Mladí Američané opravují v Lounech kostel

Dana Studničková 2011-06-17 00:03:00

Louny – Dvojjazyčné bohoslužby v češtině a angličtině zahájily 5.6. v Evangelickém kostele (Č. Bratří 1510) návštěvu amerických dobrovolníků, studentů Martin Luther High School, církevní střední školy v Greendale ve Wisconsinu.

Po bohoslužbách, následovalo posezení s pohoštěním na farní zahradě, tentokrát však pojaté jako lehký oběd. Zahraniční hosté projevili živý zájem o českou historii a především o vzpomínky střední a starší generace, která zažila jak nacistickou okupaci, tak časy komunismu.
Návštěva v evangelickém sboru, čítajícím zhruba třicet členů, byla pro naše hosty zcela novou zkušeností. Ve Spojených státech chodí každou neděli do kostela 30–40 % obyvatel, 76% obyvatel se hlásí ke křesťanství, 51% k evangelickému, 25% ke katolickému. V kostele, kteří doma navštěvují naši hosté, se každou neděli sejde kolem tisícovky lidí. Být křesťanem se považuje za samozřejmé a čirý atheismus je v americkém prostředí spíše zvláštností.
V pondělí začal našim hostům pracovní týden, natírali oprýskaná okna Evangelického kostela, do kterého již začínalo horní řadou za silných dešťů zatékat. Ač pro ně práce s horkovzdušnou pistolí, bruskou a sklářským tmelem byla něčím novým (nebo spíše něčím na způsob „starého řemesla“), zhostili se jí velmi dobře a s viditelnou chutí. Jedním z nejzajímavějších zážitků pro ně byl objev kosy ve farním sklepě – tento nástroj znali jen z historických filmů a obrázků smrtky. Přesto jsou naši hosté lidmi nám docela kulturně blízkými. Kořeny a někdy dokonce i příjmení většiny z nich sahají do střední Evropy a s tím i přístup k rodinnému životu, výchově. V mnohých jejich domovech se třeba dodnes připravují pokrmy jako rebarborový koláč a pod.
Část času strávili naši hosté v hodinách angličtiny na ZŠ J. A. Komenského, setkali se také se studenty lounské obchodní akademie a vůbec jejich pozdní odpoledne patřila procházkám a rozhovorům s nejen mladými lidmi z Loun.
Naši hosté hluboce oceňovali vlídné prostředí evangelického sboru, českou kuchyni a pohostinnost obecně, kterou zažili v domácnostech mnoha lidí mimo náš sbor, kteří je k sobě domů pozvali. Evangelický sbor děkuje všem, kteří nám ochotně a vydatně pomohli s uskutečnění této oboustranně zajímavé návštěvy.

Komentáře

Nabídky práce

PRACOVNÍK/PRACOVNICE VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ

DPS Žatec hledá do svého týmu PRACOVNÍKA/PRACOVNICI VÝCHOVNĚ NEPEDAGOGICKÝCH ČINNOSTÍ (ERGO) na dobu určitou. Podmínka: minimálně středoškolské vzdělání, vítáno vzdělání v oboru ergoterapie. Přihlášky formou přiloženého životopisu zasílejte do 31. října 2021 na uvedený e-mail nebo adresu.
Kontakt: Domov pro seniory, Šafaříkova 852, 438 01 Žatec
E-mail: antoni@dpszatec.cz


PRACOVNICE NA EKONOMICKÉM ÚSEKU

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme PRACOVNICI na ekonomický úsek. Požadujeme SŠ vzdělání, komunikační schopnosti a komplexní znalost účetnictví. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICE

Stavební bytové družstvo Chomutov přijme na ekonomický úsek ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNICI. Požadujeme SŠ vzdělání, základní znalost účetnictví, komunikační schopnosti a znalost MS Office. Vhodné i pro absolventy. Přihláška musí obsahovat strukturovaný profesní životopis. Přihlášky posílejte pouze na e-mail.
E-mail: dostal@sbdcv.cz


TURISTICKÝ PRŮVODCE

Chrám Chmele a Piva v Žatci přijme PRŮVODCE 1. Na hlavní pracovní poměr 2. Na dohodu pro pravidelnou výpomoc (vhodné i pro aktivní seniory, studenty, osoby na mateřské/rodičovské) Požadujeme ochotu pracovat o víkendech a svátcích, cizí jazyk výhodou. 5 týdnů dovolené, platové ohodnocení dle legislativy. Nástup možný ihned.
E-mail: havelka@chchp.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz

Poslední videa

Nová prodejna Normy v Podbořanech - stavba už má střechu

Nakoukli jsme na staveniště, kde vyrůstá nová prodejna řetězce Norma. Středa 6. 10. Právě skončil kontrolní den...

Přehrát video
Moštárna v Podbořanech: jak se dělá mošt

Nahlédli jsme do městské moštárny v Podbořanech, kde dva Honzové pracovali na výrobě moštu pro Martina, Martinu a jejich kolegy z Mostu (y)

Přehrát video