Sociální podnikání aneb PODNIKÁNÍ JINAK

Redakce 2013-08-07 05:20:00

Okres Louny – Pojmem „sociální podnikání“ jsou označovány podnikatelské aktivity, které vytváří pracovní příležitosti     pro osoby se zdravotním, sociálním nebo kulturním znevýhodněním. Pro sociální firmu je důležité jak dosahování zisku, tak i zvýšení veřejného prospěchu. Zisk je z větší části (min. 51 %) použit pro další rozvoj sociálního podniku (např. vzdělávací nebo kulturní potřeby pracovníků).

Sociální podnikání je na vzestupu všude na světě a každá země si ho přizpůsobuje svým historickým kořenům, své tradici, mentalitě a kultuře. V ČR má dlouhou tradici hlavně na venkově. Už na území Habsburské říše byla Česká kulturní a hospodářská identita založena na dobrovolnických aktivitách občanské společnosti. Byla vytvářena aktivní činností malých a středně velkých podniků, výrobních a spotřebních družstev, spolků, vzájemných či obecných záložen a družstevních kampeliček. V době velké hospodářské krize v průběhu 20. a 30.let 20.století úloha těchto družstev a společností ještě posílila. Tradice sociální ekonomiky byla přerušena totalitním vývojem v průběhu války a po roce 1948.  Po roce 1989 byla snaha obnovit u nás autonomní družstevní sektor, ale až po roce 2000 zaznamenat nástup tématu sociální ekonomiky tak, jak ji u nás vnímáme v současné době.
V současné době je v naší republice zaregistrováno 128 firem, které se hlásí k principům sociálního podnikání. Jejich adresář a příklady dobré praxe zveřejňuje organizace People, planet, profit, o.p.s. na webovém portálu: www.ceske-socialni-podnikani.cz Na území České republiky působí 8 ambasadorů sociálního podnikání, kteří usilují o zvýšení informovanosti o možnostech tohoto způsobu vytváření nových pracovních míst. Pořádají informační akce pro veřejnou správu, neziskové organizace a firmy, aby představili příležitost, jak je možné za finanční podpory Evropského sociálního fondu začít podnikat a přitom pomáhat znevýhodněným skupinám.
V Ústeckém kraji je v současnosti 15 sociálních firem. Jednou z nich je například kavárna „U šnečků“ v Žatci, kterou provozuje PROMETHEUS Effect, o.p.s. . Kavárna nabízí pracovně tréninkový program pro mladé lidi z dětských domovů a ze sociálně znevýhodněného prostředí.  Svými aktivitami kavárna přesahuje do dalších veřejně prospěšných služeb – nabízí workshopy pro školní kolektivy na téma „Zdravá výživa a prevence poruch příjmu potravy“, zprostředkovává  zdarma psychoterapeutické služby pro rodiny s dětmi a bezplatné právní poradenství. Zahájení provozu sociální firmy U šnečků bylo finančně podpořeno Nadačním fondem Albert v rámci grantového programu Nadační fond Albert dětem.
Pro více informací o sociální ekonomice popř. zajištění informačních seminářů je možné kontaktovat ambasadorku pro region Severozápad: katerina.mala@ceske-socialni-podnikani.cz

Napsal(a): Redakce

Komentáře

Nabídky práce

TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

25. Zimní bitva v Podbořanech

Odehrála se 28. ledna 2023. Účast byla veliká...

Přehrát video
U Orloje - ochutnávka piv Žateckého pivovaru

Martin Kec ze Sedmého schodu, provozujícího nový Žatecký (mini)pivovar pozval 25. ledna znalce i laiky na ochutnávku Žatecké 11, Sedmého schodu, Plavčíka či nového speciálu APA...

Přehrát video