Čtyři strakáči vyrazili do světa

Jan Vnouček 2013-01-10 00:48:00

Krásný Dvůr – Ještě před pár lety byli na vymření. V současné době se i díky chovatelské stanici v Krásném Dvoře jejich populace rozrůstá a získává si popularitu. Řeč je o plemenu český strakatý pes. Na jeho záchraně a rozšíření pracuje i krásnodvorská kynoložka Jana Vychytilová, která založila stanici Krásný dvorek.

Nyní se jí podařilo odchovat první čtyři „strakatá“ štěňata a vyslala je dobývat svět. Krasavice Auda zamířila k novým majitelům do Brna, baviče Alibabu neboli Alíka si vybrali v Ústí nad Labem, výstavní talent Alby šel do Slanýho a klučinu Aldu si dali pod stromeček u Náchoda.
Celý příběh ale nebyl bez komplikací. První pokusy o krytí 3,5 leté feny Bely z Luční ulice se nezdařily. Jeden z „nápadníků“ se jí nezamlouval a při druhém připuštění už bylo po ovulaci. Nakonec se úkolu se ctí zhostil až zkušený desetiletý pes jménem Cvrček z Kraje krkavce, který pochází ještě z původní ústavní linie Horákova laboratorního psa. „je to nejlepší varianta, protože když se strakáč dožije deseti let, je to známka toho, že má zdravé geny a není nositelem  genetických vad,“ dává nahlédnout do  plemenné psí kuchyně Vychytilová. Problémy ovšem nastaly s porodem, který pro zdravotní potíže musel proběhout císařským řezem až v Postoloprtech.
Další krytí může fenka absolvovat nejdříve na jaře 2014 a za svůj život může vrhnout maximálně 21 štěňat, naposledy ve věku 7 let. Nikdy se nesmí opakovat krytí stejným psem. Strakatí „voříšci s rodokmenem“ jsou živí a přátelští psi a takové valstnosti mívají podle chovatelky z Krásného Dvora i jejich majitelé. Jsou aktivní, zakládají občanská sdružení, propagují ryze české plemeno, setkávají se, pořádají hromadné regionální procházky (v červnu by měla proběhnout i v krásném Dvoře)… „Záchrana plemene je fajn, ale nejlepší na tom jsou lidi okolo. Jsou fajn, prostě strakatí lidi,“ usmívá se Vychytilová. Pouze by přivítala více spřízněných duší v okrese Louny, podle dostupných informací zde chovají strakáče jen v Holedeči.  Českých strakatých půs je v ČR čipovaných okolo 1400 jedinců, ale chovných je evidováno je něco okolo stovky.

Napsal(a): Jan Vnouček

Komentáře

Nabídky práce

VEDOUCÍ FARMY/HLAVNÍ AGRONOM

Pro zemědělskou farmu vybavenou moderní technikou a provozující rostlinnou výrobu na cca 3 000 hektarech polí, hledáme vhodného kandidáta na pozici - VEDOUCÍ FARMY SPOJENOU S FUNKCÍ HLAVNÍHO AGRONOMA, popř. hledáme pouze hlavního agronoma. Pěstujeme pšenici, řepku a hrách. Nabízíme nadstandardní finanční podmínky a možnost seberealizace. Více informací po telefonu či osobně. Lokalita: Podbořany.
Tel.: 603294756
E-mail: zemedelec55@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Železniční most na trati Plzeň - Žatec je demontován

Včera ráno došlo k demontování druhé části mostu přes Ohři. Samotná demontáž začala kolem 8 hodiny a skončila kolem 10 hodiny. Konstrukce vážila asi 500 tun.

Přehrát video
Libořická pouť 2022 a Flying Boys z Kolína

Propojení diváka s akcí plnou adrenalinu, komedie a sportovní gymnastiky. To je skupina gymnastů, kteří bavili v sobotu i diváky v Libořicích. Tady je jen malý kousek vystoupení v sobotu 6. 8. 2022 :)

Přehrát video