 50/1978 Sb. paragraf 6) - směnný provoz, NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK 30 000,- Kč, volejte pana Zemana - 476 133 314, e-mail: zeman@keramost.cz. Výhody pro zaměstnance: 5 týdnů dovolené, stravenkový paušál, věrnostní přídavek horníků, příspěvek na doplňkové penzijní spoření a soukromé životní pojištění, zajištěna doprava do zaměstnání, odměny za pracovní a životní jubilea, možnost dalšího vzdělávání, udržování a zvyšování kvalifikace.
Tel.: 777 159 235
E-mail: ulrychova@keramost.cz


VEDOUCÍ FARMY/HLAVNÍ AGRONOM

Pro zemědělskou farmu vybavenou moderní technikou a provozující rostlinnou výrobu na cca 3 000 hektarech polí, hledáme vhodného kandidáta na pozici - VEDOUCÍ FARMY SPOJENOU S FUNKCÍ HLAVNÍHO AGRONOMA, popř. hledáme pouze hlavního agronoma. Pěstujeme pšenici, řepku a hrách. Nabízíme nadstandardní finanční podmínky a možnost seberealizace. Více informací po telefonu či osobně. Lokalita: Podbořany.
Tel.: 603294756
E-mail: zemedelec55@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Železniční most na trati Plzeň - Žatec je demontován

Včera ráno došlo k demontování druhé části mostu přes Ohři. Samotná demontáž začala kolem 8 hodiny a skončila kolem 10 hodiny. Konstrukce vážila asi 500 tun.

Přehrát video
Libořická pouť 2022 a Flying Boys z Kolína

Propojení diváka s akcí plnou adrenalinu, komedie a sportovní gymnastiky. To je skupina gymnastů, kteří bavili v sobotu i diváky v Libořicích. Tady je jen malý kousek vystoupení v sobotu 6. 8. 2022 :)

Přehrát video