Trafičku na Nádražních schodech obléhá lešení. Majitel chce stavbu vrátit do původního stavu

Hedvika Mašková 2021-10-13 10:40:00

Budete-li mít cestu ulicí Nádražní schody, zjistíte, že je ikonický hrázděný stánek obestavěn lešením. Stav nejmenší žatecké kulturní památky byl havarijní a bylo potřeba její chátrání, co nejdříve zastavit. Nový majitel Daniel Černý, který v Žatci vlastní i synagogu, se tedy před pár dny pustil do prvotních oprav.

,,Teď musíme nejprve odstranit střešní krytinu, abychom zjistili, jak vypadají dřevěné trámy pod ní. Částečně již vidíme, že je velká část degradovaná, shnilá. Bude tedy muset dojít k výměně. Samozřejmě trámy, co jsou zdravé, budeme jen ošetřovat a repasovat,“ vysvětlil první pracovní postupy na bývalém prodejním kiosku na Nádražních schodech Daniel Černý a doplnil: ,,Krytina se poté vrátí zpátky, aby stavba neztratila ducha své doby. Část tašek sice již dříve ze střechy popadala, ale nám se podařilo získat vel-mi podobnou krytinu stejné barvy.“

Je pravdou, že se na hrázděné stavbičce podepsal zub času a také nedostatečná péče předchozích majitelů. O to větší výzvou je pro Daniela Černého její záchrana. ,,Jsem z toho vždycky smutný, protože jsem starých domů opravil celou řadu. Vím, že domu stačí dát běžnou údržbu a péči a nikdy nedojde do tak špatného stavu. Je třeba si uvědomit, že vlastnit nemovitý majetek je velká zodpovědnost a je potřeba do něj nějaké peníze zpátky investovat,“ podotkl majitel nejmenší žatecké kulturní památky, jehož přáním je zachovat stavbu pro další generace.      

Co se týče využití historického prodejního stánku v budoucnosti, o něm není současný majitel zatím rozhodnut. ,,Ještě máme čas vymýšlet. Rád bych ale, aby bývalý kiosek ožíval při veřejných akcích, jako například naposledy při Žateckých dvorcích, kdy bylo možné nejenom nahlédnout dovnitř budovy, ale shlédnout instalaci dvou místních floristek,“ sdělil Daniel Černý, který chce stavbě vrátit co nejvíce původní ráz, aby nevypadala jako nově vystavený dům.

Práce jsou teprve na samém počátku. Majitel již jejich postup konzultuje a provádí s pokrývači, zedníky, truhláři i tesaři, kteří na stavbičce především naleznou využití. Drobná architektura totiž vyniká svým náročným architektonickým ztvárněním a řemeslným provedením, kterému dominuje řezbami bohatě zdobená hrázděná a krovová konstrukce.

Komentáře

Nabídky práce

ŘIDIČ AUTOPŘEPRAVNÍKU

Rodinná firma s provozovnou v Kryrech přijme ŘIDIČE AUTOPŘEPRAVNÍKU pro přepravu 8mi vozidel Nabízíme: Výplatu na konci týdne za odevzdanou práci, průměrný měsíční výdělek 55-65 000,- Kč, služební SIM pro neomezené volání s internetem, tablet s navigací, jízdy po EU vč. Švýcarska, VÍKENDY DOMA! Požadujeme: ŘP. sk. C+E, platný profesní průkaz, čistý trestní rejstřík, zodpovědné a slušné chování. Jen pro vážné zájemce - PO-NE 8:00 - 16:00.
Tel.: 777 808 568


PRACOVNÍK/PRACOVNICE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

DPS Žatec hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO) na dobu určitou. Podmínka: minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou přiloženého životopisu zasílejte do 31. října 2021 na uvedený e-mail nebo adresu.
Kontakt: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec
E-mail: antoni@dpszatec.cz


PRACOVNICE NA EKONOMICKÉM ÚSEKU

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme PRACOVNICI na ekonomický úsek. Požadujeme SŠ vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme na ekonomický úsek ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICI. Požadujeme SŠ vzdělání, základní znalost účetnictví, komunikační schopnosti a znalost MS Office. Vhodné i pro absolventy. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video