„Alzheimer centrum” nechceme, zní z kadaňského sídliště

Redakce 2022-11-16 08:08:00

Kadaň – Přestavba budovy Labyrintu (nebo dříve Merkuru) na sídlišti C v Kadani vyvolává emoce. Místní se bojí, že přijdou o oblíbené obchody, některým se nelíbí, že budou mít v blízkosti „Alzheimer centrum“, jak se budoucímu zařízení mezi lidmi přezdívá.

Debaty kolem osudu budovy občanské vybavenosti uprostřed sídliště se vedou dlouho. Dříve v budově fungovala hospoda, na kterou si místní stěžovali kvůli častému hluku. „Provozovatel se s námi odmítal bavit a nějak to řešit,“ říká starosta Kadaně Jan Losenický. Hospoda následně zkrachovala a majitel objektu, Jednota, hledal kupce. Toho se chytlo město a po jednáních budovu koupilo za šestnáct milionů korun.

Tehdejší starosta Kadaně Jiří Kulhánek avizoval, že v Labyrintu vznikne dům pro seniory se zvláštním režimem. Stručně popsáno se jedná o zařízení, ve kterém žijí staří lidé, kteří se potýkají s nějakou duševní poruchou, a proto potřebují náročnější péči. „Nic takového v Kadani nemáme a naši senioři jsou umístěni v různých zařízeních po kraji,“ uváděl tehdy Kulhánek s tím, že takových lidí bude dále přibývat.

Nové vedení radnice v záměru pokračuje. To vyvolává protesty u některých obyvatel sídliště. V Labyrintu totiž sídlí oblíbené prodejny - večerka, zastavárna s výdejnou balíků či drogerie. A kvůli záměru města se musí obchody vystěhovat. Místní proto podepisují petici, aby město od záměru ustoupilo. Vedení města se už několikrát s obyvateli „Céčka“ sešlo. „O tom, že se existuje petice, víme, zaznělo to i na zastupitelstvu. Zatím jsme její obsah neviděli, tak přesně nevíme, co v ní je. Má to ale být nesouhlas se zřízením domu se zvláštním režimem,“ uvedl minulý týden starosta Kadaně Jan Losenický.

Dodává, že radnice ze záměru ustupovat nechce. „Situaci řešíme. Nájemcům budovy jsme sehnali a nabídli prostory, které jsou do padesáti metrů vzdušnou čarou od nynějšího místa. Takže obchody zůstanou na sídlišti,“ vysvětluje. Domov se zvláštním režimem totiž využije celou budovu včetně zahrady.

Do přestavby, která by vyšla zhruba na sto milionů korun, se město pustí pouze tehdy, když se podaří získat dotaci. Zařízení by provozovala současná městská organizace, která má na starosti domov pro seniory. V domově by mělo být něco přes třicet lůžek. Domov se zvláštním režimem funguje například U Dubu v Jirkově nebo v centru Žatce. (rod)

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

25. Zimní bitva v Podbořanech

Odehrála se 28. ledna 2023. Účast byla veliká...

Přehrát video
U Orloje - ochutnávka piv Žateckého pivovaru

Martin Kec ze Sedmého schodu, provozujícího nový Žatecký (mini)pivovar pozval 25. ledna znalce i laiky na ochutnávku Žatecké 11, Sedmého schodu, Plavčíka či nového speciálu APA...

Přehrát video