Vždyť létat je tak snadné

Pavel Macák 2011-08-13 00:08:00

Raná – Počasí letos moc milovníkům bezmotorového létání, kteří přijeli minulý týden se svými větroni na start týdenního Ranského poháru, nepřálo. Pouze dva dny se mohli vznášet nad krajinou a využívat vzdušných proudů, aby se tam nahoře udrželi co nejdéle, ale také aby přesně absolvovali vymezenou trať.

Za pomoci pěti vlekařů se k nebi vzneslo 3. a 4. srpna, kdy pro tento sport byly ideální podmínky, celkem 23 větroňů. Nejprve bylo potřeba správně nastavit navigaci, zkontrolovat ještě jednou všechny ovládací funkce, a pak se jen čekalo na start. „Už ani nevím, po kolikáté do větroně usedám. Tady na Rané už létám mnoho let, ale pořád je to vzrušující zážitek,“ řekl Jaromír Henrich z Aeroklub Raná a navlékal se do padáku. „Naštěstí jsem ho nemusel nikdy použít,“ dodává a usedá do svého větroně, který sice pamatuje sedmdesátá léta, ale na pohled je jako nový. K jeho „nosu“ připínají startéři lano a motory vlečného letadla nabírají na obrátkách. Travnatá ranvej a už si to míří do šesti set metrů někam nad elektrárnu. Tam nabírá výšku a čeká na start. Vlekaři zatím letí pro další. Všech třiadvacet větroňů je ve vzduchu za půl hodiny.
Ze země je sledují pamětníci. Devadesátiletý Jaroslav Runt, který na Rané začínal v roce 1936 a po válce dělal vedoucího letiště v Kralupech. Odtud ale v padesátých letech dva mladí piloti odletěli na Západ a tak on strávil deset let v uranových dolech. Podívat se přijel i Jaroslav Pokorný, který byl leteckým instruktorem a před šedesáti lety napsal osnovy pro létání s větroni, podle kterých se létá dodnes. „Je to krásný sport a rozdíly mezi tím, jak jsme létali kdysi a dneškem jsou pouze v letadlech. Také bych řekl, že dříve nebylo v aerosportu tolik leteckých neštěstí,“ zhodnotil Jaroslav Runt. Ranský pohár 2011 skončil a členové zdejšího Aeroklubu se již těší na ten příští, který se uskuteční v roce 80. výročí létání na Rané.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz


ŽATEC, DĚLNÍK NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ

Wastemat s.r.o. Žatec přijme DĚLNÍKA NA DRCENÍ, MLETÍ PLASTŮ. TEL.: 728880155. EMAIL: wastemat@seznam.cz
Tel.: 728880155
E-mail: wastemat@seznam.cz

Poslední videa

25. Zimní bitva v Podbořanech

Odehrála se 28. ledna 2023. Účast byla veliká...

Přehrát video
U Orloje - ochutnávka piv Žateckého pivovaru

Martin Kec ze Sedmého schodu, provozujícího nový Žatecký (mini)pivovar pozval 25. ledna znalce i laiky na ochutnávku Žatecké 11, Sedmého schodu, Plavčíka či nového speciálu APA...

Přehrát video