Kulturák soutěží o ekologického Oskara

Iva Ch. Růžičková 2022-06-09 12:39:38

Klášterec - Do soutěže Energy Globe, které se přezdívá ekologický Oskar, je zařazen také projekt rekonstrukce kulturního domu v Klášterci nad Ohří, který je vyprojektován a postaven v energetickém pasivním standardu.

To je u stavby z 50. let takové velikosti neobvyklé. Čím je ještě realizovaný návrh rekonstrukce architektů Heleny a Dalibora Borákových výjimečný? Součástí budovy je fotovoltaická elektrárna i vlastní vodní hospodářství. Z hlediska udržitelnosti imponuje zejména zásadní fakt, že se ji podařilo zachránit a nerozhodlo se o její demolici jako u množství obdobných objektů. Úspora energie, kterou nebylo nutno vynaložit na demolici, odvoz suti a hlavně na výrobu nových materiálů pro novostavbu, znamená podstatnou redukci emisí CO2. Celý úspěšný projekt může inspirovat ostatní při rozhodování, jak přistoupit citlivě k revitalizaci historických budov a přiklonit se k jejich zachování a využití pro budoucnost.

Soutěž Energy Globe každoročně oceňuje projekty, které šetří energii, chrání přírodu a jsou inspirací. Hlasovat pro vítězství rekonstrukce Kulturního centra v Klášterci nad Ohří v soutěži můžete na stránkách www.eon.cz.

„Sladit požadavky“

Kulturní dům v Klášterci nad Ohří byl slavnostně otevřen 8. ledna 2022. Přestavba byla realizována metodou „Design and Build“ společností Trigema Building, podle návrhu a specifikací týmu BORÁK ARCHITEKTI - Heleny a Dalibora Borákových, kteří zodpověděli následující otázky.

Co bylo na realizaci projektu přestavby nejnáročnější?

Sladit požadavky hygieny a požární bezpečnosti se snahou zachovat co největší část konstrukcí původního domu.

Co si můžeme představit pod metodou Design and Build?

Výběrové řízení je na dodavatele Projektu i Stavby. Vybírá se na základě již hotového návrhu - studie a specifikací funkcí a vlastností (to je to, co jsme dělali my), vybraná společnost si pak sama dělá projekty k povolení a k provádění. Investor si hlídá, aby byly dodrženy parametry, které byly podkladem k výběru.

Na jakém projektu právě nyní pracujete?

Na několika energeticky pasivních rodinných domech, na velkém pasivním a „udržitelném“ pavilonu soukromé nemocnice se vstupní halou do areálu, bufetem, jídelnou, velkokuchyní, prádelnou, lůžkovými odděleními pro pacienty a s byty pro lékaře, dále pak na komplexu víceúčelových domů s byty, obchody a kavárnou. 

Napsal(a): Iva Ch. Růžičková

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Podbořany - vánoční kamion Coca Cola

5. 12. 2022 kolem 17. hodiny :-)

Přehrát video
Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video