Za vraty se prostírá 19. století

Veronika Salášková 2013-07-30 10:03:00

Žatec – Nový prostor pro pořádání koncertů, kulturních akcí či jen srazu spolužáků se nedávno otevřel v Žatci. Je jím Dvůr U svatého Jakuba v Jakubské ulici. Když projdete jeho vraty do dvora, ocitnete se rázem v devatenáctém století.

Budova pochází z poslední čtvrtiny 19. století. Za první republiky zde sídlilo sdružení žateckých chmelařů. Později za komunistů zde byly sklady zeleniny a na Vánoce si sem lidé chodili pro stromky. Statek v tu dobu výrazně chátral. Po sametové revoluci se zde vystřídalo několik majitelů. Do rekonstrukce budovy, jež byla ve velmi špatném stavu se ale pustil až nynější vlastník – Ladislav Černý, který objekt koupil v listopadu 2010. „ Už dvacet let bydlím v těsném sousedství statku, ve vile Engl. Ke koupi statku mě nastartovala ta skutečnost, že si budovu připravovali Vietnamci k pěstování marihuany. Ve stodolách byly navrtány hmoždinky na zavěšení lamp,“ popisuje Ladislav Černý důvody, jež ho vedly k zakoupení statku. „Tak jsem si tenkrát řekl, že mám jen dvě možnosti – nechat tady ty Vietnamce, zároveň by pokračovala devastace objektu, a odstěhovat se pryč. Nebo statek koupit a dát ho dohromady,“ říká. Po zakoupení statku následovalo nejprve vyklízení hromad nepořádku. Na začátku roku 2011 pak začala rekonstrukce, která trvala dva a půl roku. Celý projekt vymyslel a navrhl Ladislav Černý sám včetně zařízení interiérů. „Věděl jsem, co chci. Dozrávalo to postupně. Chtěl jsem budovu zase vrátit do toho 19. století, kdy byla postavena. Jakmile návštěvník projde průjezdem, tak se vrátí zpět v čase do 19. století,“ vysvětluje Ladislav Černý. Na otázku, jak ho napadlo vytvořit ze statku prostor pro další lidi, odpovídá: „Jsem žatecký rodák a patriot, takže jsem chtěl ten statek zachránit. A když už jsem do toho šel, tak jsem chtěl, aby si to tady užili i další lidi. Takže Dvůr U svatého Jakuba nabízím jako další prostory v Žatci, které jsou originální. Nechci konkurovat stávajícím podnikům, ale doplnit je,“ popisuje svou vizi.
Pro veřejnost Dvůr poprvé otevřel letos o velikonoční neděli, kdy zde uspořádal den otevřených dveří. Kdo ho propásl, může do Dvora zavítat od 9 do 17 hodin, kdy je otevřen. Najde zde prostor Country klubu, kde se již od jara konaly čtyři koncerty. Dále prodejničku výrobků klientů žateckého Kamaráda Lorm a obchůdek Sedmikvítek, jenž nabízí přírodní bylinné produkty, kosmetiku a čaje. Dále je zde zařízeno prvoreblikové řeznictví. „Jen do něj stále ještě sháním řezníka,“ dodává Ladislav Černý. Dále plánuje pořádat zde pravidelné farmářské dny, kde by výrobci a pěstitelé z okolí nabízeli zeleninu vypěstovanou domácí vajíčka a další podomácku připravované výrobky.
Mimo to jsou zde prostory pro pořádání firemních skolení, setkání spolužáků po letech či svatby. Ty se zde konaly již čtyři, jedna dokonce s obřadem přímo ve dvoře. V budově se nachází také vinný sklípek a na půdě malé soukromé muzeum chmele.
A jak vlastně vzniklo jméno Dvůr U svatého Jakuba? „K tomuto názvu mě inspiroval archeolog Petr Čech. Dvůr svatého Jakuba se nachází v Jakubské ulici a o sto metrů dál je v Tyršově ulici kostelík svatého Jakuba, u něj se nacházel původní žatecký hřbitov. A od toho ten název vznikl,” zakončuje Ladislav Černý.
Kromě dalších akcí má v plánu, uspořádat zde mikulášskou besídku.

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÝ PRACOVNÍK TĚŽBY SUROVIN

SEVEROČESKÉ PÍSKOVNY A ŠTĚRKOVNY přijmou do pískovny v Roztylech u Žatce TECHNICKÉHO PRACOVNÍKA TĚŽBY SUROVIN. Podmínkou ŘP skupiny B, výhodou německý jazyk.
Kontakt: p. Borovičková
Tel.: 602 559 161


KLEMPÍŘ

Pracovní nabídka na pozici KLEMPÍŘ! Nejlépe po vyučení, možno i bez praxe. Info na uvedeném telefonu.
Tel.: 605 045 089


ELEKTRIKÁŘ A ZÁMEČNÍK

Přijmeme elektrikáře i bez vyhlášky a zámečníky, na jakýkoliv úvazek i brigádně.
Tel.: 777167336


KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK

Žatecký pivovar hledá nové zaměstnance na pozice KUCHAŘ, POMOCNÁ SÍLA A ČÍŠNÍK pro nově otevíranou restauraci. Nástup březen/duben. Životopisy zasílejte na uvedený e-mail.
E-mail: kec@zateckypivovar.cz


PRACOVNÍK DO DÍLENSKÉHO PROVOZU, TRAKTORISTA DO VÝROBY CHMELE

Emil Bureš HOPSERVIS s.r.o. (Holedeč 14, 438 01) přijme do hlavního pracovního poměru PRACOVNÍKY DO DÍLENSKÉHO PROVOZU (opravy zemědělských strojů) a TRAKTORISTY DO VÝROBY CHMELE. Nabízíme nadstandardní finanční ohodnocení v úkolové mzdě. Požadujeme flexibilitu a řádné plnění pracovních povinností.
Kontakt: Ing. Emil Bureš
Tel.: 415 722 515

Poslední videa

Žatecký otužilec a utopenec - Silvestr 2021

Účastníci si těsně před 15. hodinou připili na úspěšný ponor do řeky Ohře ;-) Pod železničním libočanským mostem...

Přehrát video
Vybíjená - kroužek DDM Podbořany pod vedením Diany Ivanovové

Kluci a holky hrají v pátek od 14 do 15 h. v tělocvičně ZŠ TGM Podbořany ;-)

Přehrát video