Pomoc po povodních na vlastní oči a na vlastní kůži

Redakce 2013-06-26 00:03:00

Libočany, Litoměřicko – Sbor dobrovolných hasičů Libočany vyjel 17. června již po několikáté na povodňovou pomoc. Účastnil se doposud téměř všech povodňových akcí a proto ani tentokrát nemohl chybět při pomoci potřebným. Pomoc byla tentokráte očekávána v okrajových částech města Litoměřic.

S mnoha dalšími hasičskými sbory i ten náš libočanský dorazil do centra pomoci obce Mlékojedy, kde nám byla přidělena postižená oblast, odkud budeme následně odčerpávat kontaminovanu vodu. Vyjíždíme a opouštíme naprosto zdevastované a opuštěné areály menších i větších firem; ani tady se voda s nikým nemazlila.
Přijíždíme do stále ještě zatopené pevnosti Terezín. A i po cestě vidíme v zatopených polích kusy nábytku a další všemožné zbytky lidského žití. Na domech je stále znát, že voda tu sahala do výše 2 až 3 metrů a lidé se smířenou, avšak nezdolnou zarputilostí stále vyklízejí a vysouší. Čerpadla jedou na plný výkon a nám, jen projíždějícím je z toho všeho smutno.
Naše místo určení je Terezín-krematorium a Terezínský památník. S ostatními hasičskými jednotami odčerpáváme stojatou a zapáchající vodu z nedaleké, ještě donedávna rozlehlé louky do terezínských příkopů. Ohře z ní udělala smrdutý rybník.
Je až k neuvěření, kam až všude dosáhla chapadla rozzuřené řeky, protože 3 km vzdálená zahrádkářská kolonie se taktéž proměnila v mrtvou zónu. Bahenní šedý povlak pokryl veškerou vegetaci do 2 až 3 metrů,  a povalené chatky a chaloupky  tu zůstaly doslova ležet.
Opět se přesouváme a tentokrát k Malé terezínské pevnosti, kde je zapotřebí odčerpat opět obrovské množství vody z kukuřičného pole. Už jsme na nohou několik hodin, začíná se stmívat a krvelační všudypřítomní komáři se chystají na hostinu- na nás. Repelenty nás sice zachránily, ale od blížící se únavy nás zachrání už jen spánek. Alespoň kratičký. Možná. Jsme sice unavení, ale… Co ale asi tak Ohře napáchala i jinde? Jestli  nám bylo doposud z téhle obklopující zoufalé atmosféry ve dne úzko, v noci to bylo stokrát horší. Kraj města totiž působil dojmem města duchů; tíživé nelidské ticho, tmavá okna,  žádné kroky, žádný štěkot psů a ani hlas nočních ptáků. Jen rozléhající se bzučení čerpadel, tma, kupy odpadků, bahenní smrad a hučící Ohře.
Střídáme se ve spánku i u čerpadel. Přichází ráno. Snídáme a čekáme na pokyny z ústředí a čerpadla ještě nasávají co se dá. Balíme, jen nás ještě musí vystřídat další parta. Jsme ospalí a smradlaví, ale pomohli jsme, jak se jen dalo, a to přece šlo. Bude-li potřeba, prostě zase pojedeme. Není nad čím přemýšlet. Vracíme se domů; opouštíme zbídačený kraj, unavené lidi a opuštěná zvířata a moc jim všem v duchu přejeme, aby tohle všechno už bylo za nimi…Ivana Žáčková

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT/FYZIOTERAPEUTKA

Přijmeme FYZIOTERAPEUTA/FYZIOTERAPEUTKU. Nabízíme dobré platové podmínky. Rehabilitace Ilona Jesínková Podbořany.
Tel.: 605 511 708
E-mail: ilona.jesinkova@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Volby 2022: nahlédli jsme do volební místnosti v ZUŠ Podbořany

V pátek 23. 9. kolem 16. hodiny byla volební účast zhruba 14 procent...

Přehrát video
Příběhy starožitností v Muzeu Podbořany - s Mirkem Švarcem

Ve čtvrtek 15. 9. v 17 hodin začala beseda formou dialogu laika (Romana Havrdová) se starožitníkem (Miroslav Švarc)...

Přehrát video