Glosa Pavla Macáka: Jako domeček z karet

Pavel Macák 2011-09-03 00:00:00

Nevím, možná se mýlím, ale tento způsob léta, přesně podle Vančurovy hlášky v Rozmarném létu, zdá se mi poněkud nešťastný. Nejen proto, že těch skutečně letních dnů jsme si moc neužili, ale také proto, že se jako vosy vyrojily v hlavách některých místních politiků zajímavé myšlenky. Jednou z nich byl například návrh na řešení koncepce zdravotnictví do roku 2013 na Lounsku. Návrh, který starosta Loun dostal od rady města za úkol rozeslat všem čtyřiceti obecním úřadům v našem regionu, obsahuje totiž i rozpis finančního příspěvku, který by každá obec měla ročně dávat do jakéhosi Fondu zdravotnictví podle počtu svých obyvatel, aby byla z tohoto fondu následně financována ambulantní a víkendová pohotovostní péče.

Rozpis požadovaného příspěvku od každé obce byl zpracován podle velikostního koeficientu, který je pro každou obec, město, či městys rozdílný. Zatím co například Brodec, Uherce či Nová Ves by měly za jednoho obyvatele platit ročně 45,33 korun, většina ostatních obcí by zaplatila 63,29 Kč, Postoloprty 66,18 Kč a Louny 75,50 Kč. Tak teď už si připadám jako Alenka v říši divů. Nemáme náhodou všichni dvě ruce, dvě nohy, jedno srdce, jeden žaludek…? Proč tedy ty rozdíly?
Je určitě složité napravovat velkou chybu, která nastala prodejem lounské nemocnice do soukromých rukou a likvidací jejích zdravotních služeb v loňském roce. Ale je reálné vymáhat z obcí příspěvky, když některé nemají ani na základní režijní náklady, natož na opravy a rozvoj své infrastruktury? Obce se mají k žádosti Lounských vyjádřit do poloviny září. Již dnes je ovšem jisté, že většina na tuto variantu odvodu peněz do lounského Fondu zdravotnictví nepřistoupí. Co bude dál, není těžké se domyslet. Koncepce se asi zbortí, jako dům z karet.

Napsal(a): Pavel Macák

Komentáře

Nabídky práce

TECHNICKÉ I ADMINISTRAČNÍ POZICE

Společnost NELUMBO Energy přijímá ve velkém nové zaměstnance. Hledáme kolegy na pozice ELEKTRIKÁŘ, REVIZNÍ TECHNIK ELEKTRO, VEDOUCÍ MTZ A LOGISTIKY, ADMINISTRATIVA MTZ A LOGISTIKA, TECHNIK NA INSTALACE SOLÁRNÍCH MODULŮ, SKLADNÍK, PROVOZNÍ VEDOUCÍ. Pokud Vás některá z pozic zaujala, zašlete svůj životopis na e-mail: hr@nelumbo.cz nebo na adresu Nelumbo Energy a.s., U Vodárny 277, Otvice 431 11.
E-mail: hr@nelumbo.cz


REGISTROVANÁ ZDRAVOTNÍ SESTRA

Domov pro seniory v Žatci hledá do svého týmu: REGISTROVANOU ZDRAVOTNÍ SESTRU. Nástup možný od 1.1.2023. Směnný provoz. Požadujeme: praxi minimálně 3 roky, bezúhonnost. Přihlášky posílejte do 24.11.2022 na: luksova@dpszatec.cz. K přihlášce formou životopisu přiložte kopii dokladu o nejvyšším vzdělání. Ústní kolo výběrového řízení proběhne 29.11.2022 od 13 hodin.
E-mail: luksova@dpszatec.cz


TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ)

Žatecká teplárenská, a.s. přijme do svého týmu zaměstnance/zaměstnankyni na pozici TECHNIK ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČ). Nabízíme: Odpovídající ohodnocení a motivační systém odměn, po cca 1/2 roce absolvování zkoušky a získání topičského průkazu pro nízkotlakovou kotelnu, po dalším období cca 1 - 1,5 roce možnost získání dalšího topičského průkazu pro středotlakou, zaškolení na ŘP sk. C a na obsluhu kolových nakladačů, proškolení na obsluhu tlakových nádob a obsluhu plynových zařízení, proškolení jeřáb a vazačský průkaz, kariérní růst podle dosažených dovedností (proškolení), příspěvek na stravování, dobrý pracovní kolektiv, pracoviště Žatec, nástup dle dohody. Po zaškolení: 5 týdnů dovolené, penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou. Požadujeme: Dokončené SOU/SŠ technického zaměření nebo odpovídající praxi, orientace v energetických zařízení výhodou, topičský průkaz výhodou, není však podmínkou - zajistíme zaškolení, samostatnost a technické myšlení, ochota pracovat ve směnném provozu (2 směnný nepřetržitý), dobrý zdravotní stav. Zájemci/zájemkyně doručí životopis v českém jazyce na adresu Žatecká teplárenská, a.s. (Žatec č.p. 3149, 438 01 Žatec).
Tel.: 605 211 725
E-mail: ztas@ztac.cz


TOPIČ - Technik energetických zařízení

Žatecká teplárenska, a.s., přijme TECHNIKA ENERGETICKÝCH ZAŘÍZENÍ (TOPIČE). Náplní práce je obsluha kotlů a pomocných zařízení, organizování provozu kotle a horkovodní soustavy, spolupráce na odstraňování poruch a provádění odstrukování a odpopelnění.
Tel.: 412375414
E-mail: ztas@ztas.cz


Strojní zámečník, operátor CNC soustruhu, obráběč kovů

CHMELAŘSTVÍ, družstvo Žatec přijme STROJNÍ ZÁMEČNÍKY, OPERÁTORY CNC MECHANICKÉHO SOUSTRUHU, OBRÁBĚČE KOVŮ. Nabízíme: zázemí stabilní firmy, odpovídající mzdové ohodnocení a benefity v rámci sociálního programu.
Kontakt: Ing. Milan Vlček
Tel.: 415733207
WWW: http://chmelarstvi.cz/aktuality/172-nabidka-prace
E-mail: prace@chmelarstvi.cz

Poslední videa

Kamarád Lorm

Kamarád LORM Chaloupka

Přehrát video
Den válečných veteránů v Žatci (video)

Den válečných veteránů v Žatci (video)

Přehrát video