Mladí Američané opravují v Lounech kostel

Dana Studničková 2011-06-17 00:03:00

Louny – Dvojjazyčné bohoslužby v češtině a angličtině zahájily 5.6. v Evangelickém kostele (Č. Bratří 1510) návštěvu amerických dobrovolníků, studentů Martin Luther High School, církevní střední školy v Greendale ve Wisconsinu.

Po bohoslužbách, následovalo posezení s pohoštěním na farní zahradě, tentokrát však pojaté jako lehký oběd. Zahraniční hosté projevili živý zájem o českou historii a především o vzpomínky střední a starší generace, která zažila jak nacistickou okupaci, tak časy komunismu.
Návštěva v evangelickém sboru, čítajícím zhruba třicet členů, byla pro naše hosty zcela novou zkušeností. Ve Spojených státech chodí každou neděli do kostela 30–40 % obyvatel, 76% obyvatel se hlásí ke křesťanství, 51% k evangelickému, 25% ke katolickému. V kostele, kteří doma navštěvují naši hosté, se každou neděli sejde kolem tisícovky lidí. Být křesťanem se považuje za samozřejmé a čirý atheismus je v americkém prostředí spíše zvláštností.
V pondělí začal našim hostům pracovní týden, natírali oprýskaná okna Evangelického kostela, do kterého již začínalo horní řadou za silných dešťů zatékat. Ač pro ně práce s horkovzdušnou pistolí, bruskou a sklářským tmelem byla něčím novým (nebo spíše něčím na způsob „starého řemesla“), zhostili se jí velmi dobře a s viditelnou chutí. Jedním z nejzajímavějších zážitků pro ně byl objev kosy ve farním sklepě – tento nástroj znali jen z historických filmů a obrázků smrtky. Přesto jsou naši hosté lidmi nám docela kulturně blízkými. Kořeny a někdy dokonce i příjmení většiny z nich sahají do střední Evropy a s tím i přístup k rodinnému životu, výchově. V mnohých jejich domovech se třeba dodnes připravují pokrmy jako rebarborový koláč a pod.
Část času strávili naši hosté v hodinách angličtiny na ZŠ J. A. Komenského, setkali se také se studenty lounské obchodní akademie a vůbec jejich pozdní odpoledne patřila procházkám a rozhovorům s nejen mladými lidmi z Loun.
Naši hosté hluboce oceňovali vlídné prostředí evangelického sboru, českou kuchyni a pohostinnost obecně, kterou zažili v domácnostech mnoha lidí mimo náš sbor, kteří je k sobě domů pozvali. Evangelický sbor děkuje všem, kteří nám ochotně a vydatně pomohli s uskutečnění této oboustranně zajímavé návštěvy.

Komentáře

Nabídky práce

UKLÍZEČKA

Přijmeme pracovnici na úklid v odpoledních hodinách ve škole. Vhodné pro ženy důchodkyně. Zájemci hlaste se v sídle firmy LASSO (Libušina 1314, Chomutov) vždy v pondělí a ve čtvrtek v 11 hodin.


ZEDNÍK

Sháním ZEDNÍKA. Vyžaduji samostatnost, pracovitost. Práce v Chomutově - celoročně. Plat od 130,- Kč/hodina.
Tel.: 776 113 389


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373


ČÍŠNÍKŮ/SERVÍRKA

Restaurace a bowling Nový svět přijme číšníka/servírku na HPP. Nástup možný ihned.
Tel.: 603178361
E-mail: info@restaurantlouny.cz

Poslední videa

Uprchlý vězeň

.....

Přehrát video
Minikopaná ve Vroutku má tradici, hrají i ženy

Letos se turnaje v minikopané v sobotu 18. 7. ve Vroutku zúčastnilo sedm týmů, jeden z nich tvořily ženy. Do brány pro jistotu postavily šikovného mladého muže :-)

Přehrát video