Byl bych rád, aby se STAN podílelo na příští vládě

Redakce 2021-10-13 12:44:39

Říká senátor MUDr. Ivo Trešl, chirurg Masarykovy nemocnice Rakovník a kandidát hnutí Starostů a Nezávislých (STAN).

Lounsko/Rakovnicko (PI) – Právě rok uplyne v těchto dnech od zvolení nového senátora za volební obvod Louny, jenž zahrnuje i část Rakovnicka. Je jím chirurg Masarykovy nemocnice Rakovník a kandidát hnutí Starostů a Nezávislých (STAN) MUDr. Ivo Trešl. Při této příležitosti jsme se ho zeptali:

Vloni v říjnu jste byl zvolen do Senátu Parlamentu ČR za volební obvod Louny. Jaký byl rok, který od té doby uplynul?

Dobrý den. Musím říct, že uplynulý rok byl poměrně hektický. Musel jsem se postupně naučit a navyknout práci v Senátu, pochopit procesní a legislativní postupy. Dále jsem se chtěl věnovat i práci ve svém obvodu. Museli jsme zařídit senátní kancelář a další místa, kde je možno se sejít s občany v regionu. Zde mi hodně pomohli i starostové těch největších měst ve volebním obvodu, kteří mi buď doporučili prostory, kde je možno se sejít s lidmi, klidně třeba na radnicích. Jako senátor jsem se snažil a stále snažím potkat se, vyslechnout a usilovat o pomoc každému, komu z titulu své funkce pomoci mohu. V neposlední řadě jsem slíbil, že nezanevřu ani na medicínu, a proto musím vše skloubit i s prací v Masarykově nemocnici v Rakovníku. I proto byl uplynulý rok poměrně těžký.

Motto senátorské kampaně znělo „Zdraví na první místě“. Co se vám v této oblasti podařilo? A co naopak v Senátu nedopadlo podle představ?

Hlavně se mi podařilo najít model, jak vše kombinovat s prací v nemocnici, mohu tak léčit své pacienty. Uplynulý rok byl ve znamení covidu, takže i legislativní návrhy a novely zákonů, které mířily do Senátu, byly namířeny především tímto směrem. Jsem členem zdravotního výboru Senátu, který dle mého názoru pracuje velmi dobře a i od ostatních kolegů je cítit velká snaha o dohodu jak mezi sebou, tak i s předkladateli zákonů, což byli především rychle se střídající ministři zdravotnictví. A co se nepovedlo podle představ? Mrzí mne, že se nám nepodařilo zabránit některým zákonům, které jsou dle mého soudu minimálně kontroverzní, jako třeba velká novela stavebního zákona, pandemický zákon či ostře sledovaný daňový balíček.

Jak jste zmínil, v souvislosti s uplynulým rokem nelze pominout COVID-19. Máte s ním nějakou osobní zkušenost? A šla – při zpětném pohledu – vládní opatření organizovat nějak výrazně lépe?

Ano, zkušenost mám. Již na podzim loňského roku jsem onemocnění COVID-19 prodělal, ale naštěstí jen s mírnými příznaky. Bohužel jsem ale mohl i na našem oddělení (chirurgie v Rakovníku se změnila na covidovou JIP, pozn. red.) vidět i těžké průběhy nemoci mnohdy i s fatálním koncem. I proto jsem se později, když byla možnost, nechal očkovat. K otázce vládních opatření: Podle mě byla opatření velmi často přijímána pozdě, na můj vkus bylo hodně obětováno školství, když děti strávily skoro celý rok jen distanční výukou. Kontroverzní byly i některé kompenzační programy nebo nákupy ochranných pomůcek především v počátku pandemie. Ale na druhou stranu, po bitvě je každý generál. Pro všechny to byla nová a dříve nepoznaná situace. Přesto bych se já některými kroky či opatřeními inspiroval například v zahraničí a nesnažil se vymýšlet za každou cenu vlastní cestu. Více bych se soustředil i na lokální opatření na rozdíl od celorepublikových lockdownů s velkým dopadem na všechny.

Další heslo, které jste vloni v kampani použil, znělo „Politika semele ty, co se nechají“. Zkoušela vás už vysoká politika nějak „semlít“?

Musím říct, že stylem politiky s přístupem ostatních kolegů v Senátu jsem velmi mile překvapen. Z toho mám opravdu dobrý pocit. Jednotlivá řečnická vystoupení bývají věcná a mají logiku. Excesy, které se dějí v Poslanecké sněmovně, tak ty v Senátu určitě nehrozí. Samozřejmě, že ideově a politicky mohou být názory na věc různé, ale jejich prosazování jednotlivými kluby či senátory má kulturu. Zároveň jsem zatím nezažil, třeba od vedení STANu, nějaký příkaz, jak v které věci hlasovat. Vždy k zákonu vedeme věcnou vnitřní diskuzi se zvážením všech argumentů, ale konečné hlasování je pak na každém senátorovi, který se rozhodne dle svého svědomí.

Do dalších senátních voleb ve vašem obvodu zbývá pět let. Co nejpodstatnějšího byste během nich – realistickým pohledem vzato – rád stihl?

Byl bych velmi rád, kdyby se v průběhu následujících pěti let mohlo hnutí STAN společně s dalšími demokratickými stranami podílet na vládní politice, neboť se domnívám, že má České republice co nabídnout. V jejich řadách je mnoho talentovaných a rozumných politiků, kteří své schopnosti prokázali většinou již na komunální úrovni. A osobně chci i nadále pomáhat svému volebnímu obvodu. Chci bojovat za zachování zdravotní péče nejméně ve stávajícím rozsahu. Ale chci pomáhat i v dalších oblastech, jako je podpora dopravních staveb, školství, zemědělství, ale i ekologii a ochraně přírody. Rád bych i nadále pokračoval v návštěvách obcí a spolupracoval se starosty.


Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

PRACOVNÍK/PRACOVNICE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

DPS Žatec hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO) na dobu určitou. Podmínka: minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou přiloženého životopisu zasílejte do 31. října 2021 na uvedený e-mail nebo adresu.
Kontakt: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec
E-mail: antoni@dpszatec.cz


PRACOVNICE NA EKONOMICKÉM ÚSEKU

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme PRACOVNICI na ekonomický úsek. Požadujeme SŠ vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme na ekonomický úsek ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICI. Požadujeme SŠ vzdělání, základní znalost účetnictví, komunikační schopnosti a znalost MS Office. Vhodné i pro absolventy. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video