Biománie došla i ke chmelařům. Sklízeli biochmel

Veronika Salášková 2012-09-03 23:00:00

Žatecko – První chmelaři začali letošní úrodu česat od 16. srpna. Během uplynulého týdne se pak sklizeň rozběhla u všech pěstitelů chmele v Čechách a na Moravě. Letos poprvé sklidí také certifikovaný biochmel. Pěstování chmele ovlivňovalo, podobně jako v loňském roce, počasí. Nejvíce se na letošní úrodě podepsal průběh zimy, kdy v únoru Česko zasáhly velice silné mrazy, a měsíce květen a červen sucho. Srpen pak ovlivňovaly vysoké teploty a podprůměrný úhrn srážek.

Předběžný odhad sklizně a ploch, prezentoval Svaz pěstitelů chmele na začátku srpna, při příležitosti Dne otevřených dveří na Účelovém hospodářství Stekník. „Plocha chmele je dle odhadů 4.371 ha. Přibližně na 47 ha je pěstován chmel na nízkých konstrukcích,“ vypočítal Michal Kovařík tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR.
Letošní úroda je v porovnání s loňskou očekávána nižší. Bude však oproti ní mít jednu novinku.
„Letošní rok je výjimečný tím, že v České republice bude probíhat první sklizeň biochmele s certifikací. Čeští producenti chmele jsou tak schopni nabídnout pivovarům odrůdu Žatecký poloraný červeňák z ekologického režimu pěstování. Tím se mohou zařadit mezi desítku producentů biochmele ve světě,“ sdělil tajemník Kovařík. Celkem pěstuje chmel v České republice 127 pěstitelů.
Sklizeň chmele začíná v závislosti na délce vegetační doby odrůdy Žatecký poloraný červeňák. Dále pokračuje s odrůdami Agnus, Premiant, Bor a Harmonie. Jako poslední obvykle chmelaři sklízejí odrůdu Sládek. K největším chmelařským obcím patří na v Žatecké chmelařské oblasti Kněževes, Ročov, Kolešovice, Běsno a Nesuchyně.

 

Komentáře

Nabídky práce

TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

25. Zimní bitva v Podbořanech

Odehrála se 28. ledna 2023. Účast byla veliká...

Přehrát video
U Orloje - ochutnávka piv Žateckého pivovaru

Martin Kec ze Sedmého schodu, provozujícího nový Žatecký (mini)pivovar pozval 25. ledna znalce i laiky na ochutnávku Žatecké 11, Sedmého schodu, Plavčíka či nového speciálu APA...

Přehrát video