Komín udělal bác. Na "sladkém" pozemku vyrostou domy

Pavel Macák 2013-05-22 00:47:00

Lenešice – Několik stovek lidí přihlíželo minulý čtvrtek demolici komínu ve starém cukrovaru v Lenešicích. Komín, který byl s výškou 73 metrů druhý nejvyšší komín v republice, padl zásluhou dvaadvaceti kilogramové nálože a šikovnosti technického vedoucího odstřelu Dušana Nekardy a Petra Mikuly jako podťatý během několika sekund. Více snímků z demolice najdete zde.

„Stál tady víc než sto let. Podle projektu byla jeho životnost už na hraně a navíc podle statika byla na samém vrcholu asi sedmimetrová puklina od zásahu blesku. My jsme jako obec areál cukrovaru koupili v aukci za téměř 1,6 milionu korun a postupně budeme všechny budovy demolovat. Na jejich místě budou podle právě zpracovávaného územního plánu připraveny během čtyř let stavební parcely pro čtyřicet až padesát rodinných domů. Měly by zde být i dětská hřiště a parková úprava, ale o tom je zatím předčasné hovořit,“ řekl starosta Karel Nováček.
Příprava na samotný odstřel trvala několik dnů. Zkušení střelmistři se svými pomocníky museli nejprve obnažit části na patě komínu, do vyvrtaných děr zasunout nálože a spojit je rozněcovacím kabelem. Diváci si na samotný okamžik odstřelu museli trochu počkat, ale pak Dušan Nekarda odpálil tři varovné petardy a začalo odpočítávání… První stisk roznětky selhal, protože se uvolnil jeden kabel, ale to se v okamžiku napravilo a komín měl své vteřiny sečteny. Nekarda zajásal zdviženými pěstmi a zanedlouho si se svým parťákem potřásli rukama. „Už ty odstřelené komíny ani nepočítám. Tuhle práci dělám už čtyřicet let a s kolegou Petrem Mikulou střílíme asi dvacet let," prozradil Dušan Nekarda.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

ŘEMESLNÍCI ŽATEC

Nabídka volných míst Žatec. Dobré platové ohodnocení, jednosměnný provoz! Prefa Žatec hledá zaměstnance na pozice ZEDNÍK, BETONÁŘ, TESAŘ, TRUHLÁŘ, SVÁŘEČ, VAZAČ ARMATURY. Požadavky: vyučení v oboru nebo minimálně 2 roky praxe.
Tel.: 601 549 488
E-mail: ptackova@prefazatec.cz


PRACOVNÍK V ELEKTROTECHNICE A ZKUŠEBNÍ TECHNIK

Puls Chomutov nabírá nové zaměstnance! Plat od 20 170,-Kč - 23 050,- Kč + příplatky za noční směny, práci o víkendu a další benefity. Přijmeme PRACOVNÍKA V ELEKTROTECHNICE (3 směnný provoz, dobrá manuální práce v sedě, je zapotřebí pečlivost a zodpovědnost). Dále ZKUŠEBNÍHO TECHNIKA (12 hod. směny, požadujeme vzdělání v oboru elektro, vyhláška 50, práce s PC, zodpovědnost). Zaměstná Vás agentura: Lidé a Příležitosti s.r.o., spolehlivý a férový zaměstnavatel.
Tel.: 733 126 905
E-mail: info@prilezitosti.cz


PANÍ NA ÚKLID

Hledáme paní na úklid kanceláří na DPP. 4 hod./týdně. Odměna dohodou. Volat po 15 hodině.
Tel.: 607881794
E-mail: notebook@ln-ucto.cz


LÉKAŘ/KA NA ORL

Náborový příspěvek 100 000,- Kč. Nemocnice Kadaň přijme LÉKAŘE se specializací, po základním kmenu nebo absolventa LF do ORL ambulance. Nástup možný ihned do HPP nebo na DPČ, DPP.
Kontakt: Bc. Lenka Benešová
Tel.: 474 944 550
E-mail: benesova@nemkadan.cz


TECHNICKÝ PRACOVNÍK ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ

Volná pozice - plat 23 230,- Kč - 32 420,- Kč. Věznice Nové Sedlo přijme TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA ZABEZPEČOVACÍCH A KOMUNIKAČNÍCH TECHNOLOGIÍ (slaboproud). Požadujeme: SŠ vzdělání, trestní bezúhonnost, dobrý zdrav. stav, vyhláška č. 50/1978 Sb.
Tel.: 415 779 106
E-mail: JStrosova@vez.nse.justice.cz

Poslední videa

Stavění sněhuláka v Žatci - 14. ledna ráno napadl sníh

Odpoledne už nebylo tak bílo, ale radost děti měly. Vašek s maminkou stavěl sněhuláka :-)

Přehrát video
Vánoční pozdrav Ježíškova pošťáka a jeho pomocnice z Ansáblu BezeVšeho v Postoloprtech

Během adventního trhu v sobotu 12. prosince na postoloprtském náměstí všechny své spoluobčany, diváky, příznivce a kamarády přivítali a poslali vánoční pozdrav členové pořádajícího DA BezeVšeho ;-)

Přehrát video