Starosta zůstává jaderným aktivistům navzdory

Jan Vnouček 2012-08-31 00:40:00

Lubenec – Dva ku dvěma. Takovým výsledkem – řečeno sportovní terminologií – skončilo poslední zasedání lubeneckého zastupitelstva. Obecní poslanci na něm ve dvou případech podrželi svého starostu a ve dvou vyhověli přáním občanského sdružení SOS Lubenec, které vystupuje proti plánům vybudovat u Lubence úložiště radioaktivního odpadu.

Předně jednomyslně podrželi ve funkci starostu Bohumila Peterku. Odmítli tak výzvu aktivistů, aby zvážili jeho další setrvání na radnici kvůli prosazování jaderného úložiště a údajně příliš těsné spolupráci se Správou úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).
„Já jsem proti úložišti, starosta je pro něj, ale přesto ho ve funkci podporuji. Otázku úložiště vyřešilo referendum. A je hloupost někoho odvolávat kvůli jinému názoru,“ podpořil Peterku lubenecký místostarosta Jiří Chaloupecký.
V případě revokace usnesení zastupitelstva č. 369/12 z letošního 1. února, kterým podmíněně povolilo průzkumné geologické práce k úložišti v lokalitě Čertovka, všichni zvolení zástupci respektovali jednoznačný výsledek místního referenda a jednomyslně své tolik kritizované rozhodnutí bez dlouhých řečí zrušili.
Dalším požadavkem členů SOS Lubenec bylo, aby zvolení zástupci obce vypověděli smlouvu, kterou pronajali prostory obecní knihovny pro informační centrum SÚRAO. Kritici svou výzvu zdůvodnili tím, že státní agentura údajně podává lživé informace a po odmítavém výsledku referendu ztrácí jeho informační středisko v Lubenci smysl. „Já bych to nerušil, platí nám za nájem ročně 105 000 Kč, včetně energií. Celkové roční energetické náklady na provoz kulturního domu jsou 250 000 Kč, takže nám na to vlastně velkou částí přispívají. Navíc do opravy a úpravy prostor investovali 512 000 Kč, takže při výpovědi bychom museli asi poměrnou část uhradit. Taky tam koupili počítače a děti tam na nich mají veřejný internet zdarma,“ postavil se proti této výzvě starosta a přesvědčil tím své kolegy v zastupitelstvu. Kromě Jitky Holé, která je v knihovně zaměstnána na částečný úvazek a kvůli možnému střetu zájmů nehlasovala, ostatní hlasovali pro pokračování nájemní smlouvy.
Protijaderní bojovníci si ale přece jen připsali ještě jeden úspěch. Zastupitelé se totiž postavili proti záměru SÚRAO pronajmout si 25. října sál kulturního domu a uspořádat tu mezinárodní konferenci na téma hlubinné úložiště.
Důsledný předseda sdružení SOS Lubenec Pavel Pavlík navíc požadoval, aby zastupitelé zrušili ještě usnesení č. 281/08 z února 2008, kterým povolili vstup SÚRAO do lokality. K tomu již ale nedošlo, protože to nebylo v programu jednání.
Závěrem ještě Jitka Kantová, také ze sdružení, poděkovala zastupitelům za revokaci usnesení a za to, že pochopili, že všechna aktivita byla namířena pouze proti záměru vybudovat úložiště. Ostrá reakce dalších přítomných občanů na její slova ale svědčila o tom, že mezilidské vztahy v Lubenci jsou patrně trvale narušeny.

 

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

Práce v Rakousku

Hledáte práci v Rakousku? Mluvíte Německy? Máte praxi ve stavebnictví či řemeslech? Kontaktujte nás!
Kontakt: Irena Chaloupková
Tel.: 608825535
WWW: https://trummer.eu/cz/
E-mail: irena.chaloupkova@trummer.eu


ELEKTROMECHANIK ÚDRŽBY - CIE Praga Louny

Mzda až 43.000 Kč. Týden dovolené navíc, příspěvek na stravování, penzijní připojištění, firemní tel. tarify, motivační příspěvek, bonusy k pracovním a životním jubileím, příplatky za práci ve svátek, o sobotách a nedělích, za práci v noci a přesčas. Požadavky: vyučen v oboru elektro; odborná způsobilost dle vyhl. 50/78 Sb. § 6, 7; čtení elektrotechnických schémat.
Kontakt: Ivana Pelcová
Tel.: 731430762
E-mail: ipelcova@cieautomotive.com


Dělník do dřevovýroby - Radonice u Kadaně

Přijmu dělníka do dřevovýroby v Radonicích u Kadaně. Obsluha strojů, tlučení palet. Výhodou řidičský průkaz na vysokozvižný vozík.
Tel.: 474397131


Účetní města Blšany

Starostka Města Blšany vyhlašuje výběrové řízení na obsazení pracovního místa ÚČETNÍ MĚSTA na dobu neurčitou. Bližší informace na https://www.blsany.cz/ nebo přímo o starostky města.
Kontakt: Ing. Dagmar Břehovská
Tel.: 607838441
WWW: https://www.blsany.cz/assets/File.ashx?id_org=578&id_dokumenty=2044


Práce v Německu na pracovní smlouvu

Hledáme zaměstnance na stavební práce do Německa - Mnichov a okolí, později práce i v Lipsku. Dlouhodobě, s placeným ubytováním, na pracovní smlouvu. Mzda pro jednotlivé profese za 8 hodin práce denně: Zedník: 1.900 EURO čistého Betonář: 2.000 EURO čistého Přidavač: 1.652 EURO čistého V případě vyššího počtu odpracovaných hodin se mzdy navyšují. Výplata každý 14 dní. Výhodou řidičský průkaz a znalost německého jazyka, ani jedno však není podmínkou. NABÍDKA PLATÍ PRO CELOU ČR!
Tel.: 602588686

Poslední videa

Leona Machálková zpívala pro Chomutováky a nejen pro ně :-)

ABBA!...

Přehrát video
Muzejní zahrada v Žatci a EHD 2021

Žatec před 600 lety v tanci....

Přehrát video