Pomoc po povodních na vlastní oči a na vlastní kůži

Redakce 2013-06-26 00:03:00

Libočany, Litoměřicko – Sbor dobrovolných hasičů Libočany vyjel 17. června již po několikáté na povodňovou pomoc. Účastnil se doposud téměř všech povodňových akcí a proto ani tentokrát nemohl chybět při pomoci potřebným. Pomoc byla tentokráte očekávána v okrajových částech města Litoměřic.

S mnoha dalšími hasičskými sbory i ten náš libočanský dorazil do centra pomoci obce Mlékojedy, kde nám byla přidělena postižená oblast, odkud budeme následně odčerpávat kontaminovanu vodu. Vyjíždíme a opouštíme naprosto zdevastované a opuštěné areály menších i větších firem; ani tady se voda s nikým nemazlila.
Přijíždíme do stále ještě zatopené pevnosti Terezín. A i po cestě vidíme v zatopených polích kusy nábytku a další všemožné zbytky lidského žití. Na domech je stále znát, že voda tu sahala do výše 2 až 3 metrů a lidé se smířenou, avšak nezdolnou zarputilostí stále vyklízejí a vysouší. Čerpadla jedou na plný výkon a nám, jen projíždějícím je z toho všeho smutno.
Naše místo určení je Terezín-krematorium a Terezínský památník. S ostatními hasičskými jednotami odčerpáváme stojatou a zapáchající vodu z nedaleké, ještě donedávna rozlehlé louky do terezínských příkopů. Ohře z ní udělala smrdutý rybník.
Je až k neuvěření, kam až všude dosáhla chapadla rozzuřené řeky, protože 3 km vzdálená zahrádkářská kolonie se taktéž proměnila v mrtvou zónu. Bahenní šedý povlak pokryl veškerou vegetaci do 2 až 3 metrů,  a povalené chatky a chaloupky  tu zůstaly doslova ležet.
Opět se přesouváme a tentokrát k Malé terezínské pevnosti, kde je zapotřebí odčerpat opět obrovské množství vody z kukuřičného pole. Už jsme na nohou několik hodin, začíná se stmívat a krvelační všudypřítomní komáři se chystají na hostinu- na nás. Repelenty nás sice zachránily, ale od blížící se únavy nás zachrání už jen spánek. Alespoň kratičký. Možná. Jsme sice unavení, ale… Co ale asi tak Ohře napáchala i jinde? Jestli  nám bylo doposud z téhle obklopující zoufalé atmosféry ve dne úzko, v noci to bylo stokrát horší. Kraj města totiž působil dojmem města duchů; tíživé nelidské ticho, tmavá okna,  žádné kroky, žádný štěkot psů a ani hlas nočních ptáků. Jen rozléhající se bzučení čerpadel, tma, kupy odpadků, bahenní smrad a hučící Ohře.
Střídáme se ve spánku i u čerpadel. Přichází ráno. Snídáme a čekáme na pokyny z ústředí a čerpadla ještě nasávají co se dá. Balíme, jen nás ještě musí vystřídat další parta. Jsme ospalí a smradlaví, ale pomohli jsme, jak se jen dalo, a to přece šlo. Bude-li potřeba, prostě zase pojedeme. Není nad čím přemýšlet. Vracíme se domů; opouštíme zbídačený kraj, unavené lidi a opuštěná zvířata a moc jim všem v duchu přejeme, aby tohle všechno už bylo za nimi…Ivana Žáčková

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video