Vždyť létat je tak snadné

Pavel Macák 2011-08-13 00:08:00

Raná – Počasí letos moc milovníkům bezmotorového létání, kteří přijeli minulý týden se svými větroni na start týdenního Ranského poháru, nepřálo. Pouze dva dny se mohli vznášet nad krajinou a využívat vzdušných proudů, aby se tam nahoře udrželi co nejdéle, ale také aby přesně absolvovali vymezenou trať.

Za pomoci pěti vlekařů se k nebi vzneslo 3. a 4. srpna, kdy pro tento sport byly ideální podmínky, celkem 23 větroňů. Nejprve bylo potřeba správně nastavit navigaci, zkontrolovat ještě jednou všechny ovládací funkce, a pak se jen čekalo na start. „Už ani nevím, po kolikáté do větroně usedám. Tady na Rané už létám mnoho let, ale pořád je to vzrušující zážitek,“ řekl Jaromír Henrich z Aeroklub Raná a navlékal se do padáku. „Naštěstí jsem ho nemusel nikdy použít,“ dodává a usedá do svého větroně, který sice pamatuje sedmdesátá léta, ale na pohled je jako nový. K jeho „nosu“ připínají startéři lano a motory vlečného letadla nabírají na obrátkách. Travnatá ranvej a už si to míří do šesti set metrů někam nad elektrárnu. Tam nabírá výšku a čeká na start. Vlekaři zatím letí pro další. Všech třiadvacet větroňů je ve vzduchu za půl hodiny.
Ze země je sledují pamětníci. Devadesátiletý Jaroslav Runt, který na Rané začínal v roce 1936 a po válce dělal vedoucího letiště v Kralupech. Odtud ale v padesátých letech dva mladí piloti odletěli na Západ a tak on strávil deset let v uranových dolech. Podívat se přijel i Jaroslav Pokorný, který byl leteckým instruktorem a před šedesáti lety napsal osnovy pro létání s větroni, podle kterých se létá dodnes. „Je to krásný sport a rozdíly mezi tím, jak jsme létali kdysi a dneškem jsou pouze v letadlech. Také bych řekl, že dříve nebylo v aerosportu tolik leteckých neštěstí,“ zhodnotil Jaroslav Runt. Ranský pohár 2011 skončil a členové zdejšího Aeroklubu se již těší na ten příští, který se uskuteční v roce 80. výročí létání na Rané.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

Pracovní nabídka pro osoby se zdravotním omezením (ZTP, změněná pracovní schopnost)

Veřejné stravování CZ a.s. přijme zaměstnance na pozice POMOCNÁ KUCHAŘKA, POMOCNÁ SÍLA DO KUCHYNĚ, POKLADNÍ, VÝDEJČÍ OBĚDŮ, UKLÍZEČKA. Místo výkonu práce - Louny, Žatec a okolí, Slaný. Požadujeme samostatnost a spolehlivost, praxe v oboru není podmínkou.
Kontakt: p. Krupka
Tel.: 603 267 370


KUCHAŘ/ČÍŠNÍK

Přijmu kuchaře, servírku v Chomutově.
Tel.: 777 944 816


BRIGÁDA V CHRÁNĚNÉ DÍLNĚ

Chráněná dílna Tuchořice hledá pracovníky na HPP na tyto pozice PŘÍPRAVA PROVÁZKU NA NAVAZOVÁNÍ/UZLÍKOVÁNÍ, STROJNÍ NAVAZOVÁNÍ UZLÍKU NA DRÁTEK, STROJNÍ PŘEVÍJECÍ CHMELOVÉHO DRÁTKU (VHODNÉ PRO MUŽE). 20 hodin týdně, odměna 7 - 10 tisíc, dopravní spojení z Loun, Žatce i Podbořan. Nástup možný ihned.
Tel.: 723 588 312


ŘIDIČ - STŘÍDAČ

Pracovní příležitost pro lidi z Chomutova a okolí! Hledáme zaměstnance na pozici ŘIDIČE - STŘÍDAČE. Vhodné pro důchodce.
Tel.: 607 218 078


ZAMĚSTNANCI

Hledám zaměstnance všeho druhu (pekař, zedník, tesař, dělník, zdravotní sestra atd.) na práci do Německa. Požadujeme základy němčiny. Zajímavé platové ohodnocení, ubytování zajištěno, proplácení pohonných hmot. Možnost pohovoru na uvedeném telefonu.
Tel.: 0049 179 607 373

Poslední videa

Kněžické rybníky: žabí koncert na začátku května

Poslechněte si žabí sbor :-)

Přehrát video
MŠ Blšany - roušky pro děti i paní učitelku

I když děti již v budově školky nemusejí nosit roušky, venku je potřebují. Drahomíra Gramskopfová z Blšan jim i paní učitelce a kuchařce věnovala vlastnoručně ušité roušky.

Přehrát video