Strom na břehu Ohře se stal sochou

Pavel Macák 2013-07-01 00:23:00

Koštice – Dlouho, asi sedm let, se tyčil suchý topol na břehu Ohře v Košticích, v místě známém jako Ostrov. Jeho suché větve hrozily pádem a v nejhorším případě i zraněním těch, kteří tudy procházejí přes lávku. „Musíme s tím něco dělat,“ řekli si členové Vožekova sdružení a společně s obcí se rozhodli, že by nebylo špatné, kdyby ze starého kmene vzniklo umělecké dílo. Na zhotovení dřevěné sochy bylo vyhlášeno výběrové řízení, do kterého se mimo dalších přihlásil s návrhem sochař Jan Švadlenka z Mukařova u Prahy.

Jeho vize skvěle korespondovala s představovou sdružení i obce, neboť představovala prameny a z nich tryskající kapky. „Návrhů jsem zaslal několik, ale vybráno bylo ztvárnění vody již proto, že socha měla stát v těsné blízkosti řeky, z čehož jsem také vycházel,“ prozradil v úvodu našeho povídání umělec, který se v roce 1963 narodil v Praze a jeho životním snem byl profesionální fotbal. Po vojně hrál za Slávii a později za Xaverov, ale nemoc mu jeho velké plány zmařila a tak v sobě objevil umělecké vlohy. A tak se stal s fotbalisty znenadání sochař. Dnes je již uznávaným umělcem a jeho sochy zdobí nejednu českou i zahraniční galerii a soukromou sbírku.
„Realizace sochy zde v Košticích trvala asi čtrnáct dnů. Nejprve bylo třeba odstranit suché větve, aby zůstal pouze kmen asi padesátiletého stromu. Z něj jsme pak za pomoci motorové pily, dlát a brusek vytvářel výslednou skulpturu,“ popsal práci. Jeho dílo ocenili všichni přítomní při slavnostním odhalení, které provedl po průvodu oslavujícím Letnice herec Jan Přeučil spolu s autorem sochy, starostou obce a předsedkyní Vožekova sdružení. „Socha prožila nedávno skutečný křest, totiž rozlitou řeku Ohři, je tedy skutečným symbolem vítězného života. V obci tak vzniklo krásné zákoutí i s umělecky ztvárněnou lavičkou,“ duše Vožekova sdružení Irena Hellerová.
Koštice a sdružení Vožekovo připravilo letos na pouť ke sv. Antonínu obzvlášť bohatý a různorodý program. Mottem poutě bylo obnovení tradice Letnic jako pohanského symbolu slunovratu – času nastávající úrody, hojnosti a oslavy života. Průvod děvčátek, která po cestě rozhazovaly okvětní lístky, vedl od želevické hospůdky přes čtyři zastavení u památných míst Koštic. Na hřišti pak děti zhlédly moderní Šípkovou Růženku v loutkovém podání Divadla Evy Hruškové a Jana Přeučila.
Muži, ale i ženy neodolali pokušení zastřílet si z kuše ku ptáku. Dřevěnou atrapu ptáka vytvořil místní všeuměl pan Antonín Jaroš a králem střelců, který trefil ptáka přímo do srdce, se stal přespolní pan Malát. Vrcholem poutě se stala výstava svatebních šatů, líčení, účesů a výzdoby. Hasiči pak postříkali děti pěnou a večer před plným sálem sehráli koštičtí ochotníci komedie S tvojí dcerou ne! Na hřišti si pak tancovalo až do rána.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

FYZIOTERAPEUT/FYZIOTERAPEUTKA

Přijmeme FYZIOTERAPEUTA/FYZIOTERAPEUTKU. Nabízíme dobré platové podmínky. Rehabilitace Ilona Jesínková Podbořany.
Tel.: 605 511 708
E-mail: ilona.jesinkova@seznam.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

Volby 2022: nahlédli jsme do volební místnosti v ZUŠ Podbořany

V pátek 23. 9. kolem 16. hodiny byla volební účast zhruba 14 procent...

Přehrát video
Příběhy starožitností v Muzeu Podbořany - s Mirkem Švarcem

Ve čtvrtek 15. 9. v 17 hodin začala beseda formou dialogu laika (Romana Havrdová) se starožitníkem (Miroslav Švarc)...

Přehrát video